Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ha egy körforgalomban úgy...

Ha egy körforgalomban úgy ütközik két autó, hogy egyszerre hajtottak be a körforgalomba, akkor ki lesz a hibás?

Figyelt kérdés

Pl. itt a két sárgával jelölt autó egyszerre hajt be a körforgalomba, de a bal oldali lendületesebben (nyilván még szabályos sebességgel de jobban tud kanyarodni az autója, mert jobb a futóműve pl. Porsche sportkocsi) míg az alsó sárga szintén szabályos, de lassabb sebességgel (gyengébb autó pl. Swift) hajt be a körforgalomba.

[link]


Baleset esetén így 3 variáció létezhet:

* A Porsche hátulról belehajt a Swift-be

* A Porsche a Swift bal hátuljával ütközik (kvázi fifty-fifty)

* A Swift a Porsche hátulját kapja el


Én azt gondolom, hogy az 1. és 3. variációnál nincs kérdés ki a hibás.

De a 2.-nál ki lenne a hibás?

És en bloc arra mi a szabály a kresz-ben elsőbbségadás szempontjából, ha két autó egyszerre megy be a körforgalomba?


Vagy csakis az számít ki mikor milyen pozícióban van a körforgalomban függetlenül a behajtási sebességtől?


Azért kérdezem, mert rendszeresen járok úgy, hogy normális korrekt tempóval (nem öreguras, de nem is telepi h**egyerek) hajtok be és a jobb kezem felől valaki lendületből úgy beugrik a körforgalomba, hogy olykor kicsit fékeznem is kell.

Ugyanennek az inverze, amikor én már hajtanék be a körforgalomba, de balról látom, hogy nagy sebességgel egyszerűen "behajítja magát" a körforgalomba és inkább megvárom amíg végigszáguld előttem, mert az én tempóm miatt hátulról belém jönne ha behajtanék. Na! Vagy pl. ilyenkor ki lenne a hibás?


Ilyen szituációkkal mit lehet kezdeni?



2022. jún. 30. 19:47
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
88%
Mindharom esetben a swift a hibas, mert nem adta meg az elsobbseget.
2022. jún. 30. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Ha egyszerre hajtottak be akkor valószínűsíthető hogy egyforma sebességgel haladtak, így nem tudnak ütközni. Amennyiben az egyik utól éri bent a másikat akkor a hátsó mert nem tartotta a féktávot, nem tudott időben megállni.
2022. jún. 30. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
33%
Azért aki nem analfabéta a vezetéshez, az látja és érzékeli hogy a másik milyen sebességgel halad a körforgalomba és hogy befér-e még előtte.
2022. jún. 30. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
83%
Arra mindig szamitani kell hogy a bal felol belepo kocsi meg se all (nem is kotelezo megallni), hanem egybol behajt.
2022. jún. 30. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 krwkco ***** válasza:
100%

Az elsőbbségadásra kötelezett nem kényszerítheti hirtelen fékezésre vagy irányváltásra az elsőbbséggel rendelkezőt.

Ha úgy következik be az ütközés, hogy azt a Porsche csak hirtelen fékezéssel tudta volna elkerülni, akkor a Swift nem adta meg az elsőbbséget és a Swift a hibás.

Ha csak nem hirtelen fékezés kellett volna, ahhoz hogy a Porsche ne ütközzön hátulról, akkor ő.

2022. jún. 30. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
63%
Ha hátulról megy bele, akkor nem tartott megfelelő követési távolságot. Tipikus utolérési baleset. Ha az elejeik ütköznek, akkor van az hogy a Swift nem adott elsőbbséget, vagy ha az oldalába ütközne.
2022. jún. 30. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

"Arra mindig szamitani kell hogy a bal felol belepo kocsi meg se all (nem is kotelezo megallni), hanem egybol behajt.

"


Ezaz, erre akartam kilyukadni! Tehát végső soron az adja meg az elsőbbséget - függetlenül hogy amúgy a másik még a körforgalom közelében sincs - akinek gyökkettővel tud csak kanyarodni az autója.


Mert én hiába érek oda előbb, ha a Porsche egy 60 kph-s hajtűkanyarral beb***a elém az autóját (amit nyilván bír az a kocsi), akkor én leszek a hibás, hiába voltam "helyzeti előnyben".


Nyilván ez szűk (bevásárlóközpontos) körforgalmaknál jellemző, amit írok. Ilyen helyeknél gyorsabban kell dönteni és az autók közelebb kerülhetnek. Nagyobbaknál nyilván jobban lehet előre látni a másik mennyivel közelíti meg a körforgalmat.


De mondjuk egy ilyen esetet képzeljen el valaki...:

[link]


Itt majd ki lesz az okos, ha koccanás történik...?

2022. jún. 30. 21:33
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Ez azért ennyire nem egyértelmű. Ha a másik fél megtévesztően kezeli a jàrművèt, pl olyan gyorsan érkezik, hogy nem észlelhetted reálisan vagy esetleg úgy manőverezik, hogy abból joggal gondolhattad: nem kerültök elsőbbségi viszonyba, akkor azért lehet osztott felelősség is.
2022. jún. 30. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Egy körforgalomban ne akarj versenyezni a balról jövővel. Ha bizonytalan vagy, akkor elsőbbségadás kötelező táblád van. És várd meg míg elmegy. A körforgalom egyszerű, mint a faék, csak balra kell figyelni. Legalábbis a képen jelzettben.
2022. júl. 5. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Ez egy eleg jó kerdés, mivel ugye a villanyosok úgy ugranak hogy csak na... Ráadásul automaták is, szóval nem ketlem, hogy sok ilyen típusú baleset lesz. Hiaba gondolom, hogy mindharom esetben az a hibas, aki ugy megy mint az allat, attól meg valoszínűleg az lesz a hibas, aki kimegy a masik elé.... a Swift itt.
2022. aug. 29. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!