Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Milyen KRESZ szabály vonatkozi...

Milyen KRESZ szabály vonatkozik az álló busz előzésére? (BALESET VIDEÓ)

Figyelt kérdés

Az alábbi videón egy lány látható, akit elüt az autó, miközben az utasait kirakodó buszt előzi. Megtekintés saját felelősségre.

[link]


Tekintsünk el az 50 méteres záróvonaltól. Kíváncsi vagyok, hogy az autós vétett e szabálysértést, azzal hogy megelőzte a buszt (elvégre nagy ívben tette), vagy a kislány, amiért körültekintés nélkül szaladt az útra?


Van jogosítványom, régen tanultam kreszt, de érdekel, hogy mi lenne a racionális megoldás egy ilyen helyzetben? Lassabban előzni? Netán megvárni, míg a busz elindul?



2015. jún. 23. 14:42
 1/8 A kérdező kommentje:
2015. jún. 23. 14:44
 2/8 anonim ***** válasza:
90%
Mind a kettő hibázott, de az autós nagyon nagyot. Ez nem előzés, hanem kikerülés. Álló buszt csak körültekintően lehet kikerülni, azaz erősen lassítani. Sajnos ilyen esetre is számítani kell.
2015. jún. 23. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
És a buszmegállónál éppen azért szaggatták meg a záróvonalat, hogy a megállóban álló buszt ki lehessen kerülni - de messze nem ilyen sebességgel.
2015. jún. 23. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

először is kresz:


"Kikerülés


35. § (1) Az úttest menetirány szerinti jobb oldalán álló jármű vagy ott levő egyéb akadály melletti elhaladásra (kikerülés) a 34. § (1)-(5) bekezdésében foglalt rendelkezéseket kell - értelemszerűen - alkalmazni.

(2) Az olyan megállóhely előtt, amelyben villamos áll és az utasok fel- és leszállása az úttestről, illetőleg az úttestre történik, meg kell állni és tovább haladni csak a villamos elindulása után szabad."



Az idézett 34-es §:


"Előzés


34. § (1) Előzni abban az esetben szabad, ha

a) az előzés céljából igénybe venni kívánt forgalmi sáv olyan távolságban szabad, hogy - figyelemmel az előzni kívánó és a megelőzendő jármű sebessége közötti különbségre - az előzés a szembejövő forgalmat nem zavarja;

b) az előzni kívánó jármű előzését más jármű nem kezdte meg;

c) az előzni kívánó jármű előtt ugyanabban a forgalmi sávban haladó másik jármű előzési szándékot nem jelzett;

d) az előzés során a megelőzendő jármű mellett megfelelő oldaltávolságot lehet tartani;

e) a vezető az előzés befejezése után a járművel a megelőzött jármű elé, annak zavarása nélkül vissza tud térni.

(2) Az előzési szándékot - ha az előzés irányváltoztatással jár - irányjelzéssel [29. § (2) bek.] jelezni kell.

(3) Az előzést - a (4) és az (5) bekezdésben említett esetet kivéve - balról kell végrehajtani.

(4) Csak jobbról szabad előzni

a) azt a járművet, amely a balra bekanyarodási szándékot irányjelzéssel jelzi és az úttesten a 31. § (1) vagy (2) bekezdésében foglaltaknak megfelelően helyezkedik el;

b) azt a villamost, amely az úttest közepén - egyirányú forgalmú úton az úttest bal oldalán - levő pályán közlekedik.

(5) Jobbról is szabad előzni a figyelmeztető jelzést (villogó sárga fényjelzést) használó járművet, ha a vezető meggyőződött arról, hogy ezzel a többi járművet és a gyalogosokat nem veszélyezteti."



A busz nem indexelt jobbra, pedig félre volt állva, ez is ostobaság. Így parkolónak lehetett nézni és nem megállt járműnek.

Itthon ha egy gyerekeket szállító busz jobbra indexel, akkor kikerülni se szabad.


A kikerülésre nem vonatkoznak sebességszabályok,így a megengedett legnagyobb sebességgel ki lehet kerülni.


A gyerek ostoba volt, egyrészt mert kilépett takarásból, nem is gyalogátkelőn tette, ráadásul egyenesen kirohant.


A záróvonal átlépésért jár a pártízezres bünti, de véleményem szerint az autós nem tehet jogilag a balesetről. Lehet lassítani kicsit ilyen esetben persze, de itt a hülye gyerek akkor is kirohant volna elé.


de hát, ez Oroszország mint látom.

2015. jún. 23. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Igen, csak rosszabb helyeken ezért az autóst meglincselnék az utcán, akár halálra is vernék, csak mert gyerek az áldozat. De hát szerintem is a gyerek volt a hülye, hogy lehet így kirohanni? Eleve nem megyünk át busz előtt közvetlenül, de még mögötte is csak óvatos körültekintéssel.


Természetesen Oroszország. Az autós valóban gyorsabban ment, mint kellett volna. De én őt sajnálom, amiért élete végéig együtt kell élnie a tudattal, amiért megölt egy gyereket.

2015. jún. 23. 15:25
 6/8 anonim ***** válasza:
93%

Én már két ilyet is láttam élőben, Magyarországon - nem jó érzés, bár mindkét gyerek megúszta többszörös lábtöréssel.


Álló busz kikerülésére tudtommal külön szabályozás nincsen a magyar KRESZ-ben, azonban ahol lelkiismeretesen oktatnak, ott minimum egyszer előkerül ez a téma. Megállóban álló tömegközlekedési eszköz mellett célszerű fokozott óvatossággal, fékkészenlétben elhaladni, mert hiába nem leszel adott esetben büntetőjogilag felelős, mégiscsak megvisel lelkileg egy gázolás. Plusz összetörik az autód és még a helyszínelőt is várhatod órákig. Az ok pedig egyszerű: egy eltévedt vagy csak simán átszállni szándékozó utas hirtelen kiugorhat a busz elől, míg a másik oldalról is érkezhet olyan, aki még futva el akarja érni a megállóban álló járművet.


Ezen kívül Magyarországon az elakadásjelzőjét használó, Gyermekszállítás jelzéssel ellátott buszt tilos kikerülni, ezt nem árt megjegyezni, mert tapasztalataim szerint ez a szabály nagyon sokaknak nincs meg.

2015. jún. 23. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
91%

Egyértelműen az autó vezetője a hibás.

"A jármű sebességét az (1)-(3) bekezdésben említett sebességhatárokon belül úgy kell megválasztani, hogy a vezető járművét meg tudja állítani az általa belátott távolságon belül és minden olyan akadály előtt, amelyre az adott körülmények között számítania kell."


A gyalogosról nem kell feltételezni a kresz tudást, gyalogos jogosítvány még nincs. Egy jáűró motorú, égő féklámpájú busz takarásából felbukkanó gyalogosra pedig számítani kell. Nekünk még tanították, hogy minden busz mögött ott van a kilépni készülő gyalogos, minden beláthatatlan kanyar után ott áll az lerobbant IFA a platóról lelógó betonvasakkal. Ha még sincs ott, nem kell korrigálni, ha az ember számít rá, és ott van, nem hal bele senki.


Ha a sofőrt fel is mentik, ez a kép egy életre beleégett az agyába, soha nem fog tudni túllépni raja. Megérte sietni?

2015. jún. 23. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Mindig a legrosszabbra kell számítani. Mondok egy példát (hogy csaptam el egy kecskét Afrikában):

Az út közepén állt egy kecske. Gondoltam, ha megijed, elrohan. Tehát a fara felől fékezés nélkül akartam elmenni mögötte. Tévedtem. Megpördült...

2015. jún. 23. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!