Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » GPS-es közlekedésfigyelő...

GPS-es közlekedésfigyelő mennyre jó ötlet?

Figyelt kérdés

Olvastam, hogy Amerikában a biztosítóknál van olyan opció, hogy GPS követőt tesznek az autóba, így figyelik, hogy a sofőr mennyire tartja be a szabályokat, és ez alapján növeli, vagy csökkenti a befizetendő összeget.

Elgondolkoztam, hogy vajon mennyire lenne jó egy ilyen kötelezően bevezetett rendszer?

Mindenki autójába kötelezően tennének egy GPS trackert, amit egy központi automatizált rendszerbe vezetnének be, ami ismeri az utakon élő szabályokat (ezt a Google, és a Waze is tudja jelenleg). Ezután, nem kellenének traffipaxok, és a forgalmi rendőrök befektetett erőforrása is csökkenne (több ember lenne más ügyek kezelésére). Ha valaki a megengedettnél jóval többel haladna - pl 50 helyett 70 -, akkor automatikusan küldené a büntetést a tulaj címére. Ugyanígy menne a tilosba behajtás, veszélyeztetés (pl lehetne egy rendszer, ami figyeli, hogy mikor nyomtak féket, és a volt-e bármi ok rá, a többi gps-es autó alapján).

Ha forgalmi okból, vagy más vészhelyzetből kell megszegni a szabályokat, akkor az utólag lehetne kivizsgáltatni a rendőrséggel. Ez az egy probléma, ami bukónak hangzik, de valahogy Amerikában is megoldják a biztosítók, úgyhogy biztos van valamilyen megoldás rá, amit odaát már kitaláltak.

Így nem lenne annyi száguldozó, akik a szerencséjük miatt nincsenek lekapcsolva, csak akkor, amikor már megtörtént a baleset. Továbbá a rendőrségnek is csak extrém esetben kéne felhasználnia a emberi erőforrásukat. Esetleg egy olyan extra lehetne, hogyha valaki rendszeresen szabályosan közlekedik, akkor valamilyen jutalmat kapna, ezzel ösztönözve a normális viselkedést.

Vajon valóban csökkennének a forgalmi balesetek száma, vagy megvalósíthatatlan lenne, ami csak káoszt szülne?



2023. okt. 16. 14:14
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
81%

A modern autókhoz nem értek, de olyan helyen dolgozom, ahol autós navigációt is értékesítünk. Az okos útvonaltervezés mellett egyre nagyobb szerepet kapnak ezekben a biztonságot szolgáló tulajdonságok. Néhány példa: sávtartás, ráfutásveszély, gyorshajtásra figyelmeztetés térkép és táblafelismerés alapján, gyerekekre figyelmeztetés iskolák közelében stb.

Felteszem sok modern autókban beépítve is megtalálhatók ezek.


Utasként ugyan, de a ráfutásgátló hatását tapasztalhattam a mi autónkban ülve is. Országút, tempomat beállítva 90-re. És ha közelednünk előttünk menőhöz, minden beavatkozás nélkül lassított, és szintén önmagától visszagyorsított, amikor lehetett.

2023. okt. 17. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:

#11 Igen egyik ismerősömnek van egy van az autójában gyárilag ilyen rendszer, egyszer megmutatta, és egész jó. Bár ő azt mondta nekem, hogy nem igazán bízná rá az életét, nem e miatt vette az autót.

De továbbra is úgy gondolom, hogy a GPS-nek nem kéne belenyúlni a vezetésbe, nem a sofőr hibáit javítaná ki, hanem figyelmeztetné a hatóságokat, hogy felelőtlen sofőr van az úton, és kevesebb lenne a megúszott szabálytalankodás.

Nem légből kapott bugyutaságról beszélek, hanem - mint már írtam - ez egy működő rendszer nyugaton, és kíváncsi vagyok mennyire lenne reális ezt bevezetni, ugyanis a KRESZ alapelve, hogy tartsunk mindenkit biztonságban, és óvjuk meg egymást a balesetektől. Ez az alapelv normális emberekkel tökéletes lenne, de mint tudjuk, rengeteg felelőtlen autós száguld az utakon, akik miatt jó lenne egy kis szigor. Aki jól vezet, és odafigyel, annak úgy sem lenne baja. Valószínű lennének felháborodott felhördülések, de ha belegondolunk, valószínű ez volt, amikor először bevezették a rendszámozást, és a többi kötelező szabályozást anno réges-rég. Eddig egyébként a - kettes választ leszámítva - nem láttam semmilyen érvet, ami megvalósíthatatlanná tenné ezt a rendszert.

2023. okt. 17. 17:13
 13/15 anonim ***** válasza:
100%

Én legfeljebb egy választható opcióként tudnám elképzelni, amit ha vállalsz és beszereltetsz azzal csökkentheted (vagy éppen növelheted) a biztosításod díját. Kötelezően semmi esetre sem, van a kontrollnak egy olyan foka amit már nagyon nem kívánok.


Ott van például ez a beépített alkoholszonda (EU tervezet), aminek a lényege, hogy ittasan nem tudod elindítani az autót. Bár soha nem vezetek ittasan, de ha például az életem múlna rajta valószínű nem a jogsimat félteném hanem az életemet. Lásd például az izraeli fesztiválozók esetét, akikre rátörtek a terroristák. Gondolj csak bele, hogy egy ilyen vagy ehhez hasonló szituációban azért nem tudsz elmenekülni, mert legurítottál 1-2 sört. Nyilván számos hasonló példát lehetne hozni.


Szóval az ilyen kötelező és megkerülhetetlen korlátozások számomra elfogadhatatlanok. Szerintem a teljes kontroll nagyon rossz irány.

2023. okt. 17. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 A kérdező kommentje:
#13 Igen, ez mondjuk jó érv. Az adatvédelmi irányelvek ellen menne az egész folytonos figyelés. Lehet, hogy nincs semmi titkolnivalója az embernek, de attól még zavaró tudni, hogy bármikor rám nézhetnek, hogy hova megyek. Bár ha jól tudom, akkor most is úgy megy, hogy alapvetően weboldalakon (pl Facebook) az adataidhoz nem férhetnek hozzá, ha nem engeded, de ha bűntény gyanújába kerülsz, akkor kötelesek kiadni a hatóságoknak.
2023. okt. 18. 12:10
 15/15 anonim ***** válasza:
100%

Annyira innovatív, high-tech és eredeti ötlet, hogy a K&H már több, mint 8 éve kísérleti programban bevezette ezt az eszközt Magyarországon a biztosításai mellé: [link]

Mondanom sem kell, nem lett belőle semmi - a biztosító nem keresi halálra vele magát és a szépen közlekedő autós sem kap sokkal olcsóbb biztosítást. Bár most egy Cristo nevű cég újra próbálkozik használat alapú CASCO-val ami büntet ha gyorshajtasz: [link]

2023. okt. 19. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!