Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Kereszteződésben ilyenkor...

Kereszteződésben ilyenkor jobbról vagy balról előzhetek?

Figyelt kérdés

Nemrég történt. Van egy kereszteződés, melyben jelzőlámpa biztosítja a haladási sorrendet. Nekem zöld a lámpa és a szembe jövő forgalomnak is zöld a lámpája. Az első autó a lámpa előtt állt. Azt gondoltam balra akár kanyarodni. Az előttem haladó Jeep jobbra kikerülte, de mikor eltűnik a Jeep akkor veszem észre, hogy az autó, amit kikerült valójában nem is balra jelez, hanem be van kapcsolva az eladásjelző. Én szintén megkerültem jobbra. De utána gondolkodtam. Szabályos ez? Mert ugye a KRESZ kimondja, hogy csak jobbról szabad előzni


a) azt a járművet, amely a balra bekanyarodási szándékot irányjelzéssel jelzi ".

Viszont ez az autó nem balra jelzett, hanem eladásjelzőt használt. Viszont ha balra akartam volna megelőzni, akkor meg csak álltam volna tovább, mert szemben meg csak jöttek az autók jó sokan.

Viszont a KRESZ az is kimondja hogy tilos előzni útkereszteződésben és közvetlenül útkereszteződés előtt, kivéve


- ha a forgalmat rendőr vagy fényjelző készülék irányítja és az előzés az úttest menetirány szerinti bal oldalának igénybevételével nem jár.

Akkor most szabályos lett volna balról előzni vagy nem?



2022. nov. 21. 21:10
 1/5 anonim ***** válasza:
98%
Ez nem előzés hanem kikerüles.
2022. nov. 21. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
98%

Ezt aztán jól túl bonyolítottad.

Te nem előztél meg senkit, forgalmi akadályt kerültél ki.

2022. nov. 21. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
24%

Ha görcsösen ragaszkodsz a szabály betűjéhez, akkor csak balról kerülheted.


De mivel a KRESZ-t embereknek írták, nem robotoknak, így egy ilyen rendkívüli, de egyértelmű szituációban nem szolgaian követed a paragrafusokat, hanem értelemszerűen alkalmazod azokat, és szépen jobbról kerülöd ki az akadályt.

2022. nov. 22. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
73%

Egyrészt - mint már írták előttem - ez kikerülés, nem előzés.

Másrészt amit te citálsz, hogy csak balról lehetne, az a kresz 35.§ értelmében csak az úttest menetirány szerinti jobb oldalán álló autóra vonatkozik, a te esetedben azonban erről szó sincs.

2022. nov. 22. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
46%

#3: kezdő vezetők tipikus aggodalma, hogy betű szerint be akarják tartani a kreszt, holott van benne némi rugalmasság, és egy aktuális (rendkívüli) helyzetet - akár kisebb szabályszegéssel is - így meg lehet oldani. Pontosan, ahogy írod: értelemszerűen, törekedve a leggyorsabb és legjobb megoldásra (az adott feltételek mellett).


Több tucat olyan kérdést láttam már itt a GYK-n, ami arról szólt, hogy ha autópályán a külső sávban valaki gyorsabban megy, mint a belsőben, az szabálysértés, mert jobbról előzés. :-))))) Ez is tipikus hibás elgondolás, talán nem is csak kezdőknél....

2022. nov. 22. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!