Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ha a hátsó szélvédőm le van...

Ha a hátsó szélvédőm le van fagyva úgy hogy nem lehet kilátni tőle és a rendőr megállít akkor megbüntethet érte?

Figyelt kérdés
2017. nov. 6. 17:07
 1/10 anonim ***** válasza:
51%

Nem.

Persze ha olyanja van, akkor megnézi van e két külső tükröd..ha nincs, és nem vagy szimpi, akkor büntet.

2017. nov. 6. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 baloghr91 válasza:
77%

Azért mert be van fagyva nem lehet büntetni, az autónak kötelező tartozéka a két darab oldalsó visszapillantó tükör, annak hiányába nem lehet gond.

Képzelj el egy dobozos autót aminek a hátsó ajta nem üvegezett. ő sem lát ki mégse gond a törvény által.

2017. nov. 6. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

• baloghr91 válaszában jogszabálynak ellentmondó az az állítás, hogy „az autónak kötelező tartozéka a két darab oldalsó visszapillantó tükör”.


„Minden gépjárművet, mezőgazdasági vontatót és lassú járművet — kivéve a nem zárt vezetőfülkéjű lassú járművet és mezőgazdasági vontatót — fel kell szerelni legalább két visszapillantó tükörrel. Az egyik visszapillantó tükröt a jármű külső részén a bal oldalon, a másikat a jármű külső részén a jobb oldalon kell, illetőleg — ha a jármű kialakítása, vagy a raktérben elhelyezhető rakomány a hátralátást nem akadályozza — a jármű belsejében lehet elhelyezni. Motorkerékpáron a második visszapillantó tükröt az 1992. évi július hó 1. napjáig kell felszerelni.”

6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet a közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről 78. § (2)

A jogszabály hatályos, teljes szövege elolvasható, például, itt: [link]


• Ugyanakkor a fenti rendelet ezt is tartalmazza:


„Vezetőtérből való kilátásra vonatkozó üzemeltetési műszaki feltételek

78. § (1) A gépjármű, a mezőgazdasági vontató és a lassú jármű vezetőterének olyannak kell lennie, hogy a vezető részére minden vezetési művelet esetében biztosítsa az előre és oldalra való kilátást, továbbá visszapillantó tükrökkel a jármű mellett lévő mindkét oldali forgalmi sávra történő hátralátást.”

Vagyis, ha nincs jobboldali visszapillantó tükör és a belsőből a hátsó szélvédő befagyása miatt nem látni hátra, akkor nem felel meg annak az üzemeltetési feltételnek, hogy mindkét oldali forgalmi sávra hátralásson.

Persze, ha csak a jobb szélső sávban közlekedik… Vagy olyan utakon halad, mint én, amikor naponta viszem-hozom az unokáimat a szomszéd falu óvodájába. Az 5,3 km-nyi út a legszélesebb részén is csak olyan széles, hogy két busz, teherautó éppen biztonságosan elfér egymás mellett, útfelező vonal fel sincs festve. Milyen jobboldali sávra tudok hátralátni, akárhány tükörrel is?


• A fenti rendelet a hátsó szélvédő törletlenségével nem foglalkozik.


„A vezetőtérből való kilátásra vonatkozó további műszaki feltételek

79. § (1) A gépkocsi vezetőüléséből a vezető szemhelyzetéből nézve

a) a jármű hossztengelyére szimmetrikus elülső 180°-os szögtartományban takarást szemmagasságban csak ajtó- és ablakoszlop, szélvédő, osztóléc, ablaktörlő és törletlen szélvédő felület okozhat,

b) a jármű előtt, a jármű elejétől 5,0 méter távolságban a talajnak a szélvédő törölt felületén keresztül láthatónak kell lenni,

c) a jármű előtt, az úttest szintje felett 5,0 méter magasságban, a jármű elejétől 8,0 méter távolságra lévő pontnak láthatónak kell lennie. A szélvédő törölt felületén át nézve ez a távolság 10,0 méter lehet,

d) a törletlen szélvédő felület takarási szöge a vezető szemmagasságában és a vezető oldalán nem lehet nagyobb, mint a mellette lévő oszlop takarása,

e) a külső tükröknek a szélvédő törölt felületén keresztül vagy oldalablakon át láthatónak kell lenni.”

2017. nov. 6. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Kizárt dolog.

Én télen mindig csak a szélvédőt és a két oldalsó ablakot tisztítom. (A többi majd leolvad menet közben.) Sose szóltak még érte.

2017. nov. 7. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Hátsó szélvédőn nem feltétlenül kell kilátnod, gondolj csak a teherautókra, amiknél hátul is van ugyan ablak, de gyakorlatilag a platótól semmit nem látsz hátrafelé.
2017. nov. 7. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat de most nagyon meglepődtem.Én szinte biztos voltam benne hogy ezért megbüntetnek.Ennek ellenére jégkaparóval végig szoktam rajta menni,de nem szoktam 100%-san letakarítani mivel útközben úgyis kiolvad,csak nem rögtön az elején
2017. nov. 7. 17:01
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Hasznosnak hasznos, ez nem is kérdés, csak nem kötelező.
2017. nov. 7. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A Tengerész ***** válasza:
100%
EZÉRT nem fognak megbüntetni. De ha az ember már lekaparja elől, meg oldalt, akkor elég nagy marha ha hátul kihagyja. Jól kilátni a kocsiból nem a rendőr miatt kell hanem elsősorban a saját, másodsorban a többiek biztonsága miatt. Én pl majdnem annyit pillantok hátra mint előre. Aki úgy gondolja, hogy a közlekedés az nem társasjáték, hanem pasziánsz, szóval lesüketíti magát bömbölő zenével, beszűkíti a tudatát csőlátással az potenciális veszélyben van és potenciális veszélyforrás másokra. Igaz, már csak néha vezetek, mert eldobtam az autót, főleg bringázok és robogózok, de közel 50 évet autóztam és nem a levegőbe beszélek, ezalatt mindössze egy komolyabb karambolom volt, ahol nem én voltam a hibás és abban sem sérült senki.
2017. nov. 8. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:
Ha van két jól működő visszapillantó tükröd, akkor nem.
2017. nov. 11. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
57%
A külső visszapillantó tükrök megléte a mérvadó. Azért sem büntethet, ha láthatóan "rosszul" vannak beállítva, mert szubjektív értékelés. Baleseti (vagy kriminalisztikai) vizsgálatoknál sem lehet perdöntő a beállításuk, mert az ütközés pillanatában változhat a pozíciójuk (ill. nem lehet kizárni, hogy bárki manipulálhatott a tükrökkel egy bűncselekmény elkövetése és a nyomozás megkezdése között.)
2017. nov. 11. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!