Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Buszsáv lámpa értelmezése?

Buszsáv lámpa értelmezése?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Lenne pár kérdésem a buszlámpára vonatkozóan:


1. Az alábbi képen látható a lámpa és a buszlámpa is.

Ha én a motoros vagyok és világít a piros valamint a buszlámpa, akkor mehetek előre is és kanyarodhatok is?


2. Ha én egy autós vagyok a motoros helyén, akkor lefordulhatok jobbra ha világít a buszlámpa? Egyenesen nyilván nem mehetek semmilyen esetben, mert azt csak kanyarodás céljából lehet igénybe venni igaz?


3. Ha én a motoros melletti sávban vagyok (baloldalt), akkor rám a piros lámpa vonatkozik, azaz meg kell állnom igaz?


[link]


Előre is köszönöm!


2013. máj. 28. 10:58
 1/8 anonim ***** válasza:
17%

1. Előre nem mehetsz. Csak kanyarodhatsz mert ugye jobbra mehetsz ha piros de a kis kiegészítő lámpa zöldet mutat. A busz meg nyilván azért van ott, mert ez rá is vonatkozik. És ha az buszsáv, ami így nem derül ki, akkor a busz mehet egyenesen mert az ő sávját elméleteben szabadon kell hagyni hogy gyakorlatban hogyan van az már más téma, de ahogy elnézem a képet bár ez nekem így kevés, szerintem nincs busz sáv.

2. Igen csak kanyarodhatsz.

3. Ez így nekem édes kevés. Ha a többi sávba is azt akarják hogy megálljon az illető akkor felülre is kellene tenni egy lámpát ami erről a képről nem derül ki hogy ott van-e vagy nem. De ha itt oldalt is van meg felül is akkor azok általában egyszerre működnek, és ezért van ott az a kanyarodást jelző lámpa hogy jobbra elmehetsz mert azzal nem zavarsz senkit, de az csak abba a sávba használható ahol a motoros áll.

2013. máj. 28. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!


És ha az a zöld jelzésű kiegészítő lámpa nem lenne ott, előttem pedig szintén buszsáv van valamint piros jelzés van és a busz lámpa világít, akkor se mehetnék előre?


És tegyük fel a baloldali sáv felett nincs lámpa (és én abban a sávban vagyok), akkor az a piros vonatkozik rám igaz?


Nem igazán értem azt a buszlámpát sajnos :-/ Az világít-e mindig? Van-e mellette mindig jobbra mutató jelzés? Mit enged az a busz lámpa?


Bocs az értetlenkedésért, de sose találkoztam ilyennel, de még találkozhatok és nem akarok ebből problémát :-/

2013. máj. 28. 11:24
 3/8 kovpet ***** válasza:
100%

1: igen


2: Igen. Vonatkozik rád a kiegészítő, így elvileg mehetnél egyenesen is, de akkor meg nem szabadna a sávban lenned, tehát mégsem mehetsz.


3: igen, de annak a sávnak illene lennie egy saját lámpájának. Nincs?

2013. máj. 28. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Nm támasztom alá a rendelettel, csak az én felfogásom. Nem hinném, hogy büntetnének.

Ha a rendes (telezöld vagy jobbra zöld) lámpa enged, akkor kanyarodok, természetesen. Ha csak a BUSZ világít nem indulok el, de ha ezzel feltartanám a buszt, akkor igen.

2013. máj. 28. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Majd én:


(8)223 Az autóbusz forgalmi sávban

a) a menetrend szerint közlekedő autóbusz és trolibusz, a villamos, továbbá 20 és 6 óra között a kommunális szemét szállítására szolgáló jármű;

b) az autóbusz- és trolibuszforgalom zavarása nélkül

ba) ha az autóbusz forgalmi sávot az úttest menetirány szerinti jobb szélén jelölték ki, erre utaló jelzés esetében (117/c. ábra) a kerékpáros,

bb) külön jogszabály alapján rögzített üzemmódú megkülönböztető jelzést adó készülékkel felszerelt

bba) sürgősségi betegellátásra rendszeresített gépjármű,

bbb) hivatásos katasztrófavédelmi szervek, a tűzoltóság és a tűzoltó egyesületek közvetlen helyszíni beavatkozására rendszeresített gépjárműve,

bbc) a rendőrség közrendvédelmi és közlekedésrendészeti szolgálati ágának közvetlen helyszíni beavatkozásra rendszeresített gépjárműve,

bc) a betegszállító gépjármű,

bd) a személytaxi,

be) a kétkerekű motorkerékpár és a kétkerekű segédmotoros kerékpár

közlekedhet. Más jármű erre a forgalmi sávra - a sáv keresztezését és a bekanyarodásra felkészülést kivéve - nem hajthat rá. Ahol autóbusz forgalmi sáv van, a menetrend szerint közlekedő autóbusz és trolibusz - a bekanyarodás és kikerülés esetét kivéve - csak ebben a forgalmi sávban haladhat.


A járműforgalom irányítására szolgáló fényjelző készülékek

9. § (1) A járműforgalom irányítására szolgáló fényjelző készülékek:

a)22 az úttest forgalmának irányítására szolgáló fényjelző készülék: három (felül kör alakú vagy nyilat mutató piros-, középen kör alakú vagy nyilat mutató sárga-, alul kör alakú vagy nyilat mutató zöldfényű) lámpából áll, és sorrendben zöld, sárga, piros, majd együtt piros és sárga fényjelzést ad;


(6)29 Ha az (1) bekezdés a) pontjában említett fényjelző készülék mellett elhelyezett kiegészítő lámpa „BUSZ” feliratú fehér fényjelzést ad - a fényjelző készülék más fényjelzésétől függetlenül -, az autóbusz-forgalmi sávban közlekedőknek tovább szabad haladni.

2013. máj. 28. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

A fentiek szerint:


1.) Igen.

2.) Igen, de csak jobbra kanyarodhatsz.

3.) Igen


A linkelt képen lévő esetben még annyi a könnyítés, hogy az ilyen lámpáknál a jobbra mutató kiegészítő és a busz lámpa egyszerre szokott működni!

2013. máj. 28. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2013. máj. 28. 17:40
 8/8 Napkiraly ***** válasza:
48%
ez a "büdösbusz előremehet lámpa", valójában már rég zöld lehetne a többi is,de hogy szivassák a népet, azok még pirosak, hogy a törött alvázú gőzgép előredöcöghessen
2013. máj. 28. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!