Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Kerékpárral főúton balra...

Kerékpárral főúton balra kanyarodáshoz használhatom a kanyarodó sávot?

Figyelt kérdés
Vagy ugyan úgy le kell szállni és áttolni?

2018. máj. 26. 20:22
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
26%

Lakott területen kívül elvileg igen, ugyanúgy le kell szállnod és áttolni ilyen esetben. (Lakott területen belül persze nem, a leszállós szabály ott nem érvényes.)


Gyakorlatilag mikor egyszer belefutottam egy ilyen kereszteződésbe, ahol ráadásul lámpa is volt, simán besoroltam és bekanyarodtam úgy. Az előírt áttolós módszer egyszerűen nem volt ott kivitelezhető.


Persze nem mindegy, hogy 15 km/h-val mész és még egy kasza is fel van kötözve a vázra a gázpalack mellé, vagy 40-50 km/h utazósebességgel közlekedő gyakorlott versenyző vagy. Ettől is függhet, hogy számodra mi a legbiztonságosabb megoldás. Én elég gyakorlott vagyok és városban simán besorolok 2-3 sávon keresztül is, ha kell. Egyszer elsütöttem ezt a dolgot szoknyában is - hát, a meglepett tekintetekből ítélve szerintem nem sok híja volt, hogy tömegbaleset legyen az amúgy teljesen szabályos mutatványból. A ruházatom alapján kezdőnek ítéltek, és teljesen összezavarodtak, hogy mi az ördögöt csinálok. Mezbe öltözött profiktól meg hátizsákos munkába járóktól már megszokták, hogy jobbról a harmadik sávból kanyarodnak balra, ahogy kell, de egy ilyen tarka szoknyás alaktól nem számítottak rá.

2018. máj. 26. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Alex Fly ***** válasza:
18%

Nem "használhatod", hanem alapesetben azt kell használnod.

Vagy lehet közvetetten is kanyarodni -lakott területen kívüli főútvonalon csak így szabályos (KRESZ 54. § (4))

2018. máj. 26. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
28%

A kanyarodó sávokban kötelező haladási irányt is tartani kell, tilos az úttest jobb széléröl, jobbra kanyarodó sávból balra kanyarodni.

A KRESZ a kanyarodó sávok nélküli balra kanyarodás esetében rendelkezik úgy, hogy főútvonalon, lakott területen kívül, kerékpárral balra kanyarodás előtt nem kell a felezövonalhoz behúzódni, az úttest jobb széléről kell balra kanyarodni, természetesen az elsöbbségadás szabályait betartva, sőt ajánlott ilyenkor megállni, és a mögötted érkező gépjárművet is elengedve akkor kanyarodni, amikor sem a mögötted, sem a szemből érkező még véletlenül sem veszélyeztethet (nincs a közelben)

2018. máj. 26. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Konkrétan erről a kereszteződésről van szó :) Én úgy tudom át kell tolni, de ilyen esettel még nem találkoztam ahol van kanyarodó sáv is.


[link]

2018. máj. 26. 21:49
 5/12 Alex Fly ***** válasza:
54%

@3: Kerékpárral a lakott területen kívüli főutak esetében a KRESZ konkrétan megtiltja a közvetlen balra kanyarodást és kötelezően előírja a leszállást és tolást. Függetlenül a kanyarodósáv meglététől. 54.§ (4)-de már ezt is leírtam.

Egyéb helyen nyugodtan lehet ugyanúgy kanyarodni, mint minden más járművel...

2018. máj. 26. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
63%

Ez egy nagyon egyszerű kereszteződés, úttorkolat, ahol a balra kanyarodást meg is könnyítették a kanyarodó sávval.


Azokat a helyeket, ahol a kerékpárosnak gyalogosan kell a kereszteződésen áthaladni, táblával jelölik:


[link]


f/1. „Kerékpáros közvetett kapcsolat” (116/a. ábra); a tábla azt jelzi, hogy az útkereszteződésnél a kerékpárosnak, amennyiben balra kíván továbbhaladni, a kerékpárról leszállva, a keresztező út menetirány szerinti jobb oldalán közlekedő járművekhez kell besorolnia és az útkereszteződésen áthaladnia.

2018. máj. 26. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
55%

Kresz 54. §

"(4) Kerékpárral

a) lakott területen kívül a főútvonalról balra bekanyarodni vagy megfordulni, továbbá

b) a kerékpárútról a vele párhuzamos útra balra bekanyarodni nem szabad.

A kerékpárosnak a kerékpárról le kell szállnia és azt tolva - a gyalogosok közlekedésére vonatkozó szabályok szerint - kell az úttesten áthaladnia."


[link]


Nem csak akkor, ha a fent említett tábla van, hanem mindig. Csak éppen nem mindig életszerű.

2018. máj. 27. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Alex Fly ***** válasza:

@7: ne keverd meg...

Az általad említett pint szerint lakott területen kívüli főúton, illetve egyéb helyeken ahol a táblát látja. Máshol nyugodtan kanyarodhat normálisan. Mellesleg a tábla esetén sem köteles leszállni: a keresztirányú forgalom sávjába besorolva egyenesen áttekerhet a kereszteződésen.

Gyalogosként átkelésre kizárólag az 54.§ (4)-ben leírt esetekben van kötelezve.

2018. máj. 27. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Kérdés, mi a szabályos, és mi a biztonságos. Én inkább használnám itt a kanyarodó sávot, mint hogy konkrétan 4 sávon keresztül sétáljak.
2018. máj. 28. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
49%

#8, a kérdező által jelzett hely lakott területen kívül található, eléggé főútvonalnak tűnik (bár nem ellenőriztem, hogy a releváns irányban is ki van-e rakva a tábla), egy 2x1 sávos útról egy T leágazásnál szeretne balra lekanyarodni, ahol ehhez külön sáv is van. Itt a fenti 54.§ (4) alkalmazandó, és aszerint nem használhatja a sávot. Az a megoldás sem működik sajnos, hogy a keresztirányú forgalommal együtt halad át, mivel nincs keresztirányú forgalom, T elágazásról lévén szó.


Az meg, hogy a gyakorlatban mi az értelmes megoldás, erősen függ az aktuális forgalmi viszonyoktól, meg a kerékpáros gyakorlottságától.


"Az általad említett pint szerint lakott területen kívüli főúton, illetve egyéb helyeken ahol a táblát látja."


Szerintem azt a táblát olyan helyekre szokták kirakni, ahol amúgy tilos a balra kanyarodás, de kerékpárral - közvetetten - megengedett. T elágazásban általában nem célravezető.

2018. máj. 28. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!