Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Van arra "szabály" hogy egy...

Van arra "szabály" hogy egy gyalogos hogy is írjam, meddig léphet le a zebrára? Neki van elsőbbsége de minden helyzetben? (amikor nincs lámpa)

Figyelt kérdés
Ha nagyobb a forgalom, vár órákat, vagy tesz egy lépést lesz-ami lesz alapon, ekkor kötelezően meg kell állnia az autónak/motornak? Ha sok gyorsan jövő kocsi van (és nincs lámpa) akkor hogy kel át? Esetleg még rá is gyorsít ahogy közelít a zebrához...

2015. dec. 10. 20:29
 1/10 anonim ***** válasza:

Ha egyértelmű átkelési szándéka van (magyarul odaáll a zebrához és nem bámészkodik hátrafelé meg téblábol) akkor elsőbbséget kell neki adni. Ha valaki megáll, akkor ugye a többinek is kötelessége megállni és átengedni a gyalogost.

Ilyen hely amúgy nem sok van, ahol rendes forgalom van, ott ezért van lámpa. Ha gyérebb a gyalogosforgalom, akkor nyomógombos lámpa. Ahol valamiért ez elmarad, ott érdemes bejelenteni, hogy igény lenne ilyenre, hátha.

2015. dec. 10. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Van rá szabály.

Ha a kijelölt gyalogos-átkelőhelyhez közeledve a jármű vezetője gyalogost lát a zebra előtt, vagy a zebra felé közeledni, köteles lassítani, megállni - a gyalogosnak ott kiemelt elsőbbsége van, zavartalan átkelést kell számára biztosítani.

Más kérdés, hogy ezt mennyien tartják be.

A gyalogos elvileg bármikor leléphet a zebrára, ott neki a fentiek miatt elsőbbséget kellene adni, de nyilvánvaló, ha azt látja, hogy nem adják meg neki az elsőbbséget, saját testi épsége miatt nem lép le, de szabály szerint azt bármikor megteheti.

2015. dec. 10. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
"Ilyen hely amúgy nem sok van, ahol rendes forgalom van"- de, nagyon sok. Sokszor életveszély átkelni így amikor se lámpa se semmi...
2015. dec. 10. 20:39
 4/10 anonim ***** válasza:
16%

Régen volt az a szabály, hogy a gyalogosnak le kellett lépni a járdáról, s ha a zebrán volt, akkor kellett elsőbbséget adni.

A mostani szabályozás ennél szigorúbb lenne (ha betartanák), a járművezetőknek akkor is meg kell állni, ha a gyalogos részéről feltételezhető az átkelési szándék.

2015. dec. 10. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

"a gyalogosnak ott kiemelt elsőbbsége van, zavartalan átkelést kell számára biztosítani." - igen erre voltam kíváncsi.


"A gyalogos elvileg bármikor leléphet a zebrára, ott neki a fentiek miatt elsőbbséget kellene adni, de nyilvánvaló, ha azt látja, hogy nem adják meg neki az elsőbbséget, saját testi épsége miatt nem lép le, de szabály szerint azt bármikor megteheti." -ahogy írtam egyre többször tapasztalom hogy zebránál még rágyorsítanak a kocsik, vagy látni hogy nagy (nem a megengedett) sebességgel jönnek, és hiába vannak "messze" az embernek az az érzése támad hogy ezzel a sebességgel már félúton találkoznánk, és vagy elenged vagy nem... vagy gyorsan átfut az ember, az pedig nem túl biztonságos. Éppen pár napja volt hogy már majdnem átértem, és akkor fékez be egy nagy terepjáró mellettem... nem volt egy kellemes érzés...

2015. dec. 10. 20:45
 6/10 anonim ***** válasza:

A legforgalmasabb helyeken is előfordulhat, hogy nem működik a lámpa, olyan hely meg elég sok van, ahol jelentős a járműforgalom, de gyalogosok viszonylag ritkán kelnek át az úttesten.

Nincs lámpa, de ha a járművek nem állnak meg, a gyalogos nem tud biztonságosan átmenni.

2015. dec. 10. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

A közlekedési morál nálunk nagyon alacsony szinten van, sajnos sokan nincsenek tekintettel másokra, "erő-központú" a vezetési stílusuk.

A kijelölt gyalogos-átkelőhely megközelítését sokat gyakoroltatják az oktatók a tanulókkal, a zebra "szent hely", ott egyetlen hiba azonnali bukást jelent a forgalmi vizsgán, veszélyeztetni sem kell a gyalogost, elég, ha megzavarja a tanuló (megáll, pici gáz, a gyalogos megtorpan - vége a vizsgának)

Nem azért nem adja meg sok járművezető az elsőbbséget, mert nem tanulta annak a menetét, hanem mert nem akarja - az ilyen vezetők következő lépese pedig a többi járművel szembeni "erődemonstráció"

2015. dec. 10. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Teheránban dolgoztam, ott csúcsforgalomban sem jelent gondot gyalogosként átkelni nyolc sávon..az atók elején is van egy középen elhelyezett piros lámpa, ami a féklámpával van összekötve..a gyalogos csak azt figyeli...ha az kigyullad, akkor biztos lehet benne, hogy az autós fékez, tehát elengedi..nem dudál, nem anyáz..közlekedik...pedig elképzelhetetlenül nagy a forgalom.


itt sem lenne baj, figyelni kell, és lassítani, megállni. a probléma ott van, ha a gyalogos agresszíven lép le, te azonnal fékezel, hátulról meg durr..a mögötted jövő versenyző sietett..

2015. dec. 11. 06:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet a közúti közlekedés szabályairól


43. § (1) Kijelölt gyalogosátkelőhelyen a járművel a gyalogosnak elsőbbséget kell adni. Útkereszteződésnél a bekanyarodó járművel - kijelölt gyalogosátkelőhely hiányában is - elsőbbséget kell adni a gyalogosnak, ha azon az úttesten halad át, amelyre a jármű bekanyarodik.


(2) Azt a helyet, ahol az (1) bekezdés értelmében a gyalogosnak elsőbbsége van, a jármű vezetőjének csak olyan sebességgel szabad megközelítenie, hogy a jármű vezetője az elsőbbségadási kötelezettségének eleget tudjon tenni. A jármű vezetőjének a kijelölt gyalogos-átkelőhelyet csak fokozott óvatossággal és olyan sebességgel szabad megközelítenie, hogy a járművel, amennyiben szükséges, a gyalogos átkelőhely előtt meg is tudjon állni.


---


Ezt írja a kresz. Ez szerintem elég egyértelmű, csak a magyarisztáni autósok szeretik elfelejteni meg félreértelmezni.

2015. dec. 11. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Alapvetően el kell engedni őket. De ahogy figyelem őket, van pár csoportjuk:

1) ott áll, mint Katiban a fas*. Megállok, villogok neki, hogy menjen, de csak bámul ki a fejéből/vagy nyomkodja a telefont. Ekkor inkább nagygáz, aztán megyek.

2) a kamikaze, rohan át a buszhoz/villamoshoz/akármihez.

3) óvatosan közelíti a zebrát, /figyeled, és a testbeszédéből az látszik, hogy nem akar átmenni/ majd egy hirtelen 90°-os fordulattal ráfordul a zebrára, ezekre nagyon figyelni kell.


Amúgy ha nem jön mögöttem senki és állnak a zebránál, akkor nem szoktam megállni. Viszont ha már messziről látom, hogy ott áll és nagy a forgalom, akkor mindenkit át szoktam engedni.

2015. dec. 12. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!