Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Lehet-e mentességet kérni...

Lehet-e mentességet kérni betegség miatt a forgalmi vizsgánál? Arra gondok, hogy a gerincbetegségeim miatt a hátrameneti feladatokat nem tudom végrehajtani.

Figyelt kérdés

2019. szept. 13. 17:13
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
53%
Akkor nem fogsz jogsit kapni (remélhetőleg)
2019. szept. 13. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
57%
Akkor nem kaphatsz jogsit
2019. szept. 13. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
44%

Tegyük fel, hogy lehet. Egyszerű helyzet, teljesen szokványos. Leparkolsz a járda mellé. Amíg shoppingolsz, beáll eléd egy másik autó. Megvárod míg elmegy.

De mondok mást: előremenetben beparkolsz a garázsodba, kertedbe. Aztán majd kitolod a kocsit, mert nem tudsz kitolatni?

2019. szept. 13. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
67%
Ha az a baj, hogy nem tudsz hátrafordulni rendesen, akkor még mindig megkérheted rá az utasodat, hogy szálljon ki és nézze neked a holttereket. Te pedig tükörből tudod nézni a többit. Mondjuk elgondolkodtató, hogy akkor egyedül hogyan fogsz kitolni egy parkolóból? Nekitolsz majd a másiknak, mert nem tudtál benézni a holtterekbe?
2019. szept. 13. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Amúgy a tesóm borájával elég jól tudok tükörből tolatni, garázsból ki-be. És kapásból négy férfiről tudok, akiknek hasonló az állapota, és jogosítványa van. És van például tolatókamera is.
2019. szept. 13. 18:58
 6/12 anonim ***** válasza:
56%
Oszt ha elromlik valamelyik, akkor csak imádkozol egyet és mész.
2019. szept. 13. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
12%
Ez új nekem. Nem is tudtam hogy tolatáskor meg kell fordulni. Lehet hogy az elmúlt 32 évben rosszul csináltam hogy csak a három tükröt használtam.
2019. szept. 13. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
23%

Én is tükörből tolatok kivétel nélkül.

Persze én úgy tanultam és nekem lehet hogy könnyű mert kamionos vagyok és ott is hiába fordul hátra az ember.

2019. szept. 13. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
59%
Parkolóhelyről kitolatásnál, ha állnak melletted mindkét oldalt, akkor csak hátratekintesz, hogy bejön-e valaki oldalról mögéd, nem? Az oké, hogy sokan tükörből tolatunk, de vannak helyzetek, amikor hátra kell tekinteni.
2019. szept. 13. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
87%

A forgalmi vizsgához ilyen mentességet nem lehet kapni. Ha sikerülnek a vizsgák, akkor „B” kategóriás vezetői engedélyt kapsz, ahhoz a „B” kategóriás vizsgafeladatokat kell teljesíteni.


Részletesen szabályozott az oktatás is, és a vizsga is: TANTERVI ÉS VIZSGAKÖVETELMÉNYEK A „B” kategóriás járművezető-képző tanfolyamok számára.

Az elérhetősége: [link]


┌─ A tolatókamera, amiről írtál, a vizsgán nem segít. Ugyanis: „A vizsga során teljesítendő manőverezési feladatok alatt nem használható a hátramenet, hátralátás elősegítését szolgáló, a járműbe beépített rendszer. A vizsgafeladatok az ilyen rendszerek kikapcsolása mellett végezhetőek el.” ← 29. oldal, fent.


Van 7 manőverezési feladat, ezek közül 2 feladatot kell végrehajtani a forgalmi vezetés 50 percében. (Ezeket a vizsgabiztos előzetesen jelöli ki a Minősítő lapon.) ← 27. oldal alján.

(Szokás sorsolni, húzni feladatokat, hogy ne tűnjön igazságtalannak, amit a vizsgabiztos jelöl ki, de ez nem követelmény; ha ő dönt és jelöli ki a feladatokat, azt sem kifogásolhatja a vizsgázó.)

1 feladatot az 5 parkolási feladat közül kell kijelölni, 1 feladatot pedig a 2 megfordulási feladat közül. ← 27. oldal alján.

Az 5 parkolási feladat:

M1: Beállás várakozóhelyre jobbra előre 90º-os szögben, majd kiállás.

Ezzel szerencséd lehet, mert irányba nézés csak előremenetben követelmény: „Beálláskor, korrigáláskor a személygépkocsi mozgásának megfelelő irányba nézzen, valamint előre és oldalra pillantásokkal ellenőrizze a manőver helyességét.” Az igaz, hogy hátramenetben kell kiállni, de ott nincs megszabva, hogy merre kell nézni, és hibavonal is másért jár:

„Hibavonalat kell adni, ha

• a parkolás után nem a parkolóhely közepére helyezte el a járművet,

• a jármű hossztengelye nagymértékben eltér a parkolóhely tengelyétől,

• másodszori javítással sikerült a feladatot végrehajtani.” ← 29.-30. oldal.

Persze, ha hátramenetben okozol galibát, azt ugyan nem ennek a feladatnak a szűkkörű értékelésénél, hanem más szempont alapján sikertelen vizsgának tekintheti a vizsgabiztos. Elég, ha csak az oktató bizonytalan abban, hogy nem lesz baj, és emiatt beavatkozik. Márpedig nem kockáztat, ugyanis a vizsga ideje alatt ő minősül vezetőnek, ő tartozik az ezzel járó anyagi, jogi felelősséggel. ← 1/1975. (II. 5.) KPM–BM együttes rendelet a közúti közlekedés szabályairól (azaz, a KRESZ) Záró rendelkezések III. a).


Hátramenetes feladatoknál a követelmény „Beálláskor, korrigáláskor a személygépkocsi mozgásának megfelelő irányba nézzen, valamint előre és oldalra pillantásokkal ellenőrizze a manőver helyességét.” (Pl. M3-as feladat ← 30. oldal.)

Hátramenetben, a megfelelő irányba nézés, a hátranézés.


Így, végignézheted az összes feladatot, ábrák is vannak.


Többszörös szerencsével az M1-M5 feladatok közül kaphatod, például, az M4-et: „Parkolás úttal párhuzamosan előremenetben”, itt kiállni is előremenetben kell. Azért írtam többszörös szerencsét, mert nem elég ezt a feladatot kapni, a végrehajtáskor olyan nagy hely is kell, ahol nem kell hozzá hátramenetet használni. Mert ha kell „A helyes várakozási pozíció eléréséhez szükség esetén tolatással korrigálja a járművet. Beálláskor, korrigáláskor a személygépkocsi mozgásának megfelelő irányba nézzen”; ekkor már ennél a feladatnál is gond a személygépkocsi mozgásának megfelelő irányba nézés.


A 2 megfordulási feladatnál 50% a nyerési esélyed, az egyik, az M6: „Megfordulás egy ívben („U” megfordulás)”. Ezzel nincs gondod, mert még szerepel is a követelmények közt, hogy „egy ívben, tolatás, illetve megállás nélkül”. ─┘


► De!


┌─ Sok korlátozási kód lehet a vezetői engedélyben.

Van olyan is, hogy térddel működtetett fék, térddel működtetett gázpedál, bal lábas használatra alkalmas fékpedál, segédeszköz a kormánykeréknél, egy kézzel/karral működtetett alternatív átalakított kormányrendszer, és még jónéhány. Mindegyiknek van kódja, akik ilyen kódokat kapnak, nem hiszem, hogy általános oktatóautón vizsgáznak, nem is tudnának.

Van olyan is, hogy „Átalakított visszapillantó eszközök”, azon belül, például „42.05. Holttér ellenőrzésére szolgáló eszköz”.

Érdeklődd meg, hogy ha neked jó az, hogy benne lesz a vezetői engedélyedben a fentebb írt 42.05-ös kód, akkor van-e lehetőség vizsgán is használni holttér ellenőrzésére szolgáló eszközt? Annyi, hogy ha benne lesz a vezetői engedélyben, akkor csak ilyen autó vezetésére lesz alkalmas az engedélyed, ahogy az automataváltós autón vizsgázóé csak automataváltós autóra érvényes, benne van a vezetői engedélyében a 78-as kód. ─┘

2019. szept. 13. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!