Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ki a felelős ebben a veszélyhe...

Ki a felelős ebben a veszélyhelyzetben, szituáciban?

Figyelt kérdés
Konkrét eset, majdnem karamboloztam és nem tudok rájönni mással beszélgetve sem, ki a felelős, vagy talán osztott-e. Mellékút, sima kétsávos. Van rajta egy kereszteződés, egyik oldalinak STOP másiknak sima macisajt. A főbb úton haladva elkezdek előzni egy nagyon lassan haladó vontatós "autószerelvényt", ám kicsit gyorsulnak. Mikor az elsőnél járok, balról a STOP felől kikanyarodik jobbra, elém egy autó, és vészfékeznem kell. Ő láthatta elinduláskor hogy már előzésben vagyok mégis kijött. Mi van ilyenkor? Tudom hogy kereszteződésben tilos előzni hacsak nem jelzett védett út, de ez még előtte történt. Ha pedig rágyorsul az előzött autó, nyilván nem tudom befejezni a manővert, vissza kéne lassulnom miközben jön elém a másik? És ha amögött is van valaki és nem tudok visszasorolni? Sok kérdés merült fel.

2018. dec. 18. 18:57
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
54%
Elsőbbségadás kötelező, előző autósnak is.
2018. dec. 18. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
80%
Remélem nem félreérthető! Úgy értem, akinek elsőbbség adása kötelező, annak az előzést folytatóval szemben is elsőbbséget kell adni, kereszteződésben, bárhol.
2018. dec. 18. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
62%

A kikanyarodó biztosan hibás, mert elsőbbséget kell adnia a főbb úton haladónak, akármelyik sávban is érkezik.

Viszont, jól tudod, kereszteződésben tilos előzni, kivéve, ha főútvonalon haladsz, vagy tábla jelzi előre, hogy alárendelt úttal történik a kereszteződés. Ha egyik sem, akkor hibás voltál. ilyen esetben, amikor észleled a kereszteződést, meg kell szakítanod az előzést.

Végül hibás volt az előzött autó is, mert az előzést lehetőleg segíteni kell, nem nehezíteni.

2018. dec. 18. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
53%
A stop tábla valóban azt jelenti, hogy meg kell állni, hiába nem jön senki, úgy látszik. De pont azért teszik ki, mert veszélyes az adott útszakasz. Neki van felelőssége ha karambol van, kivéve ha nem tartottad be a sebességhatárt.
2018. dec. 18. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
45%

volt egy stop táblája..


az hogy te mit csinálsz az úton, énekelsz táncot jársz, bármi.. lényegtelen mert VOLT EGY STOP TÁBLA

2018. dec. 18. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm én is hasonlókon gondolkodtam. Viszont a kereszteződésben előzésnél ezt írja a KRESZ:


(tilos előzni) "közvetlenül útkeresztezõdés elõtt, (...)"


nem jó dolog törvényben nem egzaktul fogalmazni. Mi az a közvetlenül? 0m? 5m?


Biztos hogy baleset esetén vita lett volna és lehet rendőrt is kellett volna hívni...

2018. dec. 18. 19:49
 7/11 belapus ***** válasza:

"28. § (1) Az útkereszteződésben - ha a (2) bekezdés rendelkezéseiből más nem következik - a járművel elsőbbséget kell adni

...

(2)b) az olyan útról érkező járművel, amelyen az útkereszteződés előtt „Elsőbbségadás kötelező” vagy „Állj! Elsőbbségadás kötelező” jelzőtábla van, a keresztező - illetőleg a kiegészítő táblán vastag vonallal jelzett - útról érkező jármű részére;

...

(8) Tilos előzni:

...

e) * útkereszteződésben és közvetlenül útkereszteződés előtt, kivéve

...

- ha a jármű főútvonalon vagy olyan más úton halad, amelyen elsőbbségét jelzőtábla [16. § (1) bek. u) pont] jelzi."

Az u pontban említett tábla így néz ki, de lehetnek különböző változatai:


[link]


Most már csak az a kérdés, volt-e ilyen vagy hasonló tábla az úton ?

A fentiekből és a kérdező leírásából - nem jogászként - arra gondolok, hogy

- a STOP táblánál elsőbbséget KELL adni,

- ha STOP tábla volt, akkor kellett lennie egy főútvonal táblának vagy a képen jelzett táblaváltozatnak is.

Ez utóbbi esetben megint csak elsőbbséged volt.

2018. dec. 18. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Akkor inkább belinkelem a helyet:

[link] ,19.2649004,3a,75y,14.09h,86.06t/data=!3m6!1e1!3m4!1sbqpUurTeZoKzPwfEcr5ANA!2e0!7i13312!8i6656


Nincs semmi tábla csak egy 7,5t tiltás, de ha előrébb mész a kereszeződésbe, balról látható a STOP hátulja.

2018. dec. 18. 21:02
 9/11 anonim ***** válasza:
32%
Mindketten hibáztatok.
2018. dec. 18. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Majatom ***** válasza:
51%
Hát, én mind a két felkanyarodó alárendelt útnál macisajtot láttam, de a végeredmény szempontjából mindegy, mert olyan, mint a stop, csak nem kötelező megállni. De látszik a főútvonal sárga rombusz tábla, és az elsőbbségadás azt jelenti, hogy az elsőbbséget mindkét sávnak meg kell adni, tehát annak is a másik sávban éppen előz valakit. Szóval elméletileg ő a hibás. Viszont egy bekövetkezett balesetnél marha nehéz ezt bizonyítani. Mert ha azt mondja, hogy ő nem onnan tért fel, akkor te előztél szabálytalanul, nem kellő körültekintéssel, és ha nincs szemtanúd aki melletted tanúskodik, akkor egy állítás, egy tagadás. És sajnos a mai világban már egyre nehezebb olyan embert találni, aki ha látta is, bevállalja, hogy tanúskodik, kihallgatásra jár meg, szóval segít.
2018. dec. 19. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!