Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Miért csípi valakinek a...

Miért csípi valakinek a szemét, hogy én megelőztem?

Figyelt kérdés

Ott ügyetlenkedtek előttem páran, mert valaki félre állt, és beálltak ott, én meg fogtam, és kielőztem őket.

És rám villogtatott a parkoló autó utáni első.

De most miért? Nem volt se záróvonal, indexeltem, nem szorítottam le, nem jöttek szemben, és nem dudáltam rájuk!

Láttam, hogy ott félre áll valaki, és ott elkezdenek megállni, én meg jöttem, és megelőztem őket.

Mi rosszat tettem?



2013. dec. 2. 10:01
1 2 3
 21/23 anonim ***** válasza:

11:53

Ezzel nem értek egyet. De ha belinkeled az erre vonatkozó jogszabályt akkor nem vitatom. Szerintem ez kikerülés volt nem pedig előzés.

2013. dec. 2. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/23 anonim ***** válasza:

Az alapkérdés az, kinek mi és miért csípi a szemét. Tehát teljes mértékben szubjektív megítélésről van szó, nem szabályismeret, szabálymagyarázat.

Így nem értem a lepontozásokat.


A szabály:


Előzés


34. § (1) Előzni abban az esetben szabad, ha


a) az előzés céljából igénybe venni kívánt forgalmi sáv olyan távolságban szabad, hogy - figyelemmel az előzni kívánó és a megelőzendő jármű sebessége közötti különbségre - az előzés a szembejövő forgalmat nem zavarja;


b) az előzni kívánó jármű előzését más jármű nem kezdte meg;


c) az előzni kívánó jármű előtt ugyanabban a forgalmi sávban haladó másik jármű előzési szándékot nem jelzett;


d) az előzés során a megelőzendő jármű mellett megfelelő oldaltávolságot lehet tartani;


e) a vezető az előzés befejezése után a járművel a megelőzött jármű elé, annak zavarása nélkül vissza tud térni.


(2) Az előzési szándékot - ha az előzés irányváltoztatással jár - irányjelzéssel [29. § (2) bek.] jelezni kell.


(3) Az előzést - a (4) és az (5) bekezdésben említett esetet kivéve - balról kell végrehajtani.


(4) Csak jobbról szabad előzni


a) azt a járművet, amely a balra bekanyarodási szándékot irányjelzéssel jelzi és az úttesten a 31. § (1) vagy (2) bekezdésében foglaltaknak megfelelően helyezkedik el;


b) azt a villamost, amely az úttest közepén - egyirányú forgalmú úton az úttest bal oldalán - levő pályán közlekedik.


(5) Jobbról is szabad előzni a figyelmeztető jelzést (villogó sárga fényjelzést) használó járművet, ha a vezető meggyőződött arról, hogy ezzel a többi járművet és a gyalogosokat nem veszélyezteti.


(6) Az előzés végrehajtását a sebesség fokozásával, balra húzódással vagy más módon akadályozni nem szabad.


(7) Lakott területen kívül a nagyméretű, valamint a lassan haladó jármű vezetőjének az úttest szélére húzódással és - a szükséghez képest - lassítással is elő kell segítenie azt, hogy járművét más jármű megelőzhesse.


(8) Tilos előzni:


a) kijelölt gyalogosátkelőhelyen és közvetlenül a kijelölt gyalogosátkelőhely előtt;


b) villamost közvetlenül olyan megállóhely előtt, ahol az utasok fel- és leszállása az úttestről, illetőleg az úttestre történik;


c) be nem látható útkanyarulatban, illetőleg bukkanóban, kivéve, ha az úttesten egyirányú forgalom van, vagy záróvonal van felfestve és az előzés annak érintése nélkül végrehajtható;


d) vasúti átjáróban és közvetlenül vasúti átjáró előtt;


e)217 útkereszteződésben és közvetlenül útkereszteződés előtt, kivéve


- ha a forgalmat rendőr vagy fényjelző készülék irányítja és az előzés az úttest menetirány szerinti bal oldalának igénybevételével nem jár,


- ha a jármű főútvonalon vagy olyan más úton halad, amelyen elsőbbségét jelzőtábla [16. § (1) bek. u) pont] jelzi.


- körforgalmú úton,


- ha a járművel csak jobbról szabad előzni [(4) bek.].


(9) A (8) bekezdés d) és e) pontjában meghatározott tilalom nem vonatkozik a kétkerekű motorkerékpárnak, segédmotoros kerékpárnak és kerékpárnak gépjárművel való előzésére.


Kikerülés


35. § (1) Az úttest menetirány szerinti jobb oldalán álló jármű vagy ott levő egyéb akadály melletti elhaladásra (kikerülés) a 34. § (1)-(5) bekezdésében foglalt rendelkezéseket kell - értelemszerűen - alkalmazni.


(2) Az olyan megállóhely előtt, amelyben villamos áll és az utasok fel- és leszállása az úttestről, illetőleg az úttestre történik, meg kell állni és tovább haladni csak a villamos elindulása után szabad.

2013. dec. 2. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/23 anonim ***** válasza:
Mert gyökér. Azért, mert ott megy a másiknak a seggében 2 méterre, azáltal annak lassítása esetén semmi esélye nincs rá, hogy megelőzze, míg a hátul jövőnek van.
2013. dec. 2. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!