Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Vannak Magyarországon egyenran...

Vannak Magyarországon egyenrangú körforgalmak?

Figyelt kérdés
Vagyis tábla nélküliek
2020. jan. 21. 07:58
 1/7 anonim ***** válasza:
55%

Nem, nincsenek.

A körforgalomban haladónak mindig elsőbbsége van. Ha másképp táblázzák, már nem lehet körforgalomnak hívni.

Ebből viszont következik, hogy a körforgalom tábla minden esetben együttjár az elsőbbségadásra vonatkozó táblával (macisajt, esetleg STOP-tábla).

2020. jan. 21. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
66%

"A körforgalomban haladónak mindig elsőbbsége van."

Ez hol van leírva?

Csak azért mert körforgalom van (kék tábla három fehér nyíllal) attól még nincs elsőbbsége a bent haladónak.

2020. jan. 21. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
86%

Na, egészen pontosan így van:


A "Körforgalom" táblával egyidejűleg, Magyarországon minden esetben van kihelyezve elsőbbséget szabályzó tábla. Ez azt jelzi, hogy a körforgalom úttestjén haladó járműveknek elsőbbségük van a körforgalomba behajtó járművekkel szemben.


E szabály alól egy kivétel van, amikor villamos keresztezi a körforgalmat. A villamos ugyanis elsőbbséget élvez a körforgalom úttestjén haladókkal szemben.


Európában vannak olyan körforgalmak, ahol nincs kihelyezve elsőbbséget szabályzó tábla. Ez esetben a "jobbkéz szabály" érvényes, ami azt jelenti, hogy a körforgalomban haladó elsőbbséget ad, a neki jobbról érkező, körforgalomba behajtó jármű részére. Mivel ez a szabályozás a nagy forgalmú csomópontokban "beduguláshoz" vezet, egyre kevésbé alkalmazzák.


****


Tehát az valóban igaz, hogy nem maga a körforgalom biztosít elsőbbséget, csak Magyarországon mindenütt így van megoldva.

Igazad van abban, hogy elvileg lehetnének macisajt nélküli körforgalmak, és ott a jobbról behajtónak lenne elsőbbsége. Én Franciaországban, Párizsban 25 évvel ezelőtt láttam ilyeneket.

2020. jan. 21. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
33%
Pont nekem is Párizs jutott eszembe, még mielőtt olvastam volna h mit írtál. Én 8-10 éve voltam ott, még mindig olyan körforgalmak voltak akkor a belvárosban :D
2020. jan. 21. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
76%

Elvileg idehaza nem lehetne ilyen forgalomtechnikát kialakítani.


Gyakorlatilag meg: [link]

2020. jan. 21. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
76%

Mint már fentebb linkelték, létezik, ami nem lehetne.


Ez a térkép meg arra példa (bár nem volt kérdés), hogy a közhiedelemmel ellentétben a körforgalom nem egyenlő a kerek térrel.

[link]

Koós Károly tér Budapesten. Körforgalom van itt egy hatalmas, négyszögletes téren.

Az alábbi hely, meg egészen olyan, mintha az lenne, de nem:

[link]

Sajnos több autós ezt körforgalomnak tudja, aztán temetőhöz nem illő módon veszett dudálásba kezt, ha valaki másképpen tudja.

2020. jan. 21. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
0%

Ha kint a körforgalom tábla, az azt jelenti, hogy ott nincs jobbkézszabály.


Ha nem lenne kint körforgalom tábla, akkor pici pénzből felújíttathatnád a kocsi bal oldalát, mert akkor jobbkézszabálynak kellene ott műkődnie. De ilyen nincs. Kivéve, ha ellopják az összes táblát.


De akkor is részben hibás lennél, mert nem győződtél meg, hogy megadták-e az elsőbbségedet.

2020. jan. 22. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!