Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » 1. Egyenrangú útkereszteződésb...

1. Egyenrangú útkereszteződésben elsőbbségadás jobbkéz szabály+ kanyarodási szabály? 2. Valamint a villamos elsőbbség érdekelne.

Figyelt kérdés

1. 3 autó érkezik a kereszteződésbe, én egyenesen, a szemben lévő balra, a tőlem jobbra lévő egyenest akar menni. Én a jobb kéz szabály miatt tőlem jobbrának elsőbbséget adok, de neki nem kell elsőbbséget adni a balra kanyarodónak(aki tőle jobbra van) mert a kanyarodasi szabály miatt a balra kanyarodó elsőbbséget ad nekem. Így a sorrend tőlem jobbra lévő, én, balra kanyarodó, jól gondolom?

Teljes jobbkéz szabály akkor lenne, ha mindenki egyenedt akarna menni?


2. Villamosnak elsőbbsége van, ha jobbról jön, ha balról egyenrangú kereszteződésben, ha elsőbbség adás táblám van, ha kanyarodok és a vili egyenest megy, ha balra balra, jobbra jobbra kanyarodásnál pályánk összeérne, útszűkületben, körforgalomban, zárt pályáról kijönve a keresztező úton érkezőkkel szemben, azonos irányba kanyarodáskor pl. jobbra a vili és én is pályánk összeérne vilinek van elsőbbsége.


Elsőbbség villamossal szemben, ha lámpája van, vagy táblája, vagy én egyenest megyek azonos irányban vagy szembe vele, de a vili kanyarodik.



2020. márc. 23. 11:59
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:

Azt hiszem, a jó választ még nem írták le. A helyes válasz az, hogy kanyarodáskor nem csak a jobbkézszabályt kell betartani, hanem minden egyes KRESZ-szabályt, vagyis a kanyarodási szabályt is. Ez a kettő nincs alá-fölérendeltségi viszonyban, tehát a jobbkéz nem übereli a kanyarodásit, egyforma erejű mindkettő, meg kell nézni a KRESZ-t.

Ebből kifolyólag, te elsőbbséget adsz a jobbról jövőnek, a jobbról jövő elsőbbséget ad a neked szemből érkezőnek, a szemből érkező meg elsőbbséget ad neked. Vagyis, patthelyzet, ezt régen úgy mondták, hogy valamelyik résztvevő a kölcsönös udvariasság alapján elindul, aztán a maradék kettő sorrendjét meg a szabály szabja meg. Gyakorlatilag, vagy valamelyik pofátlanul elindul, vagy a legreálisabb az, hogy nem pont egyszerre érkeznek, és a legkorábban érkező elindul, mire a többi felmérné, hogy kialakulóban van a patthelyzet. De a lényeg, hogy az áthaladási helyzetre a KRESZ nem kínál megoldást, mert mindenki elindulása tiltva van.

A 4. kommentben a kép nem erre a helyzetre vonatkozik, mert ott van, akinek nem kell elsőbbséget adni senki részére.

2020. márc. 28. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!