Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Előzés befejezésekor kell...

Előzés befejezésekor kell irányjelzést adni vagy sem?

Figyelt kérdés

Vagyis jobban mondva a terelővonal átlépését. Tekintve, hogy a Kresz sehol nem mondja ki, hogy az előzést irányjelzéssel jelezni rendeltetik, mégis az irányváltoztatást - jelen esetben a terelővonal átlépését - már kötelezően jelezni kell.


Azért merült fel bennem a kérdés, mivel a megkezdését még úgy 50%-ban jelzik a magyar autósok, viszont a befejezésénél a megfigyelésem szerint ez 10% körül mozog.


Ami engem illet, jelzem a visszasorolást is, hiszen eltekintve attól, hogy a visszasorolási szándék egyértelmű, az hogy mikor fogom végrehajtani a manővert már nem.


Ki, hogyan csinálja?



2018. jún. 26. 18:58
1 2
 11/15 Beviz Elek ***** válasza:
56%

#9

Itt a lényeg: "...hasznos olyankor..." . Sok 2bites vonaltörőnek használja, mintha enélkül nem menne át rajta az autó. Én akkor használom, ha hasznos információt tudok közölni a másikkal, mindig az adott forgalmi helyzettől függ hogy mikor és mennyit indexelek.

Kedvencem kanyarodásnál a fék, majd a kanyar előtt index. Ha nincs a környéken senki, akkor nem indexelek. Ha messzebb jönnek mögöttem akkor normálisan indexelek, ha a seggemben van vagy valaki ki akar kanyarodni a kereszteződésből ahová megyek, akkor az átlagnál korábban kezdek indexelni.


Ugyanilyen logikát követve előzésnél, sávváltásnál, stb.

2018. jún. 27. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 Majatom ***** válasza:

A 10-es válaszoló legalább a KRESZ-ből idézett, bár az értelmezésnél nekem nem teljesen egyértelmű a helyzet.

KRESZ:

34. § (2) Az előzési szándékot – ha az előzés irányváltoztatással jár – irányjelzéssel [29. § (2) bek.] jelezni kell.

29. § (2) Az irányváltoztatást – ide nem értve a körforgalmú útra történő bekanyarodást – a művelet előtt kellő időben megkezdett és annak befejezéséig folyamatosan adott irányjelzéssel kell jelezni.


Itt a lényeg, hogy mit takar az "annak befejezéséig". Szerintem az irányváltoztatásnak befejezéséig.

Én tehát ezt úgy értelmezem, hogy előzés előtt, ha az irányváltoztatással jár, irányjelzéssel kell jelezni. Abba az irányba, amerre változtatod (balra), amíg be nem fejezed az irányváltoztatást (nem az előzést). Ez akkor következik be, amikor már teljesen a másik sávban vagy. Mikor vissza akarsz térni a sávodba, irányt szeretnél változtatni, előre jelzed irányjelzéssel (jobbra), ez pedig akkor van befejezve, mikor visszatértél a saját sávodba.

2018. jún. 27. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
82%

Szerintem rosszul értelmezed. Az előzési szándék és az irányváltoztatás két külön dolog.


Előzési szándékodat jelzed az irányjelzővel, kimész a bal oldalra, EKKOR megtörtént az irányváltoztatás, tehát visszaveheted az irányjelzőt. Az előzés befejeztével vissza fogsz menni jobbra, ez megint egy irányváltoztatás lesz, ezért megint irányjelzel és amikor visszaérsz a sávba, akkor visszaveheted az irányjelzőt, mert megtörtént az irányváltoztatás.


Nem tudom érződik-e, amit mondani akarok. Visszafelé az _irányváltoztatás_ miatt kell csak a jogszabály szerint jelezni, míg az előzés előtt egyrészt a szándék miatt és az irányváltoztatás miatt is.

2018. jún. 27. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 Majatom ***** válasza:
Lehet, hogy lassú a felfogásom, de a Te magyarázatod és az enyém között nem látok ellentmondást, ugyan azt írtuk, csak másképp megfogalmazva.
2018. jún. 27. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
Volt egy válasz közöttünk, arra írtam. Nem tudom miért törölték vagy hogy hogyan tűnt el...
2018. jún. 27. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!