Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Tisztelt autovezetok es...

Tisztelt autovezetok es motorvezetok, egyeb gepjarmuvezetok, kinek va itt elsőbbsége?

Figyelt kérdés

Ha sima egy iranyu 2 db savban mehetnek a gepjarmuvek, es van egy zebra. A gepjarmuveknek meg egy tabla van egy zebra elott. Jele vilagos sarga szinu, de itt a csattano, hogy nincs gyalogos atkelo LAMPA jelzo.


Akkor a gyalogosnak van "elsobbsege" ha latja hogy at akar menni a gyalogos ugymond vagy a gepjarmunek?


itt a kep: [link]



febr. 26. 13:15
1 2 3 4
 1/39 A kérdező kommentje:
Udv Nagy D(ani)
febr. 26. 13:16
 2/39 anonim válasza:
92%
Mindig a gyalogosnak.
febr. 26. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/39 anonim ***** válasza:
92%
A gyalogosátkelőhelyen mindig a gyalogosnak van elsőbbsége.
febr. 26. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/39 anonim ***** válasza:
94%
Miért kellene, hogy legyen lámpa a gyalogátkelőnél? Nem kötelező, és nagyon sok helyen nincs is. Ha pedig nincs lámpa, akkor természetesen a gyalogosoknak van elsőbbségük.
febr. 26. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/39 A kérdező kommentje:
koszonom. Egyebkent valaki tudna definialni az elsobbseg fogalmat? mert ez nekem barlangmaci volt mindig hogy ki honnan milyen kozel milyen sebesseg meg ilyenek vagy ha mar latja hogy szandekom van atmenni akkor is kotelezo mar neki lassitani?
febr. 26. 13:26
 6/39 anonim ***** válasza:
89%
Mindig úgy kell megközelíteni a gyalogátkelőt hogy ha kell meg tudj állni. Nincs erre konkrét szabály hogy milyen sebességgel, a lényeg hogy meg tudj állni.
febr. 26. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/39 anonim ***** válasza:
72%

Akinek elsőbbsége van, azt irányának, sebességének hirtelen megváltoztatására nem kényszerítheted. Tehát ha a gyalogosnak meg kell torpannia a zebrára lépés előtt, mert nem tudja eldönteni, megáll-e bárki, akkor nem adtak elsőbbséget.

Azért is nagyon jó a példád a többsávos útról, mert azt se felejtsük, hogy zebrán nem haladhatsz el más mellett. Tehát ha mondjuk mész a belsőbe, és a külső sáv megállt a gyalogos miatt, még ha simán át is férnél előtte, meg kell állnod, mert nem haladhatsz el a szomszéd sávban álló autók mellett. Amúgy ez pont jól ki van találva, mert a gyalogoshoz legközelebb álló sávban kell először megállni, a gyalogos szándékát látva. Utána pedig a megálló sáv miatt szépen láncban a többi sáv is megáll.


A gyalogosnak csak ha szándéka van, lassítani kell. Ha nem látszik a szándék? Ha 3 lépésre van a zebrától, és én nem tudom, rákanyarodik-e a zebrára, vagy egyenesen megy tovább, akkor is lassítok, hogy HA ESETLEG rálépne, akkor tuti meg tudjak állni satuzás nélkül, hogy ne is ijesztgessem.

A szabályból ez kicsit bonyolultan levezethető, ugyanis szó szerint értelmezve akkortól van elsőbbsége, ha a zebrára léphet. De a zebrára nem léphet, ha nem néz szét. De ha szétnézés nélkül rálép, akkor sem csak az övé a felelősség. Hogyan tudok biztosan nem elütni egy gyalogost akkor is, ha a gyalogos nem elég óvatos? Ha annyival megyek, hogy a zebráig meg tudok állni, HÁTHA rálép egy gyalogos. A zebrához közeledve ez a sebesség a 0-hoz konvergál, ha a zebra mellett áll egy gyalogos. Tehát meg kell állnom.

febr. 26. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/39 anonim ***** válasza:
79%

5: Benne van a kreszben.


Elsőbbség: továbbhaladási jog a közlekedés más résztvevőjével szemben. Azt a járművet, amelynek elsőbbsége van, az elsőbbségadásra kötelezett nem kényszerítheti haladási irányának vagy sebességének hirtelen megváltoztatására. Azt a gyalogost, akinek elsőbbsége van, az elsőbbségre kötelezett nem akadályozhatja és nem zavarhatja áthaladásában.

febr. 26. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/39 A kérdező kommentje:

8


itt mi a hirtelen? Meg egy vak hogy megy at egy ilyenen pontos KRESZ megfogalmazassal ha valaki teper mert az asszony szul 10 masodperc mulva?

febr. 26. 13:58
 10/39 A kérdező kommentje:
Nagy D vagyok, es en nem ismerem a kocsikat, loero, fekezo ero meg mittom en. Nem tudom a kocsiknak mi a hirtelen. Motoroknak plane. Kerekparnal mar nehezebb fekezni azt szerintem abban megegyezhetunk.
febr. 26. 14:02
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!