Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Kinek van elsőbbsége?

Kinek van elsőbbsége?

Figyelt kérdés

Adott egy kereszteződés, az autós forgalomnak elsőbbség adás kötelező tábla van kitéve. Gyalogátkelő hely nincs kijelölve. Köteles-e az autós elsőbbséget adni a gyalogosnak?

Köszönöm!


2011. dec. 6. 09:56
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
nem köteles, de attól még nem ütheted el...
2011. dec. 6. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Én a gyalogos szerepben vagyok és mindig gondolkozom, hogy vajon elsőbbségem van-e, vagy nincs.

Köszönöm a választ!

2011. dec. 6. 10:01
 3/15 anonim ***** válasza:
jah :D csak a zebra nyujt ilyen szempontból előnyt a gyalogosnak
2011. dec. 6. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim válasza:
57%
Ha nincs kijelölve akkor a gyalogos a megfelelő bebiztosítás után a sarkon nem kelhet át? Nincs elsőbbséged, az biztos gyalogosként.
2011. dec. 6. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Én úgy tudom, a zebrán kívül két helyzetben van elsőbbsége a gyalogosnak járművel szemben:

1. Ha kereszteződésben olyan úton halad át, amire a jármű épp rákanyarodik. (Magyarul, ha átmegy a gyalogos, ne kelljen a háta mögé is néznie.)

2. Meg villamosmegálló szigetnél, de olyan már nem nagyon van zebra nélkül.

2011. dec. 6. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

Ha rákanyarodik az autó arra az útra ahol te mész, akkor neked van elsőbbséged, de ha az autó egyenesen halad tovább és te átmész keresztbe előtte akkor az autósnak van elsőbbsége. Nem fog elütni ha át mész előtte nyilván, de annyira zavaró tud lenni, ha ide-oda csalinkáznak az ember előtt a gyalogosok...úgyhogy inkább ne kockáztass. Jól nézz körül mielőtt átmész egy zebra nélküli úton, ne a "van fékje úgy is megáll" elvet alkalmazd.


20N

2011. dec. 6. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
47%

Azt még hozzá tenném, hogy nem sok sofőr alkalmazza ezt, a gyalogosokra vonatkozó szabályt a mindennapi életben. Úgy is mondhatnám magasról lesz@rják, hogy ők kanyarodtak arra az útra amin te épp áthaladnál, nem adják meg az elsőbbséget. Szinte felesleges ezen agyalnod, hogy neked volt-e elsőbbséged, mert 10-ből 8 nem tudja, vagy nem érdekli, hogy elsőbbséged van-e.


20N

2011. dec. 6. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!

A kanyarodós szabályról tudtam, meg arról is, hogy az autósok előszeretettel felejtik el :)

Mindig körültekintően igyekszem közlekedni. :)

2011. dec. 6. 11:08
 9/15 anonim ***** válasza:
Kanyarodó járművel szemben a gyalogosnak minden esetben elsőbbsége van, ha ott kel át ahová a jármű érkezik. Kereszteződésben ha NINCS kijelölt gyalogos átkelőhely, az autósnak csak akkor nem kell elsőbbséget adnia a gyalogosnak, ha a gyalogos azon az úton akar átkelni ahonnan érkezik. A linken ott a kép hogy miről írtam,. A nyilak színe lényeges az elsőbbségi viszony tekintetében: [link]
2011. dec. 6. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

"az autósnak csak akkor nem kell elsőbbséget adnia a gyalogosnak, ha a gyalogos azon az úton akar átkelni ahonnan érkezik"


De igen, ott is elsőbbséget kell adni a gyalogos részére, mivel a tábla által VÉDETT út mellett közlekedik. Olyan, mintha a egy a védett úton haladó jármű lenne.

2011. dec. 6. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!