Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Hogyan van pontosan a KRESZ...

Hogyan van pontosan a KRESZ szerint a busz kiengedése a buszöbölből?

Figyelt kérdés

Még csak tanulom a KRESZ-t. Azzal tisztában vagyok, hogy lakott területen belül ha biztonságos ki kell engedni a buszt.

Viszont mi van akkor, ha én a lakott területet még nem hagytam el, előttem van a lakott terület elhagyása tábla, a busz pedig azon túl indexel balra? Tehát én lakott területen belül, a busz kívül van.


Ki kell engedjem ha biztonságos, vagy nem kell?



máj. 25. 19:20
 1/10 anonim ***** válasza:
65%
Lakott területen belül kötelező kiengedni, elsőbbsége van, lakott területen kívül nincs elsőbbsége. A busz számít, mivel a busz lakott területen kívül van, így nincs elsőbbsége, nem kell kiengedned.
máj. 25. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
63%
Nem kell túlbonyolítani, a sebességedtől és a távolságtól függően kiengeded vagy sem.
máj. 25. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
30%
Ha tanulod, akkor pont előtted a könyv és fel tudod lapozni szerintem. Ha mégse, kakor a jogszabály száma megvan és rá tudsz keresni
máj. 25. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
83%

Lakott területen belül a menetrend szerint közlekefő autobusz elindulását segíteni kell. Szükség szerint akár megállással is.

Nincs elsőbbsége, mert az csak mozgásban lévő közlekedők között lehetséges. Saruféket nem kell nyomnod, de ha biztonságosan be tudod engedni, akkor köteles vagy megtenni. De a budzvezető felelősség meggyőződni arról, hogy kiengedik.

máj. 25. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
9%
Nem az számít te hol vagy, hanem hogy a menetrend szerint közlekedő busz megállója hol van. 𝗛𝗮 𝗮 𝗺𝗲𝗴𝗮́𝗹𝗹𝗼́ 𝗹𝗮𝗸𝗼𝘁𝘁 𝘁𝗲𝗿𝘂̈𝗹𝗲𝘁𝗲𝗻 𝗸𝗶́𝘃𝘂̈𝗹 𝘃𝗮𝗻, 𝗮𝗸𝗸𝗼𝗿 𝗵𝗼𝗴𝘆𝗮𝗻 𝘁𝗲𝘀𝘇𝗲𝗱 𝗹𝗲𝗵𝗲𝘁𝗼̋𝘃𝗲́ 𝗹𝗮𝗸𝗼𝘁𝘁 𝘁𝗲𝗿𝘂̈𝗹𝗲𝘁𝗲𝗻 𝗯𝗲𝗹𝘂̈𝗹 az elindulási szándékot jelző, menetrend szerint közlekedő autóbusznak, trolibusznak, az iskolabusznak és a gyermekeket szállító autóbusznak a megállóhelyről való elindulását (a jobb szélső forgalmi sávba való besorolását) – ha ez hirtelen fékezés nélkül megtehető – lassítással, szükség esetén megállással?
máj. 26. 04:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 MGéza ***** válasza:
36%
Akkor nem adsz elsőbbséget. Lakott területen kívül akar elindulni, tehát nem jár neki. Lényegtelen hogy te hol jársz, persze nem gyorsíthatsz rá direkt és előzheted meg agresszívan, de ez a szabály azért van így, hogy az országúton 70-90km/ó sebességgel haladó járműveknek sokkal nehezebb és adott esetben forgalmat lassító lenne, ha ott is elsőbbséget kéne adniuk a buszoknak.
máj. 26. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
83%

Bírom, hogy a pirosat nyomkodók nagyon alacsony arányban adnak hasznos választ. Itt is a 40%-os. Szánalmas.

Neki elmagyarázom, hogy mit jelent az elsőbbségadás:

Jönnek-mennek közlekedők az úton. Járművek, gyalogosok vegyesen. Ha egyszerre érnek egy pontra, egymás útját keresztezik, a fizikai jelenlegi állapotában nem teszi lehetővé. Nem tudnak egymáson áthatolni. Ha kísérletet tesznek rá, az rettenetes következménnyel jár.

Erre találták az elsőbbségadást. Ez dönti el, melyik mennyen előbb, és kövesse a másik.

A zebránál is azért írja a rendelet, hogy a járdán álló gyalogosnak nincs elsőbbsége, mert nem mozog. A buszöbölben álló busz sem mozog. Ezért nem írható az, hogy elsőbbsége van.

A menetrend (!) szerinti busz elindulását (!) kell segíteni. A turistabusz, városnéző busz, céges autóbusz, mozgókönyvtár stb. hiába áll meg buszmegállóban, az várja ki szépen, amíg vissza tud sorolni.

A tömegközlekedés zavartalanságát szolgálja a rendelet.

Lakott területen kívül, valóban nagyobb sebességről kellene lassítani, és sokkal ritkább is a buszközlekedés, és néhány autó kivárása nem okoz menetrendi zökkenőt.

máj. 26. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszi mindenkinek az eddigi válaszokat!


Én is úgy gondoltam, hogy mivel lakott területen kívül van, nem vagyok köteles kiengedni. Viszont az e-titán szerint ki kell engedjem.

Interneten keresve is olyan eredményeket találtam, ami szerint nem kell kiengedni, de kicsit összekavarodtam.

máj. 27. 12:45
 9/10 anonim ***** válasza:
59%
"Lakott területen belül a járművek vezetői kötelesek az elindulási szándékot jelző, menetrend szerint közlekedő autóbusznak, trolibusznak, az iskolabusznak és a gyermekeket szállító autóbusznak a megállóhelyről való elindulását (a jobb szélső forgalmi sávba való besorolását) – ha ez hirtelen fékezés nélkül megtehető – lassítással, szükség esetén megállással is lehetővé tenni. Az autóbusz, az iskolabusz, a gyermekeket szállító autóbusz, valamint a trolibusz vezetője azonban ilyen esetben is csak akkor indulhat el, ha meggyőződött annak veszélytelenségéről."
máj. 28. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Seila ***** válasza:
0%

5


Hogy festetted erős feketére a betűket? :P :)

máj. 28. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!