Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Érdemes megköszönni az autósna...

Érdemes megköszönni az autósnak, ha átenged a zebrán?

Figyelt kérdés

Egy új rendőrségi videó szerint ha átenged az autós a zebrán nyomj egy lájkot neki. A kreszben természetesen nincs szó arról, hogy meg kell köszönni, viszont az autósnak alapból elsőbbséget kell adnia a zebrán a gyalogosnak, de a gyalogosnak is csak úgy szabad lelépnie, ha az nem veszélyes.


[link]



2023. szept. 24. 19:18
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
22%

#9: Na ácsi, a lámpás kereszteződés semmikép nem egyenlő a zebrán való átkeléssel - ha nagyon ki akarod terjeszteni a hasonlatodat akkor a lámpás kereszteződés a lámpás gyalogátlekelővel lehetne azonos ahol nyilván nem fog neked köszönni a gyalog, hiszen a lámpától kapja a jelet fényjelzés formájában, hogy áthaladhat és nem az autóstól akitől a jel a megállás formájában érkezik.

Azért is hibádzik az elméleted, mert a gyalogos nem egyenrangú útról érkezik - sőt, eleve nem útról érkezik. Ő keresztezi a közutat, de nem résztvevője az ott zajló forgalomnak, kvázi külsősként száll be a forgalomba. Akkor már inkább végy olyasmit ahol pl. az autós teszi ki magát egy másik közlekedési forma szabályainak: a vasúti átkelőben a mozdonyvezető bizony szokott hangjelzést leadni, s nem csak veszélyjelzési céllal, hanem miután áthaladt kvázi "köszi" üzenési céllal is.

De a kürtöt a hajóforgalomban is rendszeresen használják üdvözlésre - az utolsó filippínó tengerész is tudja, hogy pl. üzemanyagvételezés után illik kürtjelzéssel megköszönni a szolgálatatást annak ellenére, hogy azt az üzemanyagot nyilván kifizették és nem írja elő semmiféle hajózási szabályzat, hogy kürtjelzést kéne használni utána.

Tovább megyek, a repülésben is elég komoly etikett van. A pilóta felszállhatna egy "felszállási engedély megadva" üzenetre, a légiforgalmi irányító mégis használja a "jó utat", "üdvözöljük a légtérben", stb. kifejezéseket. Sőt, még small talkalnak is néha.

2023. szept. 25. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
61%
#11 Szóval amikor megállok a zebránál, hogy átkeljen az anyuka két kisgyerek kezét fogva, dudáljak rájuk "jó sétát" jelleggel?
2023. szept. 25. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
68%

#10

Igen, viszont amikor lendületből (lényegtelen, milyen sebességgel) érkezik valaki és már meglehetősen közel van, én meg odatoppanok a zebrához, akkor személy szerint én nem várom el, hogy megálljon, így ebben az esetben megköszönöm.

Nyilván nem kéne, hiszen elsőbbségem van, de ezek többnyire olyan helyzetek, amikor kényelmesen elmehetett volna előttem és nekem még csak lassítanom sem kellett volna.

2023. szept. 25. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
75%
Én meg szoktam köszönni egy kézmozdulattal. Nem áll semmiből, és az autósnak nyilván jól esik, máskor is meg fog állni. Gyermekkorban valami postán, boltban vagy hivatalban voltunk, és anyukám mondta, hogy köszönjem meg. En kérdeztem, miért, neki ez a munkája. Azt mondta, akkor is illik megköszönni. Én azóta mindenhol ehhez tartom magam.
2023. szept. 27. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
100%
Nem szoktam megköszönni, ahogy autósként sem, amikor valaki megáll az elsőbbségadás kötelező táblájánál, hogy el tudjak haladni a védett úton. Az én világomban a gyalogátkelőhely tábla egyenlő az elsőbbségadás kötelezővel (azzal a különbséggel, hogy az esetek jelentős többségében jobban belátható).
2023. szept. 28. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim válasza:
Ahogy száguldoznak az úton páran és még nekik áll feljebb én igenis odaintek a normális sofőrnek hogyha időben lassít is int, hogy menjek. Nem kötelező mert alap dolog lenne, de lassan már ott tartunk, hogy ki kell lépned a kocsi elé, ha át akarsz jutni. Sajnos. Lehet, hogy ez délen működik, de itt nem. Sokaknak eszükbe se jut megállni, figyelmen kívül hagyják, hogy ott a gyalogos. És akkor persze ennek az eredménye, hogy a normális sofőrök megállnak, meg integetnek, hogy "menjél már" a normális gyalogosok meg próbálnak meggyőzödni, hogy akkor mehetnek. Általában gyalogos vagyok, szóval mindennap látom. A múltkor teljesen normálisan lelassított a kocsi, természetesen el is indultam. De a mögötte lévő nem! Elrántotta a kormányt és a zebra közepén kötött ki. Hát ha nem kapkodom a lábam akkor engem üt el. Visszatérve egy gyors intés a normális sofőrnek szerintem teljesen belefér, nem kell bámulni, csak egy intés.
2023. szept. 29. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim válasza:

Mai tapasztalat:


Motorral beérek egy egyszerű kereszteződésbe ahol az én utam keresztezi a főutat, ezáltal aki onnan jön annak elsőbbséget kell adnom. Az egyik oldalt van zebra is velem párhuzamosan ami keresztezi a főutat. Jön a gyalogos az én oldalamról szemből, nem az hogy átmenne a zebrához (ami tőlem bal kézre azaz túloldalt van) vagy esetleg egyenesen átmegy, hanem nyom egy kereszt manővert amire én nem számítottam, pont indultam már el mert nem jött autó a főútról, és ez a kettő barom meg az út közepén úgy dönt hogy elindulnak keresztbe, ha nem veszem észre időben akkor simán elütöm őket, persze satufék megvolt úgy hogy majdnem a kormánnyal együtt estem le a motorról, és semmi bocsánat vagy valami ilyesmi hogy "jaj bocsi balfaszok voltunk ne haragudj", csak egy köszi, én meg vissza szóltam hogy legközelebb a zebrán kéne átmenni vagy ha nem, akkor se keresztbe. Ekkor húztam el onnan és amikor tükörbe vissza néztem ők csak álltak az út közepén engem bámulva pár másodpercig. Gratulálok.


Egyébként én baromi türelmes és rendes vagyok, mindenkit elengedek zebrán vagy kereszteződésben, még az olyat is néha akiről tudom hogy nem kell elengedni (pl zebra nélküli gyalogos, stb), szimplán rendes vagyok de azért vannak határok.

2023. szept. 29. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim válasza:

Én vagyok az utolsó, hozzá tenném:


A gyalogos csakis úgy mehet át az úttesten HA NINCS ZEBRA, hogy a járda meghosszabbított vonalában halad át, minden más opció ki van zárva. Azt hozzá se tettem hogy egy ilyen gyalogos manővert aki végrehajt az nem csak a motorost, autóst veszélyezteti indoktalanul (és ilyeszti meg) hanem saját magát is veszélybe sodorja, akár halál is lehet a vége.


Úgyhogy azt fűzném hozzá a témához hogy egy zebránál alap az hogy át KELL engedni a gyalogost, nem kell megköszönnie mert nyugaton működik, itthon nem annyira. Persze lehet köszöngetni de amikor nekem köszönik meg azt hogy át engedtem ott ahol át KELL engednem ott teljesen feleslegesnek érzem azt hogy ő megköszönte és nekem fura érzés mert zebránál elengedem a gyalogost. És mindenkinek el KELL engednie. Szóval csak annak köszönd meg akinél úgy léptél le hogy már közel volt és nem ütött el, más esetben felesleges.

2023. szept. 29. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
55%

#18


Rosszul tuduod, ez csak főútvonalon érvényes. Egyébként a gyalogos akárhol átmehet, ha nem ZAVARJA az úton közlekedőket, tehát ha én átszaladok előtted úgy, hogy fékezned sem kell, az bizony szabályos.

2023. szept. 29. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!