Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Kell fizetni a parkolásért...

Kell fizetni a parkolásért (bővebb info lent)?

Figyelt kérdés
Munkanapokon 8-tól 18 óráig kell fizetni a parkolásért. Szombaton 8-tól 13-ig kell fizetni. Mivel ma szombat is van és munkanap is melyik tarifa működik?

2016. márc. 5. 11:55
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
munkanapi
2016. márc. 5. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Kösz.
2016. márc. 5. 12:35
 3/7 anonim ***** válasza:
63%

Nem tudom, hogy pontosan így van-e kiírva? Ugyanis, így, a kettő üti egymást. Te hivatkozhatsz arra, hogy szombat van, a parkolótársaság pedig arra, hogy munkanap van. Mindkettő igaz. Az a biztos, ha megkérdezed tőlük. Mert, ha eltérő az értelmezés, akkor ugye egyformán gondoljuk, hogy kié lesz érvényes? Persze, lehet pereskedni is, csak kérdés, megéri-e?


Olyan településeken, ahol néven nevezik a napokat, és például hétfőtől péntekig ennyi, szombaton annyi, akkor nem számít a munkanapcsere. Ugyanis, emiatt nem lesz, például, hétfőből péntek; hanem munkanapból pihenőnap lesz, vagy fordítva. Ilyen helyen szombaton szombatit kell fizetni, akkor is ha munkanap lesz belőle, akkor is ha nem. Persze, ilyen helyen, például, hétfőit kell fizetni akkor is, ha pihenőnappá változik.


Olyanról tudok, hogy az egyik településen úgy volt kiírva, hogy hétköznap ennyi, szombat annyi. Ilyen napon, mint a mai, megbírságoltak egy ügyvédet (is), mert szombaton délután nem fizetett. A parkolótársaság szerint kellett volna, mint ahogy hétköznapokon kell. Az ügyvéd megnyerte a pert, persze neki más volt a költsége, mint egy ügyfelének lett volna. A bíróság indoklása szerint a szombat nem hétköznap, az általános felfogás szerint. A jogszabályok pedig nem ilyen megnevezéssel különböztetik meg a napokat.


A parkolótársaságoknak azért nehéz a Munka Törvénykönyve szerinti megnevezés, és az érvényes általános munkarend szerinti alkalmazás, mert a régi munkanap, szabadnap és pihenőnap megnevezések közül a szabadnap megnevezés eltűnt. Az általános hétvége (szombat, vasárnap) mindkét napját heti pihenőnapnak nevezik. Ezzel a megnevezéssel viszont az a baj, hogy nem tudnák a szombati és vasárnapi díjszabást megkülönböztetni, márpedig, az (talán) mindenütt különbözik.


Arra tippelek, hogy megbüntethetnek, ha a szombati szerint fizetsz. De, mégegyszer, az a biztos tudás, ha tőlük kérdezed meg. Mivel munkanap van, bizonyára működik az ügyfélszolgálatuk.

2016. márc. 5. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, igaz nem vagyok jogász hallgató, de valahogy így gondoltam én is. Nem kockáztattam, inkább fizettem a parkolásért.
2016. márc. 5. 23:16
 5/7 anonim ***** válasza:
34%

Nem értem a második hosszú eszmefuttatását. Nem is olvastam végig, mert érdektelen. Mindegy, hogy hétfő, kedd, szerda, csütörtök, péntek vagy szombat van-e.

Csak egy számít: Ha munkanap, akkor fizetni kell, ha nem az, akkor nem kell.

14-e hétfő lesz, de nem kell majd fizetni azon a napon, s majd kedden sem természetesen.

2016. márc. 5. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
70%

T. #5!

Az én válaszom még bonyolultabb és hosszú is lesz, úgyhogy nem érdemes elolvasnod. Meg aztán ezt sem értenéd. A lényeg az, hogy a te szabályod tényleg egyszerű. Lenne. Viszont nem aszerint kell fizetni. Közel sem igaz, hogy ha munkanap, akkor fizetni kell, ha nem az, akkor nem kell. Nem csak ez számít. És a dátumos „szabályod” sem állja meg a helyét. Például Miskolcon már előre közölték, hogy 2016. március 14-én, hétfőn fizetni kell majd a parkolásért. Ha nekem nem hinnéd:

[link]

Nem mellesleg, a kérdés nem az volt, hogy kell-e fizetni, hanem az hogy melyik napnak megfelelő időtartam szerint.

Gondolom budapesti vagy, ha ezt írtad. De ott sem kivétel nélküli a szabályod. A Flórián téren szombaton is fizetni kell, akkor is, ha az nem munkanap. A Vár, Citadella, Margitsziget az év minden napján fizetős. Sőt. Még éjjel is. Fordítva viszont: karácsonytól az újév első munkanapjáig (a fentiek kivételével) ingyenes szokott lenni a parkolás, munkanapokon is.

És akkor menjünk "le", vidékre. A kérdező vélhetően vidéki várost kérdezett, mert van szombati fizetős időszak is. Az öt legnagyobb város mindegyikében (lehet, hogy máshol is) így van. Akkor is ha a szombat nem munkanap: fizetni kell.

Megnéztem az öt legnagyobb vidéki város parkolását. A honlapjaik nap-megnevezését használom. Már az is változatos.

Debrecenben szombatokon is fizetni kell, akkor is, ha nem munkanapok. Sőt. Vannak helyek, ahol a hét minden napján fizetni kell, van ahol csak ünnepnapokon nem kell.

Szegeden munkanapokon és szabadnapokon is fizetni kell. Hogy nehogy valaki az ünnep miatt bizonytalan legyen, dátum szerint is kiírták, hogy 2016. január 2.: szombat: fizetős. Pedig nem volt munkanap. Na jó, a parkolóőröknek biztosan az volt.

Miskolcon is munkanapokon és szombaton is fizetni kell. Vannak kiemelt helyek, ahol a hét minden napján fizetni kell.

Pécsen hétköznapokon és szombatokon is fizetni kell. Szombatokon az I. zónában mindenütt, a II. zónában csak 2 automatánál, a III. zónában sehol.

Győrben hétfő, kedd, szerda, csütörtök és pénteki munkanapokon mindenütt, szombaton az I. és II. zóna teljes területén kell fizetni.


A fentiek közül az egyik várossal kapcsolatban találtam egy nyílt panaszos levélre adott választ. Az eset a kérdéshez hasonló volt. A válaszában a parkolás üzemeltetője azt javasolta, hogy ki kell próbálni és kiderül. Szerintük a panaszos ott hibázott, hogy szombat délután állt a parkolóhelyre és nem próbálkozott az automatánál, hanem magától döntötte el, hogy nem kell fizetnie. A kérdésbeli esetre alkalmazva a javasolt módszerüket:

Ha 13 óra előtt végződik a parkolás, akkor mindegy.

Ha tovább akar parkolni, akkor kiderül. Amennyiben, a következő érmebedobásra például 12:50-ről valamelyik következő napi 8:15-re ugrik az idő, akkor csak 13-ig kell fizetni. Ha 13:15-re, akkor nem ér véget aznap 13-kor a fizetős időszak.

Amennyiben egyszerű munkanap vs. nem munkanap megkülönböztetés lenne, akkor bizonyára azt válaszolták volna, nem azt, hogy próbálja ki, és megtudja.


Elhiszem, hogy mindez érdektelen: számodra. Akiket érint, azok számára nem az.

2016. márc. 6. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
72%

Ha valaki olvassa az itteni válaszokat, és Pécsett fog holnap parkolni (2016-03-14-én, hétfőn, miniszteri rendelet szerint: pihenőnapon), akkor tudjon róla: fizetnie kell.

Pénteken tudtam, hogy az autó ott fog állni a fizetős időszak vége után is, ezért addig dugdostam pénzt az automatába, míg az időhatár túl nem lépett aznapon. És mit láttam? Ami a linkelt jegyen is látható, hogy 14-én 8:08-ig érvényes. Azazhogy holnap, NEM MUNKANAPON, ráadásul 14-ÉN, fizetős lesz a parkolás. Mégcsak nem is olyan parkolóban, ahol szombatonként is fizetni kell. Tehát az fog számítani (mint egy válasz linkje szerint Miskolcon is), hogy hétfő lesz.

A parkolójegy: [link]

Nehogy valaki nehogy azt higgye, hogy a dátumnál a 16 helyesbítés és 11. után legközelebb csak 16-án kell fizetni: az az év utolsó két számjegye. Ahogy például egy 2014. évi augusztusi jegyen is látszik: [link]

Enélkül, a következő években, újra lehetne használni a jegyet.

2016. márc. 13. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!