Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Az alábbi forgalmi helyzetekbe...

Az alábbi forgalmi helyzetekben elsőbbséget kell-e adni a kerékpárosok számára?

Figyelt kérdés

A kérdés a konkrét táblák, útburkolati jelek és szabályok értelmezésére vonatkozik. Attól tehát most tekintsünk el, hogy általában érdemes nekik megadni, mert sokan a vörös szőnyeget maguk elé képzelve úgyis átsuhannak az autók előtt, illetve mivel az autó az erősebb, biciklisként is érdemes meggyőződni arról, hogy adott esetben az elsőbbséget megadták.


1. eset: [link]

A fekete Seat szemszögéből vizsgáljuk a kérdést és tegyük fel, hogy kerékpárosunk az éppen átkelő, kék kabátos gyalogos melletti, jobbról balra az első kerékpáros átvezetőn szeretne áthaladni, a gyalogostól pedig tekintsünk el. Az autós számára elsőbbségadás kötelező tábla látható, keresztirányban felsőbbrendű út és kétirányú kerékpáros forgalom kiegészítő táblával. Szerintem ez egyértelmű, de szeretnék egy megerősítést.

Segítségként egy kép az üres útszakaszról is: [link]


2. eset: [link]

Az előbbi forgalmi helyzetet tekintsük, azzal eltéréssel, hogy autósunk ezúttal a sárga sálas, fehér biciklis irányából érkezik:

Az ő szemszögéből az alábbiakat látja először: [link]

Neki elsőbbséget kell-e adnia az előbb említett átvezetőn áthaladni szándékozó kerékpáros számára?


3. eset:

Az 1. képen látható fehér autós (talán Skoda) szemszögéből vizsgáljuk a helyzetet (sajnos az ő szemszögéből nem készült fotó), és tegyük fel, hogy éppen jobbra szeretne kanyarodni a kerékpáros pedig az ő útját keresztező (jobbról balra a járdaszigetet követő második átvezetőn) szeretne áthaladni.


Sokan járnak itt reggelente biciklivel iskolába, munkába, az autó forgalom is elég jelentős olyankor, és nem ritka a konfliktus az autósok és biciklisek között, ezért szeretném tisztázni a kérdést mindkét résztvevő szemszögéből, hogy miért is gondolják úgy, hogy nekik van elsőbbségük.



2019. márc. 20. 21:38
 1/8 anonim ***** válasza:
0%

Elsőbbség adás kötelező táblája van a kerékpárosnak, és az autósnak is...

Ez így egyenrangú útkereszteződés, "jobb kéz" szabály.

2019. márc. 20. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
11%

1.igen

2. nem

2019. márc. 20. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
50%

A biciklisnek hol van elsőbbségadás táblája?? Mi az, hogy "érdemes megadni nekik"?? Neked kint a macisajt, meg KELL adnod az elsőbbséget a kerékpárosnak!


Különben azzal jól átvertél mindenkit, hogy a képen a kerékpáros az autók között halad, a kérdés pedig nem őrá vonatkozott.

2019. márc. 21. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
70%

1. Eset: az autónak van EAK tábla (biciklis kiegészítő táblával ráadásul), a biciklisnek nincs. Tehát a biciklisnek van elsőbbsége.

(a képed eléggé félrevezető, mert ott a biciklis a másik útról érkezik, nem a bicikliútról)


2.Eset:

Az első EAK táblát elhagyva, ugyanúgy érvényes a másik EAK is, mivel az már egy másik kereszteződés.

Tehát ugyanaz, mint az első eset, azaz a biciklisnek van elsőbbsége.


3. Eset:

Kanyarodáskor az úttal párhuzamosan haladó bicikliúton érkezők részére elsőbbséget kell adni.

Tehát a biciklisnek van elsőbbsége itt is.


Amúgy a helyszín Debrecen, Baross Gábor utca - Szent Anna utca kereszteződés, ha valakit érdekel.

2019. márc. 21. 03:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
62%
A 4-es válaszolóval egyetértek, hozzátéve, hogy a helyszín megérdemelne egy oda gyártott, különleges kiegészítő táblát a 2. eset miatt, mert nem biztos, hogy mindenkinek feltűnik a másik út felé fordított masodik macisajt a bringaútra figyelmeztető kiegészítő táblàval.
2019. márc. 21. 06:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Elnézést kérek azoktól, akik számára nem volt egyértelmű az 1. eset, mert megzavarta őket a sárga sálas, fehér kabátos biciklis jelenléte. A forgalom résztvevőire nem tudtam ráhatással lenni, tökéletesebb alkalomra pedig nem volt lehetőségem várni. Mindenesetre igyekeztem nagy pontossággal és részletességgel leírni a szituációt, így figyelmesen elolvasva és értelmezve szerintem egyértelművé vált.


A 4. válaszolónak külön köszönöm a tételesen megfogalmazott, világos, egyértelmű, indoklással ellátott válaszát, ilyet vártam.

Ugyanezen a véleményem vagyok magam is, viszont főleg a 2. esetben rendszeresen tapasztalom, hogy a távolabbi kereszteződésből érkező autósok (tisztelet a kivételnek, mert vannak azért páran) gázadással, dudálással, kiabálva ijesztgetik az előttük átguruló kerékpárosokat. Ezért szerettem volna megbizonyosodni, hátha jogosítvány híján én nem tudok vagy nem veszek figyelembe valamit, amit a KRESZ vizsgával rendelkező autós résztvevők igen, de sajnos úgy tűnik épp fordítva.

Az 5. válaszoló nagyon jól kiemelte a dolog gyenge pontját, valószínűleg nem észlelik a rájuk vonatkozó második, kiegészítéssel ellátott táblát, ami a helyzetéből adódóan részben érthető, de nem elfogadható.

2019. márc. 21. 07:43
 7/8 Alex Fly ***** válasza:
57%
A 4-es mindent leírt...amit a szabály tartalmaz.
2019. márc. 21. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
57%
mind a 3 esetben a kerékpárosnak van elsőbbsége.
2019. márc. 21. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!