Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » C+E kategória friss B-s jogsival?

Zolikelo kérdése:

C+E kategória friss B-s jogsival?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Elég nagy bajba kerültem, és elkeseredettségemben írok most ide. Múlt évben elvégeztem a B kategóriát, múlt héten pedig a C-t, és ma szerettem volna beíratkozni C+E-re de mintha egy vödör jeges vízzel öntöttek volna nyakon, közölték, hogy azt csak két éve meglévő jogosítvánnyal lehet elkezdeni. Ez azért nahyon nagy gond Nekem, mert én már helyet foglaltam fuvarozásban B kategóriával amint meglett a jogsim, és már meg volt a következő munkahely (kamionos cég), a jelenlegi munkáltatómnak pedig jeleztem a felmondási szándékomat. Van két kisfiam, nem szeretnék munka nélkül maradni vagy kihagyni akár egy hónapot is, mert nem tehetem meg. Olyanokra gondoltam hogy eltekinthet e ettől a két évtől az NKH (Nemzeti Közlekedési Hatóság) ha mutatok nekik KM igazolást vagy bármit...? Van bármi lehetóség? A segítséget nagyon megköszönöm! Üdv

2019. márc. 27. 18:00
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%
nem
2019. márc. 27. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
100%
Hát ez bizony szívás, mert tényleg így van. Egy dolgot tudsz tenni: elhelyezkedni valahol a sima C kategóriával, arra is van kereslet.
2019. márc. 27. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:
Más választásom nem lesz. Azért köszönöm :)
2019. márc. 27. 21:44
 4/19 anonim ***** válasza:
100%

Jogosan nem vesznek fel a képzésre, mert annak egyik feltétele, hogy „a kombinált kategóriás vizsgákhoz a vonó jármű kategóriájára érvényes vezetői engedélye van, és a külön jogszabályban[*¹] meghatározott kezdő vezetői minősítés megszűnt”[*²].


Nem is lenne logikus, hogy felvegyenek, hiszen „A kezdő vezetői engedéllyel az „AM”, az „A” és az „A” korlátozott kategóriára, továbbá az „A1”, az „A2” és a „B1” kategóriára érvényesített bejegyzéssel utas nem szállítható, valamint a „B”, a „C” és a „D” kategóriára, továbbá a „C1” és a „D1” kategóriára érvényesített bejegyzéssel - a Magyar Honvédség kezelésében lévő járművek kivételével - pótkocsi nem vontatható.”[*³]

Tulajdonképpen, nem a képzési szabályozás a korlát, csak alkalmazzák ezt a kezdő vezetői engedélyre vonatkozó korlátozást.


Kivétel nincs, a kezdő vezetői engedély tart, amíg tart. Közömbös, hogy valaki vezet-e közben, és hogy mennyit; csak az idő számít.

Mivel a kezdőség a vezetői engedélyre és nem kategóriára vonatkozik, ha esetleg van pl. korábbi „AM” kategóriád (az igen fiatalon megszerezhető), akkor az megmenthet. Ha az első nemzetközi engedélyed a múlt évi „B” kategória, akkor sajnos jövő évi évfordulóig kezdő a vezetői engedélyed: nem vontathatsz pótkocsit (személygépkocsival, a köznyelvben utánfutónak nevezettet sem).


Sajnállak, hogy munkavállalási problémád van, de hát friss „B” és „C” kategóriás képzéssel csak tudnod kellett volna a kezdő vezetői engedély korlátairól; összesen ennyi korlát van.


[*¹] 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról 6. § (1) „Az első nemzetközi kategória megszerzésének napjától számított két évig a vezetői engedély kezdő vezetői engedélynek minősül.”.


[*²] 24/2005. (IV. 21.) GKM rendelet a közúti járművezetők és a közúti közlekedési szakemberek képzésének és vizsgáztatásának részletes szabályairól 4. § (4) b) és 10. § (2) c)


[*³] 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról 6. § (2)

2019. márc. 27. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:
Utolsó: köszönöm a válaszod, teljesen egyetértek veled, csak valahogy kimaradt ez a két éves dolog. Ugyanakkor viccesnek tartom, hogy személygépjárművel sem vontathatok, de azért tehergépjárművel 24-25 tonnával meg mehetek az utakon.. :D
2019. márc. 27. 22:08
 6/19 anonim ***** válasza:
4-es, az AM az nemzeti kategória, az A1 a legkisebb ami számításba jöhet.
2019. márc. 28. 04:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:

Tisztelt 6-os válasz írója! [2019-03-28 04:47]

Az „AM” nemzetközi kategória; sohasem volt nemzeti.[*¹]

Az elődje, az „M” kategória volt nemzeti, 2013. január 18-ig.[*²]

2013. január 19-től megszűnt az „M” kategória, az „M” kategóriában érvényes vezetői jogosultságot igazoló vezetői engedélyt (járművezetői igazolványt) a közlekedési igazgatási hatóság 2013. január 19-ét követően kérelemre „AM” kategóriára érvényes vezetői engedélyre cserélte.[*³]

Úgyhogy, az „AM” a legkisebb, ami számításba jöhet.


[*¹] [link] ← 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról 2. melléklet


[*²] [link] ← 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról 1. melléklet


[*³] [link] ← 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról 120. § (4a)


A kormányrendelet hatályos teljes szövege elolvasható, például, itt: [link] , vagy itt: [link]

2019. márc. 28. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
Akkor rosszul tudtam, elnézést.
2019. márc. 28. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
Egyébként mi értelme ennek a "kezdő vezetői engedély" csodának?
2019. ápr. 4. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:
Semmi! :) Tételezzük fel, hogy megcsinálom a B-s jogsit, kimegyek ausztriába dolgozni hogy legyen miből autót venni, 2 év elteltével veszel egyet és tök szüzen bemész a forgalomba nulla tapasztalattal, de hivatalosan te már rutinos vezető vagy... A többi sofőrrel szemben aki havonta megy legalább 10.000km-t, de nincs 2 éves a jogsija, az meg kezdő...
2019. ápr. 5. 12:39
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!