Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Kinek van elsőbbsége a teli...

Kinek van elsőbbsége a teli zöldes szituációban?

Figyelt kérdés

Adott egy kereszteződés. Én jobbra akarok kanyarodni, sanyi aki szemből jön balra akar kanyarodni ugyan arra az útra amire én. Amire rákanyarodunk út 2 sávos.


Ha sanyinak és nekem is zöld a lámpa, akkor sanyinak a belső sávra kell nekem pedig a külsőre kell rákanyarodni? Vagy én kanyarodhatok egyből a belsőre és akkor sanyinak meg kell adni nekem az elsőbbséget?


Általában úgy szoktam, hogy ha nem jon szemből senki akkor a belsőre kanyarodok (mert arra kell mennem) ha meg jönnek akkor a külsőre és később besorolok a belsőbe



2020. szept. 11. 02:41
 1/8 anonim ***** válasza:
24%
Szerintem szabálytalan rögtön a belső sávba kanyarodnod, úgy szabályos hogy külső sáv és onnan besorolsz.
2020. szept. 11. 02:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
80%

Ezt nevezik úgy, hogy kanyarodás sávváltással... nem tilos, de körültekintően kell eljárni, és ha bizonytalan a helyzet (pl azért mert szemből is jön kanyarodó jármű, mint a példában), ne kombináld a két manővert, előbb kanyarodj, aztán válts sávot (ha "tiszta a terep" megteheted kombinálva).


[link]

2020. szept. 11. 06:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
74%
A KRESZ nem definiálja ezt elég pontosan, ezért kell az óvatosság, mert a "jobbra kis ívben" definíciója elég tág. Én mindig a külsőbe kanyarodok jobbra, az a biztos.
2020. szept. 11. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
29%

Ez örök vita, de az igazság az, hogy nincs előírva, hogy melyik sávba kell érkezni, tehát érkezhetsz a belsőbe is és ilyenkor sanyi elsőbbséget kell adjon neked.

Persze a gyakorlatban nem érdemes ezzel élni, mert sanyi nem fog számítani erre, és neked fog menni.

2020. szept. 11. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
73%

#4 Jól írja.

Ettől függetlenül, ha több autó van az úton az értelmesebbje a közelebbi sávba érkezik, ezzel is elősegítve a gyorsabb, biztonságosabb közlekedést. Nekem még anno az oktató is azt mondta, hogy a közelebbi sávba érkezzek mindig

2020. szept. 11. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
15%

Sanyinak a balső sávban elsőbbsége van, mert ő nem vált sávot. Te sávot váltasz, meg kell adnod neki az elsőbbséget, ha a belsőbe akarsz érkezni.


Szerintem egyértelmű a szöveg:


Bekanyarodás

31. § (1) Az útkereszteződésben másik útra bekanyarodni szándékozó vezető a járművel

a) az útburkolati jelek által meghatározott forgalmi sávba,

b) útburkolati jelek hiányában

- jobbra bekanyarodás esetében az úttest jobb szélére

- balra bekanyarodás esetében az úttest felezővonala mellé, illetőleg osztottpályás és egyirányú forgalmú úton az úttest bal szélére köteles - az útkereszteződés előtt kellő távolságban - besorolni.



Azt írtad, az út két sávos (gondolom 2x2, irányonként 2), tehát vannak felfestett sávok. KRESZ szerint, mivel van felfestés, neked a külsőbe kell érkezni, Sanyinak a belsőbe, és nem vagytok egymással forgalmi viszonyban. Ha te a belsőbe érkezel, akkor el kell őt engedned, mert sávot váltasz, ennyire egyszerű.

2020. szept. 11. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
24%
A kis ívben kanyarodónak van elsőbbsége, úgyhogy szegény Sanyi megszívta. :-))
2020. szept. 12. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Miquel, olvasd el a 2-es válasz alatt lévő linket, de a lényeget idézem is:

"A jobb szélső forgalmi sávból, illetve az úttest jobb szélétől, a jobb szélső forgalmi sávba, illetve az úttest jobb szélére kell kanyarodni. Amennyiben a fenti helyzetektől a kanyarodó jármű eltér, a kanyarodás mellett forgalmi sávot is változtat, azaz kétszeresen irányváltoztató járműnek minősül. A kétszeres irányváltoztatás során a forgalmi sáv változtatására vonatkozó szabályokra figyelemmel kell lenni. "

2020. szept. 12. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!