Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Honnan tudhatom, hogy mikor...

Honnan tudhatom, hogy mikor fog váltani a lámpa?

Figyelt kérdés

Nem régóta vezetek, és néha érnek meglepetések.

Megyek egy normális tempóval, messziről látom, hogy zöld a lámpa, tartom a tempót, majd mikor a lámpához érek már közelebb, akkor sárga lesz, és fékezhetek egy nagyot, mert ha átmennék még rajta, akkor jóval a piroson mennék, és nem akarok ott maradni a kereszteződéseb...

A másik meg mikor látom, hogy régóta zold, elveszem alábam a gázról, hogy ne keljen fékezni nagyot, és mire oda érek, hogy lelassul az autó, akkor lesz sárga... És simán átmentem volna a zöldön, ha tarrtom a tempót...

És néha kicsit bosszant a dolog, hogy ilyen szerencsées vagyok...

Tudhatom előre, ha megyek egy lámpához, hogy mikor fog váltani a lámpa?

Annyit vettem észre, ha a zebránál villog a lámpa, akkor váltani fog, de csak ennyi.


2011. jún. 15. 09:37
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

most ezzel mi a baj??? :/

tök természetes, senki sem tudja, max tényleg abból h mennek-e át gyalogosok...max lsssíts le vmennyire és akkor nem kell nagyot fékezned ha pont piros esz

2011. jún. 15. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Silber ***** válasza:
100%
Vannak trükkök, de ezeket majd idővel te is megtanulod akarva/akaratlanul. Például ha vároban vezetsz, akkor pirosnál általában ki szokott alakulni egy több kocsiból álló sor. Viszont ha azt látod, hogy zöld esetén már senki nem áll a lámpánál, akkor azt jelenti, hogy olyan régóta zöld, hogy minden autó el tudott már indulni. Ergó nemsokára válani fog, ilyenkor érdemesebb kicsit odanyomni a pedálnak.
2011. jún. 15. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Ha a sárga lámpát féktávon belül kapod, akkor még átmehetsz. Ezt a távot elég nehéz definiálni, hiszen autótól, gumitól, aszfalttól, reakcióidőtől is függ.
2011. jún. 15. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Én már 20 éve vezetek,de még én sem jöttem rá arra, amit te is kérdezel.
2011. jún. 15. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

normalis esetben ugy van a sarga ideje beallitva hogy ha mesz otvennel, akkor ha mar nem tudsz intenziv fekezes nelkul (vagy azzal se) megallni, akkor meg nem a pirosban mesz at hanem a sargan.

szoval menj nyugodtan, aztan ha sargara valt es ugy latod hogy meg van helyed satu nelkul megallni akkor allj meg, ha nem akkor meg gaz.

2011. jún. 15. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim válasza:

Egyszerű! Ha besárgul a lámpa,lépj a pedálra!

Ne a fékre,hanem a gázra! Tudod a mögötted jövő is át akar menni,te meg satuzol,akkor előbb utóbb valaki annyira belédmegy hátulról,hogy leveri a veséd! Ha nem jön senki a seggedben akkor meg is álhatsz,de erre azért figyelj. én inkább átmegyek ha lehet!

2011. jún. 15. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Utolsóra ne hallgass! Főleg ha rendőr jön mögötted:) Ha biztonságosan meg tudsz állni a sárga jelzésnél, akkor állj meg, A KRESZ is így írja elő.
2011. jún. 15. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
ÉS KI DÖNTI EL, HOGY MI A BIZTONSÁGOS?
2011. jún. 15. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Azért vannak árulkodó jelek:


A legtöbb autós megszokásból közlekedik, minden nap ugyanazon az útvonalon, ezért jellemzően tudják egyik lámpa a másikhoz képest mikor vált. Ha őket figyeled, akkor a mozgásukból azért lehet sejteni.


Példa: Ha mondjuk valaki a zöldnél elindul, de csak csorog, viszont te látod hogy a másik lámpa zöld, akkor lehet hogy ő már tudja azt, hogy azt a zöldet úgysem tudja elcsípni, max. csak akkor ha gyorsan hajt (50 helyett 90el), de az meg nem egészséges, így inkább simán csorog, mert felesleges nyomni neki. Ez konkrétan a népligetnél van :) Eleinte még én is úgy mentem hogy padlógáz hátha elérem a zöldet, csodálkoztam is hogy mások nem nyomják. Most már én sem nyomom, szépen motorfékkel csorgok és még utána is ácsorogni kell :)


Tehát figyeled a veled egy irányban, többi közlekedőt. Pirostól való elindulásnál szintén. Ha látod hogy már sok autó "mocorog" viszont még piros van, akkor várható hgoy nemsokára zöld lesz. Ha mindenki tök nyugodtan áll, akkor még valszeg messzebb lesz az a zöld. Lehet nézegetni a sofőrök arcát is, ki mit csinál. Ha még csak akkor állnak neki újságot olvasni, stb, akkor még messze a zöld.


Aztán ahol van villamos, ott érdemes nézni a villamos lámpáját: a körúton pl. úgy van belőve, hogy először kapja a villamos a zöldet, majd rá 2-3 másodpercre az autósok, tehát amikor a villi megkapta, magadban számolsz 1-2, és már lehet pakolni az egyest.

Ugyanez érvényes visszafele, ha a villinek már pirosa van, te is nemsokára kapni fogod, bár a villire inkább az elindulásnál érdemes alapozni.


Amit te is írtál a gyalogos lámpáját nézve elég árulkodó.


Lehet nézni a keresztben jövőket is. Ha a keresztben jövők nagyon "mocorognak", akkor vlaszeg most ők fognak majd zöldet kapni, tehát neked még pirosad lesz.


A forgalmi rend is árulkodó: messziről még láttad a zöldet, de már csak pirosra értél oda. Elment a keresztbe menő forgalom, de van még egy kanyarodó sáv is. Hát valszeg akkor még nekik is zöldjük lesz, tehát valszeg őket is meg kell majd várni.



A lámpa fele közeledve: ha látod hgoy mások gyorsítanak (gyakori látvány amikor a lámpa előtt 100m-el mindenki elkezdi taposni a gázt mint a barom :), akkor valszeg csak neccesen lehet elkapni a lámpát (és ezt ők tudják).

Két dolgot tehetsz: beállsz a sorba és te is tolod neki, vagy bejön vagy nem. Ha viszont nem vagy biztos a dologban, inkább már jó előre, a lámpától akár 100m-re icipicit (nem nagyon!) lassítasz, mondjuk 45-48 körülire. Ebből a mögötted jövő tudni fogja, hogy akármi van a lámpával, Te bizony nem fogsz kockáztatni, tartod a standard tempót. Ha el akarja kapni, váltson sávot (jellemzően ezt szokták) vagy pedig jöjjön mögötted 50-el, és ha piros lesz, bizony te meg fogsz állni.

Tehát erőteljes ráutaló magatartást kell tanusítani, persze másokat nem feltartva. Erről szól a 45-48as tempó.


Aztán:

Ha belátod a teljes utat, és látod ahogy vált a többi lámpa, akkor várhatóan a tied is ritmusra és sorrendben fog váltani. Az üllőin pl. jellemzően ez a helyzet, megy sorba a zöld hullám.


Elvileg a lámpák úgy vannak belőve hogy 50el haladva zöld hullámot kapjál, persze erre sok ellenpéldát mondhatnék én is :)


Nagyjából ezek. Aztán ha meg ugyanazon az útvonalon fogsz midnennap vezetni, akkor már te is fogod tudni mikor váltanak, érezni fogod a ritmust.

2011. jún. 15. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Ja igen még azt kihagytam, hogyha látod hgoy a keresztbe jövő úton mondjuk már elég sok autó várakozik, akkor vélhetően nekik lesz zöldjük, mert elvileg a forgalomszervezés olyan, hogy egyenletesen biztosíjta a haladást. Persze itt figyelembe kell venni az egyes utak általános forgalmát (hány sávos, mennyire fontos, stb..) de a lényeg hogy az autók számosságából is lehet sejteni. Ha neked zöld, és 4 sávos úton haladsz, keresztbe senki sem áll, akkor még valszeg marad is a zöld.


Szabály szerint a sárga arra való, hogyha még féktávon kívül vagy megállj, míg ha féktávon belül, akkor menj át. Persze ez jó kérdés hogy mi számít biztonságos féktávnak, ez az amit így nem lehet leírni, érezni kell. De nagyjából a lényeg, hogy ne satu fékkel kellljen megállnod, akkor inkább menj át.


Mindenesetre a lámpákhoz közeledve (meg ügye elvileg egyébként is!) figyelem a mögöttem jövőt, hogy milyen autóval jön, milyen a kocsi mozgása. Ebből azért sejthető, hogy ki vezeti, és várhatóan milyen stílusban, vélhetően mit fog tenni egy esetleges sárgánál. Inkább fékező vagy inkább "toljuk már át rajta" típusú.


Kicsit korábban elkezded nézni a tükröt, figyeled mennyire megy mögötted, ha van biztonságos féktáv, akkor nyugodtan fékezz inkább mint átmenj a piroson. Egyrészt az 300 rugó, másrészt ha véletlenül a zöldnél kereszbe jövő korábban indul, annak csúnya vége lehet..


Ha viszont egy idióta jön mögötted aki még 1m-t sem tart, hát akkor inkább menj át, mert ha nem, egy féknél összecsukja a kocsid hip hop. Vagy ilyenkor lehet alkalmazni még az általam korábban leírt "makacsan tartom az 50et" stílust, amit általában megelégelnek és odébb állnak. Esetleg Te is válthatsz sávot ahol nem lesz mögötted senki...

2011. jún. 15. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!