Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Gyalogosnak elsőbbsége van a...

Gyalogosnak elsőbbsége van a kereszteződésnél ebben az esetben, ha nincs zebra?

Figyelt kérdés

Jelenet: gyalogos folytatja az útját a járdán, de jön egy utca, ahol autós forgalom van, de nincs zebrája. A gyalogosnak ez esetben a főútról, ami a járdával párhuzamosan van elsőbbsége van, mert kanyarodna az autó, de azon az utcán, ahol átkel annak a folytatása a főúton túl is folytatódik, és onnan is jöhet autó, ami nem kanyarodik. Ha onnan jön egy autó, akkor azzal szemben csak akkor lehet elsőbbsége, ha zebra van esetleg neki?


Ha nem érthető, akkor megpróbálom felvázolni egy rajzzal. :)



2016. máj. 14. 14:42
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
58%
Próbáld.
2016. máj. 14. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
88%
Én úgy gondolom, vagyis úgy tudom, hogy ebben az esetben csak a kanyarodó autóssal szemben van elsőbbsége.
2016. máj. 14. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
38%
Ha jól értelmezem, akkor csak abban az esetben lenne elsőbbsége, ha lenne ott zebra, egyébként nincsen.
2016. máj. 14. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
92%

A "gyalogos KRESZ" le van egyszerűsítve a gyalogosoknak nem kell foglalkozni a kanyarodó főútvonallal sem, ami a járművezetők számára fontos lehet.

A gyalogosnak elég azt tudni, hogy a zebrán, illetve útkereszteződéseknél a kanyarodó járművel szemben elsőbbsége van, az egyenesen haladóval szemben nincs.

A járművezetőknek pedig azt kellene tudni, hogy ahol a gyalogost megilleti az elsőbbség, az nem csak akkor jár neki, ha volt olyan bátor, és lelépett az úttestre, akkor is kötelező lenne megállni, ha a gyalogos az út szélén állva, "gyaníthatóan át akar kelni" ott.

2016. máj. 14. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
20%

Utolsónak: igazából úgy tudom, hogy csak ha lelépett akkor van elsőbbsége, természetesen ha vélhetően le akar lépni akkor lassítani kell, hátha át akar menni. De attól még nincs elsőbbsége mert a zebra előtt áll. Forgalmi vizsgán adódott a helyzet, hogy át akartam engedni 2 lányt akik a zebra előtt álltak, megálltam, mutattam, hogy menjenek, de nem mentek. Aztán próbáltam mégegyszer jelezni nekik, hogy menjenek már át, de nem, elindulni meg már nem mertem, mi van ha akkor lépnek le aztán már buktam is. Végül átmentek, de szerintem mert csak megsajnáltak, valószínű csak beszélgettek a zebránál.. :D később a vizsgabiztos elmondta, hogy a gyalogost nem szabad csalogatni. Mindegy, átmentem. :)

Kérdésre a válasz: nem egyértelmű nagyon számomra az adott helyzet, de ha nincs zebra akkor kizárólag kanyarodó autó előtt van elsőbbsége azon az úton ahova rákanyarodik az autós. Ha egyik irányból kanyarodik be és átenged (mivel elsőbbségem van), akkor a másik aki a másik irányba megy egyenesen azzal szemben nincs elsőbbséged, bár ilyenkor célszerű (és azért meg is szoktak) állni azok is.

2016. máj. 14. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 A kérdező kommentje:
sztem jól értelmeztétek, és akkor örülök, h jól tudtam a dolgot. :) sztem sok gyalogos ezt nem tudja, h egyenesen haladó járművel szemben max zebrán van elsőbbsége, jó lenne erkölcs, meg hittan mellé felvenni még a KRESZ-t is általánosban, főleg azért, mert biciklivel elég sokan közlekednek, ha másért nem is.
2016. máj. 14. 16:16
 7/22 anonim ***** válasza:
50%

[link]

kepfeltoltes.hu/160514/keresztezodes_www.kepfeltoltes.hu_.png

Ebben paint-el rajzolt a kereszteződésben a főútvonal elkanyarodik 4-es pontból a 3-asba (és vissza).

A KRESZ szerint az a jármű vezető, aki

1es helyről indul, elsőbbséget kell adjon: 2es, 4es helyen átmenő gyalogosnak;

2es helyről indul, elsőbbséget kell adjon: 3as, 1es helyen átmenő gyalogosnak; (szimmetrikusan az előző helyzethez)


3es helyről indul, elsőbbséget kell adjon: 4es, 2es és 1es helyen átmenő gyalogosnak; Hiszen egyrészt 2/4es helyen fizikailag kanyarodik, 1-es helyen meg a főútról letérve kanyarodik.

4es helyről indul, elsőbbséget kell adjon: 1es, 3as és 2es helyen átmenő gyalogosnak (szimmetrikusan az előző helyzethez).



3 szabály van arra, hogy a jm vezető mikor köteles elsőbbséget adni a gyalogosnak:

1) kijelölt gyalogosátkelőhelyen

2) ha azon az úton megy át a gyalogos, amire a jm bekanyarodik

3) kanyarodó főútról érkezve minden irányban.


Ez csak a KRESZ - amit sokan nem tartanak be. És a gyalogos puha testű az autóhoz képest, ezért nem szokott kérkedni a saját érdekében az autóssal szemben - mert az autós megölheti könnyen.

2016. máj. 14. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
89%

" úgy tudom, hogy csak ha lelépett akkor van elsőbbsége, "

Sajnos sokan ezt rosszul tudják.

A gyalogost az áthaladási szándékában nem szabad zavarni. Tehát ha miattad áll meg, mert nem voltál egyértelmű, hogy most elindulsz, vagy sem, az forgalmin azonnali bukó. A rendőrség mit büntet, az nem attól függ, hogy mi van a KRESZ-ben, hanem, hogy a rendőr hogyan ítéli meg. Elvileg szabálytalan a várakozó gyalogosokat nem átengedni, de mint említettem: A szabály nem védi meg a gyalogost, ezért óvatosabb. Láttam én már idén vért folyni emiatt, és még az autósnak állt feljebb, hogy bekanyarodás után elütötte a gyalogost.

Mivel ismerek korrupt rendőröket ilyenkor annak van igaza, aki a saját haverját hívja a helyszínre, és a KRESZ-t el lehet dobni a szemétdombra.

2016. máj. 14. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
27%

Utolsónak: de akkor kérdem én miért szóltak le engem, amikor a zebránál várakozó gyalogost át akartam engedni? Mert hogy nem szabad csalogatni a gyalogost.

(Az vagyok, aki írta, hogy nem is akart átmenni a gyalogos.)

2016. máj. 14. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
49%
Azért, mert akkor kell átengedni a gyalogost, ha egyértelműen jelzi az átkelési szándékát, értsd a zebra mellett áll, és nézi a forgalmat, látod rajta, hogy át szeretne menni. Ha 5 méterrel arrébb áll, és beszélget valakivel, akkor nem kell átengedni, viszont nem is szabad megállni, és az úttestre csalogatni, mert fölöslegesen feltartod a forgalmat.
2016. máj. 14. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!