Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Miért indexelnek sokan balra...

Miért indexelnek sokan balra amikor behajtanak a körforgalomba?

Figyelt kérdés
Én úgy tanultam, hogy a körforgalomból a kihajtási szándékot kell jelezni, számomra teljesen érthetetlen, mikor azt látom, hogy valaki bemegy a körforgalomba és végig "befelé" indexel.
2017. jan. 8. 09:42
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Valami olyan környéken laksz ahol sok romániai autó jár? Romániában kell a körforgalomban balra indexelni a kihajtásig, de Magyarországon se tilos jelezni, ha az nem megtévesztő. Volt már, hogy én is kissé meg voltam zavarodva és végig indexeltem balra a körforgalomban.
2017. jan. 8. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Nem, Nyugat-Magyarországon lakom :)
2017. jan. 8. 09:55
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem tilos, csak nem kötelező.

Sokkal rosszabb, amikor indexelés nélkül hajtanak ki a körforgalomból, ami viszont már szabálytalan, de elég sokszor mégis elmarad a jobbra index.

2017. jan. 8. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha jól emlékszem, akkor úgy 10-12 éve törölték el a kötelező balra indexet. Aki régen tanult, annak még lehet, hogy ez a természetes.


Attól, hogy nyugaton laksz, mehet még arra a sok román. Ott vannak mindenhol! :D

2017. jan. 8. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Nekem még anno az oktatóm azt mondta hogy vannak akik így teszik egyértelműbbé hogy a körforgalmat még nem kívánják elhagyni.Mindenesetre ha nem megtévesztő akkor nem tilos.
2017. jan. 8. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
46%
Több országban is igy kell, és szerintem nagyon jó, mert akkor biztosra tudom, hogy nem fog kihajtani az első kijáratnál. Meg végülis balra megy a körforgalomban. Én is használom sokszor. Persze kihajtáskor jobbra is kell.
2017. jan. 8. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
66%

Sokáig kötelező volt idehaza is és egyes országokban ma is az. (Sőt, van, ahol a körforgalomban haladóknak nincs is elsőbbsége, magyarul jobbkézszabály él.)


Sokszor magam is indexelek balra, úgy egyértelműbb, mi a tervem. Főleg kevésbé használt iranyokban teszek így (pl. forgalmas főútvonalrol balra letérve a körforgalomban vagy ha csak két kijárata van használatban egy később többágúvá fejleszthető csomópontban és ott mondjuk megfordulok.) Bringázva pedig csakis így használom a körforgalmakat, másképp egyszerűen átmennek rajtam a kijáratoknal.

2017. jan. 8. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Magyarországon csak a körforgalomból kijövet kötelező az irányjelzés. Ugyanis a magyar felfogás szerint a körforgalom olyan egyirányú utca, amiről csak kizárólag jobbra lehet kihajtani.


Ez igaz arra az esetre is, ha az a körforgalom többsávos (ez külföldön gyakoribb), ebben az esetben a párhuzamos közlekedés szabályait kell alkalmazni. Vagyis, ha valaki a 4 kijáratú körforgalom harmadik kijáratánál akar kihajtani és ezért a körforgalom belső sávjába szándékozik haladni, akkor a forgalmisáv változtatáshoz balra kell indexelnie.


És igen, nagyon ritkán előfordulhat, hogy nem a körforgalomban haladóknak van elsőbbségük, ebben az esetben a körforgalmat jelző tábla fölé nincs kihelyezve a "macisajt" tábla.

2017. jan. 9. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Érdekelne, mi a bajotok a 7-es válasszal. Biztosan az, hogy szerepel benne a 'bringa' szó, tehát jó ember már nem lehetek. :) De komolyan, mi volt a piros kéz oka?
2017. jan. 10. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

9!


Szerintem az elképzelhetetlen, hogy Te bringával végig balra indexelsz. Persze lehet, hogy van a bringádon ilyen multifunkciós lámpa amivel tudsz indexelni is, de ezt nem írtad...

2017. jan. 10. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!