Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Mi számít segítségnyújtás...

Mi számít segítségnyújtás elmulasztásának tulajdonképpen? Az autós köteles tenni valamit, ha pl. elesik egy bringás a bicikliúton?

Figyelt kérdés

A környékünkön tegnap elesett egy biciklis a bicikliúton. Erről felkerült egy poszt egy facebook csoportba, és rengetegen írják hogy törvényi(!) kötelessége lett volna az arra járó autósoknak mentőt hívni.

Ez reális? Én nem vezetek, viszont biciklivel estem már, borzalmasan éreztem volna magam ha a mentőket küldik rám emiatt, nagyon kellemetlen lett volna és úgy tudom meg is büntetnek ha fölöslegesen megy ki. (Bár ebben nem vagyok biztos)

Vagy pl. volt hogy láttunk egy részeg embert az úttest melletti járdán dülöngélve sétálni, ilyenkor is kötelező lenne odamenni vagy mentőt hívni?


Megnéztem a jogszabályt természetesen, de az "élete vagy testi épsége közvetlen veszélyben van" elég tág fogalom.

Mi kötelező és mi nem tulajdonképpen?


2022. jún. 8. 11:48
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Miért büntetnének meg azért, mert kihívták hozzád a mentőket?

Jó szándékúan járt el az illető, aki látta, hogy elestél, honnan tudhatná, hogy megsérültél-e?

Egy ismerős úgy halt meg, hogy leesett a létráról, és szerencsétlenül ütötte meg magát. Magánál volt, beszélgetett, azért bevitték a kórházba. Kiderült, hogy belső vérzése van, nem is oda kellett volna vinni, de hiába szállították át a másik kórházba.


Ha az úttesten dűlöngél, akkor nem árt. Ha büntetnek valakit, az ő lesz, pláne ha kijózanítóba kerül, az ellátás költségeit állítólag ráverik.


Egyébként nemrég zárult le az ügye, ha jól emlékszem, azoknak akik "poénból" a székhez kötözték részeg társukat télen, és megfagyott, mert otthagyták. Még a pultost is elítélték segítségnyújtás elmulasztása miatt.


Én gyalog is estem már nagyot (rohantam, megbotlottam egy mélyedésben, amit nem láttam), hiába voltak ott többen, egy csaj megállapította, hogy balesetveszélyes a járda, ő is lépett már bele, aztán ment a dolgára.

2022. jún. 8. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

#1


"Miért büntetnének meg azért, mert kihívták hozzád a mentőket?"

Gondolom nem örülnek ha fölöslegesen kell menniük, de írtam is hogy a büntetésben nem vagyok biztos.


A székes ügy inkább gyilkosság szvsz, mint segítségnyújtás elmulasztása.

2022. jún. 8. 12:03
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Fordítsd meg a kérdést: egy autós nekimegy a fának, sérülten beleszorul az autójába. Arra megy egy biciklis a kerékpárúton, és mint aki jól végezte dolgát, tovább karikázik. Ese van, kicsi a forgalom, közben az autós szép lassan elvérzik.

Ugye, hogy a biciklisnek emberi kötelessége lett volna a tőle telhető módon segíteni?

és nem, nem hívjuk ki a mentőket minden vicikvacakért, a minimum, hogy felmérjük, szükség van-e rájuk. Ha bizonytalanok vagyunk, majd a diszpécser dönt.

2022. jún. 8. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%
'Este van'
2022. jún. 8. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

A pultos részéről segítségnyújtás elmúlasztása, mert ő nem volt benne, de nem is volt annyi esze, hogy eloldozza, hanem ott hagyta.


Akkor büntetnek, ha indokolatlanul te hívod a mentőket, feleslegesen lefoglalva a kapacitásukat, mert örülnek, nem örülnek, minden híváshoz menniük kell, mert nem tudhatják, hogy mi a helyzet.

De ha valaki riasztja őket egy meg sem történt balesethez olyan helyekről vonja el őket, ahol valóban szükség lenne rájuk, ebben az esetben meg jogos a büntetés. Nem csak mentők esetében, hanem tűzoltóság, rendőrség esetében is.

2022. jún. 8. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
Inkább hívják ki őket feleslegesen, mint hogy vészhelyzetben ne… egy súlyos esésnél ha bevered a fejedet és tovább mennek és ezért lesz valami bajod, esetleg meghalsz, akkor segítségnyújtás elmulasztásának legsúlyosabb büntetési tételét is kaphatja, ami letöltendő…
2022. jún. 8. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

#3

Egy autóbaleset szerintem súlyosabb mint elesni biciklivel... És ezt tényleg úgy írom hogy gyerekkoromtól kezdve milliószor bucskáztam egyet bringázás közben, én örülök hogy senki nem csinált belőle ekkora ügyet, marha kellemetlenül éreztem volna magam.

De ezek szerint én gondolkozok furán. :D

Köszi a válaszokat, ment a zöld mindenkinek.

2022. jún. 8. 12:22
 8/14 anonim ***** válasza:

3-as vagyok: "Egy autóbaleset szerintem súlyosabb mint elesni biciklivel"

Esete válogatja. Ezért írtam, hogy "felmérjük, szükség van-e rájuk".

Mert a józan sz (és a törvény) nem azt kívánja, hogy meg sem állva tárcsázzuk a 112-t, hanem a segítségnyújtást, ami akár annyi is lehet, hogy elvágunk egy biztonsági övet, vagy helyben tartjuk a zavarodott, sokkos sérültet.

2022. jún. 8. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
Mentőt hívni nem törvényi kötelesség, megállni és meggyőződni arról, hogy az illető nem sérült-e meg, már az.
2022. jún. 8. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

a balesethez érkezők kötelessége a segítségnyújtás

nem számít, hogy érintett volt-e benne vagy sem. Az sem számít, hogy ugyanazon az úton történt vagy mellette, járdán, bicikliúton

2022. jún. 8. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!