Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » A biztonsági öv használatának...

A biztonsági öv használatának elmulasztása esetén, a cselekmény közigazgatási vagy szabálysértési eljárást von maga után 2018-ban?

Figyelt kérdés
Mert a biztonsági öv használat korábban objektív felelőség alá tartozott, majd kivették. Idén melyikbe tartozik? Ha tudja esetleg valaki a választ.

#biztonsági öv #közigazgatási birság
2018. jan. 23. 00:27
 1/6 anonim ***** válasza:
21%

Féléves cikk, de ez szerint közigazgatási:

[link]


Ha jól gondolom, ez szerint:

[link]

2018. jan. 23. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
88%

Nem tartozik a közigazgatási bírsággal sújtandó közlekedési szabályszegések közé.


Fél éve sem tartozott oda, sőt már régebben sem.

A közigazgatási bírsággal sújtandó közlekedési szabályszegések köréről szóló 410/2007. (XII. 29.) Korm. rendelet 2016. január 1-e óta eleve változatlan, és a biztonsági öv nem is szerepel az azóta változatlan szövegben.

Lásd: [link]


És a # 1-es válaszban linkelt, a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvényben sem szerepel úgy, hogy közigazgatási bírsággal kéne sújtani.

A 20/B. § (2) a) és b) pontjában van felsorolva, hogy mely közlekedési szabálysértések esetén kell közigazgatási bírságot kiszabni a szakasz (1) bekezdésben szereplő szabálysértései közül. Az (1) bekezdésben nem szerepel a biztonsági öv.

A biztonsági öv egy másik szakaszban, a 20. §-ban szerepel. Ott csak annyi van, hogy a „vonatkozó rendelkezések megsértői bírság fizetésére kötelezhetők.” Méghozzá, ez esetben, a bírság összege kötelező mértékű: a közúti árufuvarozáshoz, személyszállításhoz és a közúti közlekedéshez kapcsolódó egyes rendelkezések megsértése esetén kiszabható bírságok összegéről szóló 156/2009. (VII. 29.) Korm. rendelet 11/A. melléklete szerint. Lásd: [link] Itt az is látszik, hogy a járművezető, illetve az utazó személy tehető felelőssé. Azaz, ki-ki magáért felel. Ugyanakkor, a közigazgatási bírságot – ha nem állapítják meg a helyszínen a szabálysértő kilétét – az üzembentartónak kell megfizetnie. Vagyis, akkor mégsem az utast bírságolnák, ha az ő öve nincs bekapcsolva. Van ugyan kimentési lehetősége az üzembentartónak, de ez az eset nem szerepel ott. Persze, nincs is rá szükség, mert nem közigazgatási eljárás keretében, közigazgatási bírsággal sújtandó szabálysértés.

2018. jan. 24. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Igazad van.

Ezt én is így tudtam, de sem a szabálysértési, se a közigazgatási bírságok között nem találtam.

Ezért fogadtam el helyesnek a rendőrségi szóvivő állítását.

Meg fogom kérdezni tőle e-mailben, hogy hogyan is értette. Ha válaszol, idemásolom.


(Amúgy nem 20/B., hanem 21. §-ra gondoltál.)

2018. jan. 24. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Na, megérkezett a válasz a Sz-Sz-B megyei rendőrségtől:


"Kérdésére tájékoztatom, hogy a biztonsági öv használatának elmulasztása- mint azt Fehérvári Marietta r. százados sajtóreferens Asszony is hivatkozta – a 1998. évi I. törvény 20 § (1) k.) alapján közigazgatási jogsértés és a 156/2009. Korm. rendelet 11/A mellékletében meghatározott összegű bírsággal sújtandó."

2018. jan. 31. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Azt nem lehet állítani, hogy a Sz-Sz-B megyei rendőrség megtisztelt téged azzal, hogy helytállóan válaszolt. Elolvashatták volna, amiről írtak, és amit írtak.


A Közlekedési Törvény 20. §-a - így annak k) pontja sem – a közigazgatási bírsággal sújtandó szabálysértéseket tartalmazza.

Simán megírták azt is hogy a bírságösszeget a 156/2009. Korm. rendelet 11/A melléklete tartalmazza. Eszerint az sem zavarja őket, hogy ez a kormányrendelet nem a közigazgatási bírságokat tartalmazza.


A közigazgatási bírságokat a 410/2007. (XII. 29.) Korm. rendelet tartalmazza. A rendelet elején szerepel, hogy „A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény (a továbbiakban: Kkt.) 21. § (1) bekezdésében foglaltak alapján – a 2–8/A. §-ban hivatkozott rendelkezések megsértése esetén – a gépjármű üzemben tartójával, illetve a Kkt. 21/A. § (2) bekezdésében meghatározott esetben a gépjárművet használatra átvevő személlyel (a továbbiakban együtt: gépjármű üzemeltető) szemben az e rendeletben meghatározott összegű közigazgatási bírságot kell kiszabni.”

Vagyis a 21. §-ban szereplő rendelkezések megsértése esetén kell – meghatározott összegű – közigazgatási bírságot kiszabni.

Nem a 20. §-ban szereplőknél, ahogyan azt tévesen a rendőrségi válasz tartalmazza.


[link]

[link]

2018. febr. 3. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Nincs igazad.


Nézd meg a megadott 156/2009. (VII. 29.) Korm. rendeletet:

1. § (1)

"A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény (a továbbiakban: Kkt.) 20. § (1) bekezdésében meghatározott rendelkezések megsértőjével szemben (...) a KÖZIGAZGATÁSI hatósági eljárásban a 2-13. §-ban meghatározott bírság szabható ki."


A közigazgatási hatósági eljárásban kiszabott bírság pedig a közigazgatási bírság. Nem jól gondolom?


Az említett §-ok közül konkrétan a 12. § (1) tartalmazza a biztonsági övvel kapcsolatos bírság kiszabását, amit a 11/A mellékletben számszerűsítenek.


[link]

2018. febr. 3. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!