Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Tolatáskor mindenkinek elsőbbs...

Melinda901 kérdése:

Tolatáskor mindenkinek elsőbbséget kell adni?

Figyelt kérdés

Autó 50 méter tolatàs után balra szintén tolatva az úttesttel pàrhuzamosan parkolni szeretett volna. Sajnos nem sikerült észrevennie 50 méteren keresztül, hogy én ott állok és parkolàsa közben lökhàrítómnak ütközött.

Természetesen nem ismerte el figyelmetlenségét s most rendőrségen az ügy.

Kérdésem: mivel behazudta, hogy én mentem bele fel kell készülnöm ennek càfolàsára. Ugye neki akkor is elsőbbséget kellett volna adnia ha én nem állok meg? Szűk az út egyébként, életszerűtlen a feltételezés is.



2015. nov. 19. 18:25
 1/9 anonim ***** válasza:

a tolatás az egyik legveszélyesebb művelet az előzés mellett..

pontosan ezért a tolatást végzőnek fokozott figyelmet kell fordítania a körülménykre akár úgy is, hogy segítő embert vesz igénybe...ha ezt elmulasztotta, akkor nincs miről beszélni...

egyébként mindenképpen elsőbbséget kell(ett volna) adnia... tolatáskor meg pláne.


na persze ha van ismerőse, akkor más a szitu...ez ki fog derülni a határozatból. ha szénné bírságolnak, akkorígy jártál..

2015. nov. 19. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Rendőrségen ismerik a fazont, kötekedő, felelősséget nem elismerő emberke. Nem is örülnek hogy megint csinált valamit...
2015. nov. 19. 18:47
 3/9 anonim ***** válasza:
18%
Őszintén nem tudom mi a jogszabály, de tolatáskor illik mindenkit elengedni.
2015. nov. 19. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

#3:


Nem nagy ügy, le van írva a KRESZ nevű jogszabályban, amit senki se olvas!


Melinda 901, kétlem hogy az 50 méteres tolatás megfelelne a "a várakozóhelyre történő beállás" kritériumának! :)


"Megfordulás, hátramenet


33. § (1) Járművel megfordulni, illetőleg hátramenetet végezni csak úgy szabad, hogy az a többi jármű és az úttesten haladó gyalogosok közlekedését ne akadályozza. Az úttest széléhez, illetőleg a várakozóhelyre történő beálláshoz szükséges hátramenet azonban elvégezhető abban az esetben is, ha az a járműforgalmat - anélkül, hogy a járműveket veszélyeztetné - rövid ideig akadályozza.

(2)214 Autópályán, autóúton, vasúti átjáróban, egyirányú forgalmú úton és körforgalmú úton megfordulni tilos. Egyirányú forgalmú úton, körforgalmú úton, vasúti átjáróban, autópályán és autóúton - egyirányú forgalmú úton az úttest széléhez, illetőleg a várakozóhelyre történő beálláshoz szükséges hátramenetet kivéve - hátramenetet végezni tilos.215

(3)216 Ha a személy- és vagyonbiztonság megkívánja, a hátramenethez a járművezetőnek gondoskodnia kell arra alkalmas irányító személy közreműködéséről. Az irányító személynek úgy kell elhelyezkednie, hogy folyamatosan lássa a jármű mögötti területet és a jármű vezetőjével is kapcsolata legyen."

2015. nov. 19. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Szabályosan álló (parkoló) járművel nehéz neki menni egy tolató autónak, ahhoz előbb el kell indulni...

Talán értelmetlennek tűnik az előbbi mondat, de kulcsfontosságú. Az elinduló, forgalomba becsatlakozni szándékozó köteles elsőbbséget adni a már forgalomban lévők számára, még annak is, aki tolatva közelít.

A bonyodalom abból van, hogy a tolató állítja, a kérdező ment bele.

Balra, hátra párhuzamos parkolás lett volna a művelet? - ez elég érdekesen hangzik, mert egy ilyen irányú mozgás azt jelenti, hogy az úttest bal szélére parkolt, ami mindenképpen szabálytalan.

Ha az adott úttesten kétirányú a forgalom, bal szélen, menetiránnyal szemben parkolni nem szabályos, ha viszont egyirányú útról van szó, ahol a bal szélen parkolás esetleg szabályos lehet, a hosszú tolatás tiltott.

Az is érdekes, hogy miért tolat valaki 50 métert a parkolóhelyre, de tény, vannak ilyenek.

Egy normális baleseti helyszínelő apró jelekből is meg tudja állapítani, hogy kb. mi történt, de vannak helyzetek, amikor szemtanú nélkül nem eldönthető a vita.


A részletek számomra homályosak, először azt írtad, hogy te ott álltál, s neked tolatott, aztán meg felteszed a kérdést, hogy akkor is elsőbbséged lett volna-e, ha nem állsz meg.

Álltál, vagy mozgásban volt az autód?

Elinduláskor elsőbbsége van a tolatónak, ha már közel van, nem indulhatsz el addig, amíg ki nem derül, hogy ő mit akar.

2015. nov. 19. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

5-ös nagyon lényeges dologra hívja fel a figyelmet.

Nagyon sok autós képtelen értelmezni az elsőbbséget, mint olyant. Semmiféle rendelet semmiféle paragrafusát nem kell ismerni a szó értelméhez.

Vannak dolgok, amelyek előbb történnek, vannak, amelyek később. S van, ami egyszerre történik, történne.

Ha két autó egyszerre menne át egy útkereszteződésen, egymás útját keresztezve, az nem lehetséges. Erre kínál megoldást a KRESZ. Mi történjen akkor, amikor dolgok azonos időben történnének, de baj lenne, ha egyszerre történne.

Való igaz, az elsőbbség alapértelmezett erősorrendje az egyenesen haladás; jobbra, kis ívben kanyarodás; balra nagy ívben kanyarodás; tolatás.

Álló autó esetében elsőbbségről beszélni nehéz. De ha már mindenáron: senkivel szemben sincs elsőbbsége, bármerre is megy.

Tolatás: Igen, nincs elsőbbsége a többi közlekedővel szembe. De ez nem jelenti azt, hogy a már megkezdett műveletet nem folytathatja.

Hagyjuk most ez a várakozó helyen álló, vagy akármit tevő autót.

Saroktolatás.

Én jobbra hátra betolatok egy utcába megforduláshoz. A művelet adott helyen szabályosan végrehajtható. Már az ív nagyobbik részét megtettem, amikor te oda érkezel. Egyenesen! Elsőbbséged van? Nincs, mert én már régebben tolatok. El is állom az utad. Vissza kell-e mennem? Nem! Belém jöhetsz a vélt igazadra hivatkozva? Nem.

Ebben a szituban akkor van elsőbbséged, amikor én még csak elhatároztam magam, még picit sem hajtottam rá a te utadra. Ilyenkor nekem meg kell szakítanom a tolatást.

2015. nov. 20. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Én parklóhelyről álltam ki de màr mentem vagy 10 métert mikor észrevettem hogy az autó az utca végéből tolatásba kezd. Egészen odàig tolatott vadul ahol én álltam és azonnal parkolásba kezdett. Igen, szabálytalanul köszönöm hogy észrevetted ezt én is tudom ez egy plusz szabálysértés! Viszont mivel ő egyáltalán nem vett észre, kitalálta azt (hogy mentse az irhàját) hogy én csorogtam. Márpedig nem csorogtam mert nem vagyok hülye, egy szűk utcába egy viszonylag nagy méretű gépkocsival nem indulok el, szépen várakoztam hogy műveletét befejezze. Szóval mivel behazudta és neki ez az elképzelése, hogy én csorogtam ezt szeretném kivédeni majd a rendőrségen. Ismerem a 40& -t, mostmàr teljesen biztos vagyok abban, hogy nem vétettem a szabályok ellen hiszen hiába talàl ki bármit, ő egy forgalomban rá várakozó gépkocsira húzta rá tolatásos, menetiránnyal szembeni parkolása közben az autóját. A paragrafus szerint egyértelműen ő a hunyó. Csupán fel szeretnék készülni minden eshetőségre. Köszönöm.
2015. nov. 20. 04:52
 8/9 A kérdező kommentje:
Kedves 6-os válaszoló! Szűk utcàban, ráadásul egy óvoda előtt 50 métert tolatni, menetirànnyal szemben hirtelen mozdulatokkal betolatni egy parkolóhelyre, a rá forgalomban várakozó autót figyelmen kívül hagyni, utána ordibàlva és sértegetve betétlapot követelni majd rendőrt hívni, három rendőrnek nem elismerni (pedig elmondtàk neki hogy szabálytalan volt) a hibáját, szerintem egyértelműen egy potenciális balesetokozóról beszélünk. Ha nem kapja meg mèltó büntetését legközelebb is ugyanígy fog tenni.
2015. nov. 20. 05:15
 9/9 anonim válasza:
Én úgy tudom, hogy a tolató járműnek nincs soha elsőbbsége. Ezért a tolatást mindig a lehető legkörültekintőbb módon kell végrehajtani, mert baleset esetén ő a vétkes.
2015. nov. 27. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!