Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Ha valaki tünetmentes epilepsz...

Ha valaki tünetmentes epilepsziás, orvosi engedéllyel van jogosítványa, az taxizhat?

Figyelt kérdés

2018. jan. 6. 12:48
 1/10 anonim ***** válasza:
46%
Nálam nem volt gond a jogsi 20 éve tünet mentes vagyok (14evesen volt az utolsó roham). De ez nem neten, hanem orvosiban elődöntő kérdés.
2018. jan. 6. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
A taxisoknál pedig nem kérik külön ezt? Tehát ha van B jogsi, akkor a taxi társaság nem is foglalkozik vele tovább, áldása rá?
2018. jan. 6. 13:29
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Azt nem a társaság dönti el. Hivatásos jogsi kell, meg PÁV II. Nem tudom hogy a PÁVos emberek utánanéznek e vagy nem ill hogy az orvosod megadha e a 2-es alkalmasságit. Ezeknek járj utána mielőtt belevágsz az egész procedúrába. Már csak azért is, mert nem olcsó amire csak az meglesz, higy a taxi vállalkozói papírod meg a taxi vezetői megvan. Aztán autót venni, felszerelni, vállalkozást beindítani, amire rákerül a verdára a sárga rendszám.... Sok pénz és még több agyf@$z 😎
2018. jan. 6. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim válasza:
100%
Nem.
2018. jan. 7. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Juliusz48 ***** válasza:
100%
Csodálkoznék, ha az orvosod a pályaalkalmasságihoz is kiadná a orvosi igazolást. Mivel műszakokat töltenél a kocsiban szellemileg rendkívül terhelő munkával. Könnyen lehet, hogy a környezet a hosszú tünetmentesség esetén is kiújulhat. Ebben az esetben veszélyesebb a közlekedése mint úrveztőként néha vezetge.
2018. jan. 7. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 lufi7 ***** válasza:
100%
Nem lehet.
2018. jan. 10. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim válasza:
68%
A helyedben nem csak a taxizást, de a vezetést is átgondolnám. A sógorom sógora majd 25 évig volt tünetmentes, aztán az országúton lett rohama. Leszaladt az útról és később belehalt a sérüléseibe. Így utólag belegondolva szerencse, hogy nem vitte magával az egész családját, vagy egy szemben haladó másik autó utasait...
2018. jan. 10. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:
76%
Akinek már volt rohama az nem végezhet személyszállítást. Busz taxi céges személyautó vagy kis mikrobusz. Én Így tudom. Egyébként örülj hogy tünetmenetes vagy !!! Gyógyszer nélkül, folyamatos gyógyszer szedése mellet vagy tünetmentes. Ha gyógyszer akkor milyet szedsz ??? Válaszolhatsz privátban is.
2018. jan. 11. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Más a "tünetmentes epilepsziás", és más a "gyógyult epilepsziás"


Utóbbi esetben (ha kimondták rólad, hogy gyógyult vagy), pár év gyógyszermentesen letöltött rohammentesség kell.


Utána elvileg megadható a 2-es csoportú orvosi alkalmassági.


PÁV 2 nem biztos...

2019. jan. 15. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Utánanéztem részletesebben.


Először is: a PÁV-ok előfeltétele (kivéve PÁV 4) a második csoportú orvosi vélemény, illetve PÁV 1/2 esetén legalább 2 éves, nem kezdőnek minősülő vezetői engedély. [link]


A második csoportú orvosi véleményre vonatkozó törvény pedig...


"6.1.4. * A 2. alkalmassági csoportra vonatkozó előírások


6.1.4.1. Egészségi alkalmatlanságot kell megállapítani


a) olyan betegség esetén, amely epilepsziás rohamokkal vagy a tudatállapot hirtelen megváltozásával járó egyéb idegrendszeri zavarokkal járhat együtt,


b) gyógyultnak nem tekinthető epilepsziás betegség esetén,


c) egyszer vagy többször lezajlott epilepsziás rohamot követően 2 évnél rövidebb tünetmentes időszakban,


d) rosszulléttel, eszméletvesztéssel járó vertebrobasilaris keringési zavar esetén,


e) az arteria carotis rendszer működési zavara esetén,


f) a központi vagy környéki idegrendszer, illetve a vázizmok szerzett (éreredetű, gyulladásos, fertőzéses, degeneratív, daganatos, traumás stb.) vagy örökletes megbetegedéséből származó bénulás vagy myopathiás és egyéb öröklődő betegség esetén,


g) agysérülés vagy agyműtét esetén.


6.1.4.2. Egészségi alkalmasság - kivéve abban az esetben, ha a kérelmező a csoportos személyszállítás körében foglalkoztatott - az illetékes neurológus szakorvos véleménye alapján, évenkénti orvosi felülvizsgálat előírása mellett megállapítható:


a) amennyiben a kérelmező antiepileptikummal 3 évig, majd antiepileptikumok nélkül 2 évig rohammentes, a részletes neurológiai vizsgálat során releváns agyi patológiás elváltozás és az EEG-felvételen epileptiform agyi tevékenység nem mutatkozik,


b) első vagy egyszeri nem provokált epilepsziás rohamon átesett kérelmező tekintetében, amennyiben antiepileptikumok szedése nélkül legalább 3 éven keresztül rohammentes, és ezt megfelelő neurológiai vizsgálat is alátámasztja; ezen időszak lejárta előtt is megállapítható az egészségi alkalmasság, amennyiben a kérelmező rosszullétét jól behatárolható, megelőző kórjelek kísérik,


c) alkalmi epilepsziás roham esetén egyedi elbírálás és az illetékes neurológus szakorvos véleménye alapján egy év rohammentességet követően azon kérelmező esetében, akinél a provokáló tényező azonosítható, amely vezetéskor valószínűsíthetően nem ismétlődik meg, és az epilepsziás rohamok előfordulásának megnövekedett kockázatát hordozó strukturális agyi lézió nem igazolódott; az alkalmi epilepsziás rohamot követően EEG-vizsgálatra és megfelelő neurológiai diagnózisra van szükség."


( [link]



Ebből rád kérdező a következő részek vonatkoznak:


"6.1.4.1. Egészségi alkalmatlanságot kell megállapítani

b) gyógyultnak nem tekinthető epilepsziás betegség esetén,..."


Mi a gyógyultnak tekinthető epilepszia?


"(...)Gyógyultnak tekinthető a kérelmező, ha háromévi gyógyszerszedés melletti, majd kétévi gyógyszerszedés nélkül eltelt időszak után teljesen rohammentes.(...)"


De ennek ellenére sem vagyok biztos, hogy gyógyult(!!!) epivel taxizhatsz-e, vagy nem. A józan eszem azt mondaná, hogy nem feltétlen jó ötlet, a jogszabály meg nem fogalmaz teljesen tisztán.


"6.1.4.2. Egészségi alkalmasság - kivéve abban az esetben, ha a kérelmező a csoportos személyszállítás körében foglalkoztatott - az illetékes neurológus szakorvos véleménye alapján, évenkénti orvosi felülvizsgálat előírása mellett megállapítható:


a) amennyiben a kérelmező antiepileptikummal 3 évig, majd antiepileptikumok nélkül 2 évig rohammentes, a részletes neurológiai vizsgálat során releváns agyi patológiás elváltozás és az EEG-felvételen epileptiform agyi tevékenység nem mutatkozik,(...)"


Na, a csoportos személyszállítás fogalmára pontos meghatározást nem találtam. A kormányablak.hu-n ez van leírva: "Csoportos személyszállításnak minősül, ha a munkaadó saját, vagy bérelt autóbusszal, mikrobusszal, személygépkocsival, vagy erre a célra igénybevett szolgáltatás útján, a munkaadóhoz vezető útvonalon egy vagy több településről legalább négy munkavállaló szállításáról gondoskodik."


Ugye a PÁV 2 ezekhez kell:

közúti közlekedési szolgáltatás keretében személyszállítást végző autóbusz, trolibusz, személygépkocsi

a nemzetközi közúti személyszállítást végző autóbusz – amelyben a vezetőülésen kívül legalább 17 állandó ülőhely van

veszélyes áru szállítását végző gépjármű vezetéséhez.


Gondolom a felső kettő is csoportos személyszállításnak minősül (józan ésszel értelmezve), de erről pontosabb megfogalmazást nem találtam, mint amit feljebb beszúrtam.


Összegezve: tünetmentes, de NEM gyógyult epilepsziával (tehát gyógyszert szedsz), csak az első szintű orvosi alkalmasságot kaphatod meg (tehát nem taxizhatsz/buszozhatsz/kamionozhatsz, viszont B jogsid lehet). A B kategóriát is (érthető okokból) nehéz lesz megszerezned, ha még gyógyszert szedsz, de a jogszabály ezt a lehetőséget nyitva hagyja. Én írhatok itt akármit, ezt a neurológus fogja eldönteni.


Gyógyult epilepszia esetén meg lehet második szintű alkalmasságod, le tudod tenni a PÁV 3-at, de a "csoportos személyszállítás" kitétel miatt nem vagyok biztos a PÁV 2-ben.


Sok sikert, és további jó egészséget kívánok neked! :)


Üdv.: egy (mára már) gyógyult, régen gyerekkori epiben szenvedett sorstársad.


Ui.: lehet, hogy a kérdező számára a kérdés már nem aktuális, mert meggyőzte magát, hogy szerinte mégsem jó ötlet belekezdeni a taxizásba, ez esetben remélem, hogy valaki másnak tudtam segíteni!

2019. jan. 15. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!