Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ha közúti közlekedés során...

Ha közúti közlekedés során "felfegyverkezve" támadnak meg, jogom van visszatámadni szintén felfegyverkezve?

Figyelt kérdés

Például ha egy szekercével hadonászik, esetleg megüt akkor mondjuk visszaüthetnék pl. a csomagtartó gázrugós teleszkópjával?(azért ezt mondom, mert a régi gázrugós teleszkópok a csomagtartómban vannak, és elég masszívak ahhoz,hogy azzal védekezni lehessen, vagy ha a szükség úgy hozza akkor emberes módon le is lehet vele sújtani)

Másfajta "fegyvert" meg nem tartok a kocsimban, hisz azért mégsem a Balkánon vagyunk.


Egy friss történet kapcsán merült fel bennem, és ugyan nem ezzel a céllal hagytam a csomagtartóban a gázrugókat, viszont ez az eset után úgy vagyok vele,hogy jó helyen van az ott, elfér.


A kérdés csupán elméleti, a magam részéről sosem kezdeményeznék fizikális erőszakot, főleg nem közúton.(és ezt az egy esetet leszámítva még csak szóváltásom sem akadt)


Azért is kérdezem, mert volt itt a környéken aki büntetőfékezést szélvédő beveréssel honorált, és letöltendőt kapott, na meg nemrég volt a tv-ben a tükröt lerúgó Mercis is, aki szintén komoly büntetésre számíthat, tehát azt gondolom ez nem játék/nem vicc.

Nekem gyakorlatilag minden hasonló esetnél többet ér a jogosítványom, és nem tenném kockára, ugyanakkor biztonságérzetet adna, ha jogom lenne hasonló arányban védekezni, és nekem nem csak a két kezem, meg a fizikális erőm lenne akár egy baltával szemben.

A hangsúly azon van,hogy mindez közúton történne, és nem a helyi kocsmában, hisz ott gondolom előbb fogadnák el védekezésként mint mondjuk egy két sávos út közepén.


2017. aug. 16. 14:48
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
0%

Őszintén? Nincs jogod hozzá. Ha bíróságra kerül az ügy, akkor a kutyát sem érdekli majd hogy rád támadtak, mert őket az fogja érdekelni, hogy te megsebesítettél egy másik embert (jogszolgáltatást kapsz, nem igazságszolgáltatást). Legfeljebb enyhítő körülmény lesz, hogy védekezésből tetted.


Ez pont olyan mint amikor egy rendőr figyelmeztetésképpen pisztolyt használt és vizsgálat indult ellene, pedig csak egy figyelmeztető lövést adott le, nem is sebesítette meg a bűnözőt.

2017. aug. 16. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
80%

A sok dumát nem olvsatam, de megválaszolható így is.

Jogos védelmi helyzetben nem feltétel az arányosság. Kitérni sem vagy köteles a támadás elöl.

Az élet elvétele cél nem lehet, csak szerencsétlen véletlen.

Tehát, ha rád támadnak, s felkapsz valamit, ami a kezed ügyébe akad, s belehal a támadó, hát így járt.

Ha bizonyítható, hogy tudatosan ölted meg, az már kétséges.


Védekezésre bármi használható, függetlenül attól, hogy azt jogszerűen birtokolod, vagy sem.

Ha nem lehetne neked olyan, akkor azért felened kell, de nem azért, mert védekeztél vele.

2017. aug. 16. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Igen ám, de a rendőr utána nem találják bűnösnek jobb esetben.

Az érhető,hogy engem is bevinnének egy "védekezés" után, de vajon utána kellene börtönnel számolnom, vagy a jogosítványom bevonásával?

Mert a jogi herce-hurca egy dolog, és számítanék is rá, de én jogsival a zsebemben, szabadon szeretnék távozni a bíróságról, miután önvédelmet alkalmaznék, akár felfegyverkezve akár fizikai erővel viszonozva.

2017. aug. 16. 15:03
 4/12 anonim ***** válasza:
88%
Első! Szerintem becsüld meg azt a 38%-ot, mert ha mindenhova ennyi marhaságot írsz, akkor ez az érték is túlzás.
2017. aug. 16. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

2-es


Tudom az olvasás öl,pusztít, és butít, de talán el kéne olvasnod ezt a 20 sort, mert itt nem egy általános helyzetet ecseteltem.

(Mi lenne veled egy könyvtárban?!)

2017. aug. 16. 15:05
 6/12 anonim ***** válasza:
49%

A hiba nem bennem van, hanem benned. A kérdés megválaszolásához valóban nincs szükség a hosszú szöveg elolvasásához. Megtettem, de most is ugyanezt írnám betűre pontosan.


A felsorolt példákban kérdéses, hogy megállapítható-e a jogos védelmi helyzet. Jelen szabályozás szerint dolog is védhető, nem csak tesi éppség.

Ám a szélvédő betörése után kiszállni a kocsiból, s megütni, megverni, lecsapni stb. a másikat már önbíráskodás, s nem jogos védelem.

2017. aug. 16. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
0%
Nem tudom milyen marhaságot írtam... Ha bíróságra kerül az ügy, akkor két dolgot fognak vizsgálni. Egy, hogy miért támadt rád az az ember. Kettő, hogy aki ellen védekeztél, az miért van tele kék-zöld foltokkal. Nyilvánvaló hogy meg fogják állapítani hogy te önvédelemből tetted, ami jogos is, de simán kijöhet belőle az is, hogy te indokolatlan arányban viszonoztad, mivel mint mondtam itthon jogszolgáltatást kapsz. Persze börtönbe nem fognak küldeni, de egy ejnye-bejnyét kaphatsz érte. Az viszont teljesen más, hogy ha olyan ütést mérsz rá amitől véletlenül meghal, mert ez esetben nyilvánvaló bűnös vagy.
2017. aug. 16. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
53%

Védekezésről nem beszélhetünk már akkor, amikor a kár már keletkezett.

A szévédő betörésénél maradva: védheted pl. tolatással. Nem védheted elütésével. Ha már betört, már nincs mit védeni.

2017. aug. 16. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
86%

38%-os!

Már nincs a jogban jogos önvédelem, csak védelem. Az arányosság sem feltétel.

Valóban vizsgálják a megtámadott magatartását is. Ha kiprovokálta a támadást, akkor nincs jogos védelem.

2017. aug. 16. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
46%
A támadással egyenlő arányban védheted meg magad. Ezt csak akkor lépheted túl, ha bizonyítható, hogy pl. pánikba estél, mert mondjuk egyedül voltál, ők meg ketten vagy a másik kétszer akkora, mint te. De alapesetben ha valaki szekercével támad rád, akkor védekezhetsz a teleszkóppal. Hangsúlyozom: védekezhetsz. Tehát ha fejbe vágod és elájul, akkor már nem verheted agyon.
2017. aug. 16. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!