Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Valaki meg tudja mondani,...

Valaki meg tudja mondani, miért ez a helyes sorrend a kereszteződésben?

Figyelt kérdés
Egyenrangú kereszteződésben három jármű találkozik: 2 autó és egy villamos. Az autók az egymás melletti torkolatokban vannak, a villamos pedig az egyik autó mellett közvetlenül. Az autó, amelynek senki nincs a jobbján, egyenesen akar továbbhaladni, a tőle balra eső autó balra akar kanyarodni, az autótól balra eső villamos pedig szintén balra akar bekanyarodni. Ha jól tudom, kanyarodó villamosnak semmiféle elsőbbsége nincsen a gépjárművekkel szemben. Miért az a helyes sorrend ebben az esetben, hogy „egyenesen áthaladó autó - balra kanyarodó villamos - balra kanyarodó autó”, miközben a balra kanyarodó autó a balra kanyarodó villamos jobbján van?

#KRESZ #elsőbbség #villamos #egyenrangú kereszteződés
dec. 20. 10:56
 1/10 anonim ***** válasza:
70%
Kép?
dec. 20. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
67%

Na, kezdjük a legelején.

Egyenrangú kereszteződésben a villamosnak elsőbbsége van a neki jobbról érkezővel szemben is. Tehát első a villamos. Elvileg második a nem mellette álló, tehát egyenesen haladó autó lenne, mert ő van kettőjük közül jobbra. Harmadik pedig a villamos mellett álló autó lenne.

De gyakorlatban, ha a villamos mellett elfér az autó, akkor ő fog menni a villamossal együtt és utánuk az egyenesen menő autó.

Ebből az is következik, hogy rossz az is, amit te "helyes sorrend"-ként írtál.

dec. 20. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
85%

#2 vagyok:


"De gyakorlatban, ha a villamos mellett elfér az autó, akkor ő fog menni a villamossal együtt ..."

Mármint az az autó, amelyik a villamos mellett állt és szintén balra akar kanyarodni.

dec. 20. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 MGéza ***** válasza:
86%

A leírásod alapját a járművek "T" alakzatban érkeznek. Alul egy autó, tőle balra villamos, tőle jobbra autó, akinek értelemszerűen nem jön senki jobbról, szemben a villamos van.

A kereszteződésben villamos szabály úgy szól, hogy elsőbbsége van a balról érkező villamosnak. Mivel ebben az esetben a "T" elrendeződés jobbján lévő autónak nem jön senki jobbról, irányt nem változtat így ő az első, mert elsőbbségadási szempontból a villamos kanyarodik, nem pedig az említett autóhoz képest balra eső járműnek. De jobb lenne ha megmutatnád a rajzot, mert a leírásod elég kusza.

dec. 20. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 MGéza ***** válasza:
68%
Helyesen az utolsó előtti mondat vessző utáni része: "nem pedig az említett autóhoz képest balra eső járműnek számít"
dec. 20. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Vagy rosszul írtad vagy fel vagy nem ez a helyes sorrend. Várjuk a képet!
dec. 20. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
88%

Találtam képet, ami ezt a helyzetet ábrázolja:

[link]

Az, ugye, nyilvánvaló, hogy az egyenesen haladó autónak elsőbbsége van a kanyarodó villamossal szemben, tehát ő az első.

A kérdező írta:

"Ha jól tudom, kanyarodó villamosnak semmiféle elsőbbsége nincsen a gépjárművekkel szemben."

Ezt rosszul tudod.

A KRESZ ezt írja:

"Az útkereszteződésben járművel elsőbbséget kell adni a balról érkező villamos részére."

Ebből a szempontból a kutyát se érdekli, hogy az autó meg a villamos merre fog továbbmenni. A lényeg, hogy a villamos balról érkezik a kanyarodó autónak, tehát elsőbbsége van.

dec. 20. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

#2 vagyok.

7-es, ha erre gondolt a kérdező, akkor én félreértettem a leírását.

Volt egy ilyen félmondata: "a villamos pedig az egyik autó mellett közvetlenül". Én ezt úgy értettem, hogy az az autó ugyanabból az irányból jön, mint a villamos, egymás mellett állnak és mindketten ugyanarra akarnak továbbmenni: balra akarnak kanyarodni. Ezért írtam, amit írtam.

Ha az van, ami az általad linkelt képen van, akkor a helyes sorrend:

piros autó (C) - villamos (A) - kék autó (B).

És a kérdező is pont ezt nevezte helyes válasznak (csak azt nem értette, miért), úgyhogy valószínűleg ez a kép lehetett az, amiről ő beszélt.

A helyzethez fűzött magyarázatoddal így tökéletesen egyetértek.

dec. 20. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
88%

8

Igazad van, így is lehet érteni. (Sőt, így lehet inkább érteni...)

Csak akkor tényleg értelmetlen lenne, mert a villamos, meg a mellette lévő autó nem keresztezné egymás útját.

dec. 20. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
66%

Legalább egy ilyen paintmaster képet mellékelhetsz, ha szituációs kérdésed van, mert szöveg alapján megérteni, hogy mi a forgalmi helyzet, kicsit körülményes. Ha jól értem, itt valami ilyesmi lenne:


[link]


Ha és amennyiben így kell érteni a helyzetet, fontos elsőként megemlítenem, hogy a "jobb kéz szabály" néven ismert rendelkezés az érkezési irány szerint értelmezendő, azaz ha ugyanazon az úton érkeznek a járművek, akkor nem értelmezhető ez a szabály, mert egymáshoz képest nem jobbról vagy balról érkeznek, hanem azonos irányból.


A sorrendet tekintve:

1.: az egyenesen haladó autó, mert a vili és a másik kocsi is kanyarodik.

2.: a villamos, mert 31.§ (5) a)

3.: kizárásos alapon a kanyarodó autó.


/*

31.§ (5) Elsőbbséget kell adni, ha a 28. § (2) bekezdésében foglaltakból más nem következik

a) jobbra vagy balra bekanyarodó járművel

(...)

– az azonos irányból érkező villamos részére,

*/

dec. 22. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!