Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Két autónak érdekelne a...

Lorza kérdése:

Két autónak érdekelne a fékútja? Ugyanolyan gumikkal, ugyanazon úton, az egyik autó 800 kiló a másik 1600 kiló. Esetleg valaki ki tudná számítani?

Figyelt kérdés
Átlagos gumikkal átlagos úton, ilyenekbe nem mennék bele. A lényeg az hogy végre fény derüljön hogy melyik autó áll meg előbb, ugyanis a legtöbben azt mondják hogy a nehéz autó előbb megáll, mert fékezéskor a súly belenyomja a betonba a gumikat és így előbb megáll. Szóval melyik áll meg előbb? A nehezebb vagy a könnyebb autó?

2019. márc. 8. 16:22
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Na jó, és melyiken milyen fék van? Ez a legfontosabb. Egy 1600 kilós Audi A6-nak sokkal komolyabb fékrendszere van, mint egy 800 kilós Renault Twingónak, a saját súlyukhoz képest is.
2019. márc. 8. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

"ilyenekbe nem mennék bele."


Pedig bele kell menni. Ha feltételezzük az ABS meglétét akkor a fékezés a tapadási határhoz közeli tartományban fog végbemenni. A tapadás pedig jelentősen változhat a tengely/keréknyomás függvényében.


Egy 800 kilós autónál egy kerékre statikusan 200kg terhelés jut és ehhez van 175-185mm széles futófelület. Az 1600 kilósnál ugyanide 400kg jut, de nálam az 1680kg-os Volvonál 225mm széles a futófelület pedig akkor lenne azonos a gumik talajnyomása, ha legalább 350-360mm széles gumik lennének rajta. Na ilyen még az X5M-en sincs :D

A fékezésnél jelentős a felület, tapadás és ezt igencsak befolyásolja a tömeg.



Szerintem ki kellene próbálni, lehet ráveszem a haverokat hogy csináljunk egy féktesztet :D


Az interneten keresgéltem kicsit, de mindenhol csak azt a verziót taglalják, ahogy egy autót vizsgálnak eltérő össztömegben és itt a fix fék miatt van jelentősége a tömegnek. Két eltérő tömegű, de egyforma arányban megfékezett autónál ez máshogy alakul :)

2019. márc. 8. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
akkor ássuk bele magunkat jobban a dologba, az egész egy vitából indult ki. (persze már több emberrel is vitáztam ezen) szóval, vegyünk egy honda civic-et 5gen 94-es évjárat, elől hátul tárcsafék, 935 kiló az autó, 225-ös gumik rajta. A másik egy BMW 330Xi 2000-es évjárat, tárcsafék elől hátul, 1595 kiló, 225-ös gumik. Gumik egyformák, tegyük fel hogy a fékek is ugyanolyanok (méretben, minőségben). De vehetjük sokkal egyszerűbbre is, honda civic 900 kiló, felgyorsul 100-ra, satufék, aztán ugyanazt az autót megpakoljuk 900 kiló cementel, valahogy felgyorsul 100-ra és satufék, melyiknek kisebb az fékútja? a cementesnek vagy az üresnek? :)
2019. márc. 8. 20:49
 4/7 veterán vas ***** válasza:

Elég nehéz lenne két tökéletesen azonos fékkel és gumikkal szerelt autót találni, ráadásul hogy az egyik éppen a fele legyen súlyban a másiknak. Talán akkor lennének azonosak a feltételek, ha ugyan azzal az autóval fékpróbázok, de egyik esetben csak én ülök egy töküres autóban, a másik esetben viszont +800 kilóval van az autó leterhelve.

Kicsit necces lehet egy 800 kilós autót 1600-ra felhizlalni, de a kísérlet érdekében........ ;)

Ilyen körülmények mellett, minden bizonnyal a könnyebb autó állna meg hamarabb.(szerintem)

2019. márc. 8. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 veterán vas ***** válasza:
Na, mire megszültem a választ, látom a kérdező is azon a vonalon indult el. :)
2019. márc. 8. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
nyilván ha beindul az ABS feldughatjuk a súrlódási együtthatónkat jó mélyre a ... a kérdés még mindig nagyon egyszerű, tegyük fel hogy nincs ABS, csak satufék, és a terhelt autóban a plusz súly is pont az autó közepére van rakva nehogy elrontsa az egyensúlyt. lassan annyira le lesz egyszerűsítve a kérdés hogy ha meglökök egy 5 meg egy 10 kilós téglát melyik áll meg előbb :D
2019. márc. 8. 23:02
 7/7 anonim ***** válasza:
Amennyivel nagyobb a tömeg, annyival nagyobb erővel nyomja az aszfaltra a gumikat. Ha a fék is arányosan kétszer erősebb a nehezebb autón, és képesek tapadási határon lassítani, akkor egyforma távolságon állnak meg.
2019. márc. 9. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!