Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » Idősebbek! Utaztatok régen...

Idősebbek! Utaztatok régen "fekete" munkás vonaton? Milyen volt?

Figyelt kérdés
láttam dokumentumfilmet, de érdekelnének személyes vélemények is ki hogy élt meg egy ilyet, milyen tapasztalatai voltak ha van ilyesmi valakinek
2019. dec. 31. 01:09
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Látad a filmet... olyan volt az utazás, leszámítva a különböző nyilatkozatokat.

Tömeg volt, az utasok íttak, dohányoztak a vonatokon, nagy volt a znekksongás, és teljesen természetesnek tűnt az egész.

Egyébként nem csak a sokat emlegetett Fekete Vonat volt ilyen, akkoriban valóban tö.megek utaztak a vonatokon, voltak járatok, amelyek heringes dobozhoz hasonlítottak.

Munkások, katonák, diákok tömegeeen vonatoztak.

2019. dec. 31. 04:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Munkásvonaton nem, de mint előttem írták, sokkal többen vonatoztak, mint manapság.

Budapest peremkerületében élek.

Innen mondjuk a Keletihez eljutni három átszállással lehetett. A munkások innen is inkább vonattal utaztak be.

Színre mindegyik fekete volt. A gőzmozdonyok világában praktikus is volt.

A fapados vonatok szó szerint ilyenek voltak.

Termes kocsik, vas szerkezetű, fa lécekből kialakított ülés és támla. Fej fölött hálós tartó a csomagnak.

A kalauz bácsi (!) csákót viselt. Volt egy multifunkciós szerszáma. Azzal kezelte az előre megváltott jegyet. Ez abból ált, hogy meghatározott helyen átlyukasztotta.

Ez egyben síp is volt, amit a vonat indításakor alkalmaztak.

Harmadik funkciójaként ajtónyitóként szolgált.

Úgy kéozeld el, mintha le lennének szerelve a kilincsek, és ha ki akarsz nyitni egy ajtót, akkor ezt a sszerszámot használod.

A pályatest még más volt, a sínszálak végénél kattogtak a kerekek.

Sok kortársam számára ma is a gőzös a VONAT.

2019. dec. 31. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
0%

Igazából nem a kérdésedre válaszolok, de egy ma már szokatlan dolog volt a vonatokon a '70-'80-as években.

Ha az ismerősökből, kollégákból álló társaság korán kiért a Keletibe, megvették a jegyeket, aztán 1 személy felvitte a vonatra, és szétrakosgatta az ülőhelyekre, minden helyre egy jegy, ahányan voltak. A fülkés kocsik esetén néha 2 fülkét is telepakolt. A többiek ezalatt elmentek még piálni, és csak induláskor szálltak fel, de megvolt a helyük, le volt rá téve a jegy, és ezt a többi utas tiszteletben tartotta. A későn jövők kint ácsorogtak a folyosón, miközben indulásig üres volt a fülke...

Nyilván ebben az is benne volt, hogy féltek, ha megérkezik a részeg tirpák társaság, akkor igencsak megrakják azt, aki a helyükre ült.

2020. jan. 4. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Nem mondom, hogy a 3. válasz valótlan, de egyáltalán nem jellemző. Én soha nem találkoztam ilyennel. A fekete vonatok termes kocsik voltak, nem fülkések, de végül is ez mindegy. Az teljesen kizárt, hogy azért ne foglalt volna valaki el ülőhelyet, mert oda jegy volt letéve és féltek volna bárkitől.
2020. jan. 4. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Abban a vilagban is megvolt az a réteg, akik nagyon gyorsab ráalltak vilna a jegyek begyűjtésére, és akkoriban még nem voltak helyjegyek, tehát csak "van jegye - utazhat" alapon lett volna gazdája, legfeljebb másik fülkében.

Ami már valóban jellemző volt, ha egy állomáson nehány percre megallt a vonat, nem azonnal indult tovább, tömegek rohanták meg a restit, sörért, cigarettáért... no ezekből voltak balesetek, de főleg összezördülések, nem ritkán a már mozgó vonatra ugráltak vissza.

Más volt a világrend, és más volt a megszokott trend.

Tömegek utaztak vonattal, a szabadságon lévő katonákat rendszeresen ellenőrízték, de mondhatjuk azt is, hogy zaklatták a váposok, a civileket a rendőrök igazoltatták, viszont nem voltak rérfigyelő kamerák, és a mozgásban lévő tömegben alvilági alakok is vadásztak prédára.

Nem jobb, vagy rosszabb, más volt az az idő...

2020. jan. 5. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Apám vasutas volt, személyzeti jeggyel, fillérekért utazott a család (még nem volt ingyenes arcképes igazolvány), így mindig vonattal jártunk Pestre. És ez rendszeres volt, hogy a jegyek a délutáni vonaton ki voltak rakva az ülésekre, még teljesen üres fülkékben is, a saját szememmel láttam. Először én is csodálkoztam, mert gyerekként is feltételeztem, hogy ellopják, de a szüleim mondták, hogy a szomszéd fülkében ülő tette ki az ülésekre, az figyeli, nehogy bemenjen valaki.

Itt 37:00-tól is fülkés kocsin megy a kamerás:

[link]

2020. jan. 6. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!