Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » GPS-es közlekedésfigyelő...

GPS-es közlekedésfigyelő mennyre jó ötlet?

Figyelt kérdés

Olvastam, hogy Amerikában a biztosítóknál van olyan opció, hogy GPS követőt tesznek az autóba, így figyelik, hogy a sofőr mennyire tartja be a szabályokat, és ez alapján növeli, vagy csökkenti a befizetendő összeget.

Elgondolkoztam, hogy vajon mennyire lenne jó egy ilyen kötelezően bevezetett rendszer?

Mindenki autójába kötelezően tennének egy GPS trackert, amit egy központi automatizált rendszerbe vezetnének be, ami ismeri az utakon élő szabályokat (ezt a Google, és a Waze is tudja jelenleg). Ezután, nem kellenének traffipaxok, és a forgalmi rendőrök befektetett erőforrása is csökkenne (több ember lenne más ügyek kezelésére). Ha valaki a megengedettnél jóval többel haladna - pl 50 helyett 70 -, akkor automatikusan küldené a büntetést a tulaj címére. Ugyanígy menne a tilosba behajtás, veszélyeztetés (pl lehetne egy rendszer, ami figyeli, hogy mikor nyomtak féket, és a volt-e bármi ok rá, a többi gps-es autó alapján).

Ha forgalmi okból, vagy más vészhelyzetből kell megszegni a szabályokat, akkor az utólag lehetne kivizsgáltatni a rendőrséggel. Ez az egy probléma, ami bukónak hangzik, de valahogy Amerikában is megoldják a biztosítók, úgyhogy biztos van valamilyen megoldás rá, amit odaát már kitaláltak.

Így nem lenne annyi száguldozó, akik a szerencséjük miatt nincsenek lekapcsolva, csak akkor, amikor már megtörtént a baleset. Továbbá a rendőrségnek is csak extrém esetben kéne felhasználnia a emberi erőforrásukat. Esetleg egy olyan extra lehetne, hogyha valaki rendszeresen szabályosan közlekedik, akkor valamilyen jutalmat kapna, ezzel ösztönözve a normális viselkedést.

Vajon valóban csökkennének a forgalmi balesetek száma, vagy megvalósíthatatlan lenne, ami csak káoszt szülne?



2023. okt. 16. 14:14
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
75%

Nagyon.

Majdnem olyan jó, mint az oldalra világító fényszóró.

2023. okt. 16. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

A gyorshajtás lehet csökkenne, de szerintem vannak ennél nagyobb bajok is az úton pl. elsőbbség meg nem adás. Azt, hogy büntetné ez a kis rendszer? Illetve kit büntetne? Bármikor mondhatom azt, hogy nem is én vezettem az autót.

Max. adatgyüjtésre lenne jó egy ilyen pl. hol érdemes nagyobb ellenőrzéseket tartani a rendőröknek.

2023. okt. 16. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

#2

Ha több autóban lenne gps, akkor a körülötte lévő autók gps-ével össze lehetve vetni, hogy mikor, kinek volt elsőbbsége. Talán nem szándékos hibázások esetén csak figyelmeztetést küldene a rendszer, és felvenné a sofőrt x időre, egy szigorúbb megfigyelésű listára, amit egy egyszerű hivatali ember nézne, így megfigyelve, hogy az illető csak egyszer hibázott, vagy mindig felelőtlen.

Az autó tulajdonosának menne a büntetés, mint ahogy jelenleg a gyorshajtás, és a parkolási büntetések. Ha én kölcsön adom az autómat egy közveszélyes ismerősömnek, akkor én is felelős vagyok, mert "fegyvert" adtam a kezébe. Bár jogilag nem így megy a dolog, de szerintem ez is kizárná a veszélyes sofőröket. Vagy lehetne mindenkinek vonalkódos a jogosítványa, és indulás előtt egy készükében le kellene olvasni, így igazolva, hogy az autót ki vezeti.

2023. okt. 16. 15:30
 4/15 anonim ***** válasza:
51%
Én a fák törzsébe szerelnék mozgásérzékelőt. Ha gyün az autó, félre tudna ugorni.
2023. okt. 16. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%
Akkor már egyszerűbb az egymással kommunikáló és maguktól menő autók.
2023. okt. 16. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
5. Ja, TCAS.
2023. okt. 16. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
Azt hittem már végre eltűntél az agymenéseiddel együtt mr. oldalravilágító fényszóró.
2023. okt. 16. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

#5 Annál aza baj, hogy ha hibázik az halálos lehet, mert fizikailag is beleszól a dolgokba, amíg a gps rendszer csak figyel.


#7 Milyen az az oldalra világító fényszóró? Vagy ez csak valami belső vicc?

2023. okt. 17. 09:12
 9/15 anonim ***** válasza:
8. Nos, van itt egy valaki (többek szerint te vagy az), aki ontja magából a hasonló ostobaságokat. Ilyen a 360 fokban forgó kerék, az oldalra világító refi, a gyorshajtót lefékező rendszer, a vonat előtt megállító rendszer és ezer más. Így leíva nem tűnik mind sületlenségnek, de a hozzá írt magyarázatot olvasva már elmeháborodottnak tűnik.
2023. okt. 17. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

#8 Áh, értem. Nem láttam ezeket a posztokat, de szerintem a nevem is elárulja, hogy én ilyen kérdést nem tettem fel. Elméletileg be van kapcsolva, hogy kiírja a nevemet.


Én ezt az ötletet az Amerikai biztosítóktól vettem, és gondoltam tovább, ahol használják többen is. A lefékező rendszerekkel ellentétben ez nem nyúlna bele az autókba, csak felügyelné a forgalmat, hogy az előtt tudjanak cselekedni, mielőtt baleset lesz, ugyanis sok ember azért enged meg magának hasonló szabályszegéseket, mert úgy gondolja, úgy sem bukik le, és az esetek nagy részében igaz is. Így viszont lenne egy fegyelem, mert a sofőr tudná, hogy mindig rajta van a figyelő szem.

Az oldalra világító fényszórót nem értem, miért lenne jó, és a 360 fokban forduló kereket.. hát... most is 360 fokban forog, ha úgy vesszük, most hogy a költő mire gondolt ezen, az nem értem.


Aki nem ismeri ezt a tracking technológiát, annak itt egy jól megírt cikk róla: [link]

2023. okt. 17. 09:55
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!