Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Olyankor mi van ha gyalogos...

Olyankor mi van ha gyalogos megy a zebra felé a járdán és mikor odaér hirtelen fordul a zebra felé, előtte nem néz körül és te már majdnem átmész a zebrán autóval?

Figyelt kérdés
Szokott ilyen előfordulni, ilyenkor mit kell csinálni? Satufék, mert nem képes jelezni szándékát, átmenni előtte vagy alapból gyök 2-vel menni, mert jaj lehet hogy átkedveskedik menni? Már majdnem a zebrán vagy amikor odafordul
2022. jan. 27. 11:13
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
78%
Érdemes figyelni vezetés közben a gyalogosforgalmat is. Ebből lehet következtetni, hogy számíthatsz -e gyalogos átkelésre. Értelemszerűen a s ebességmegválasztás is ennek kell megfelelő legyen. Belvárosban zsúfoltság esetén 20-30-nál egyébként sem javasolt a nagyobb sebesség. Kettesnél nem váltasz feljebb ennyi...
2022. jan. 27. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
56%

"Szokott ilyen előfordulni"


Sosem találkoztam ilyennel. Pedig vezetek városban elég sokat.

Szerintem inkább arról van szó, hogy te kezdő vezető lehetsz, és egyszerűen nem ismered fel, hogy valaki le akar lépni eléd, ezért már csak akkor tudsz reagálni, amikor ott van a zebrán.

2022. jan. 27. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:

#12 Nem vagyok kezdő. Kicsi járda az út szélén, hülyegyerek leszáll a buszról és majdnem futva elindul a zebrával merőlegesen, amikor zebrához ér 90 fokos fordulás és már majdnem lép is le. Na most egy vezető ha látja hogy gyorsan megy egy irányba, honnan tudja, hogy hirtelen irányt fog változtatni? Na mind1, látom néhányan tapasztaltak már ilyet rajtam kívül is.


Régebben amikor busszal jártam, volt egy zebra, ahova gyalogosan mentem megálltam a zebra előtt és vagy 5 autó egymás után elmegy előttem pedig keresem a szemkontaktust. Nagy ritkán olyan stílussal az arcán, mintha nekem tett volna szívességet megállt, aztán lelépek és a másik irányból ugyanez, pedig már az úttesten vagyok, még elmegy előttem 2 autó, nekem meg meg kell állni a zebra közepén. Ez mindennapos eset volt. Szóval megértem amit mondtok, de nem ilyen stílusban kéne átmenni, mint az a gyerek a buszról.

2022. jan. 27. 17:09
 14/15 anonim ***** válasza:
100%

#13 Van ilyen, de ebben a helyzetben fokozottan kell ügyelni, és a kresz ezt külön ki is emeli:


43.paragrafus:


"(4) * A vezetőnek fokozottan ügyelnie kell az úttesten


a) villamos megállóhelynél levő járdasziget és az ahhoz közelebb eső járda között áthaladó gyalogosok, a menetrend szerint közlekedő járművek megállóhelyéről az úttestre lelépő gyalogosok, az autóbuszra felszálló és arról leszálló gyermekek, továbbá

b) egyedül vagy csoportosan haladó (áthaladó) gyermekek, a koruk, testi fogyatékosságuk vagy más ok miatt saját biztonságukra ügyelni felismerhetően nem képes személyek


biztonságának a megóvására."

2022. jan. 27. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Igen, az autósnak úgy kell megközelíteni a gyalogos-átkelőhelyet, hogy minden körülmények közt meg tudjon állni.

Viszont a gyalogos meg váratlanul nem léphet le az úttestre, még zebrán se. Jópár konkrét zebrán történt gyalogosgázolásról olvastam már, amikor a sofőrt teljes mértékben felmentették, mivel az előírt módon odafigyelve, csökkentett sebességgel közelítette meg az átkelőt, de a gyalogosnak mégis sikerült elüttetni magát. Ehhez persze elég ügyesnek kell lennie annak a gyalogosnak, alapesetben a sofőr nem sok módon tudja magát kihúzni az ügyből.

Az gyakoribb, hogy mindkét felet vétkesnek hozzák ki. Tehát a sofőrt megbüntetik, mert nem megfelelő módon közelítette meg a zebrát, a gyalogost meg megbüntetik, mert nem megfelelő módon lépett le.

Ennek főleg akkor van jelentősége, ha a gyalogos kártérítést akar kérni. Mert ilyen alapon, hogy ő is vétkes volt a baleset előidézésében, csak a vagyoni és nem vagyoni kára felét (vagy bíróság által megállapított részét) kapja, és ebből még lejön az autóban esett kár arányos része.

2022. jan. 30. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!