Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » Kell-e mindig viszonylatigazolás?

Kell-e mindig viszonylatigazolás?

Figyelt kérdés

A kislányomat folyamatosan csesztetik a buszsofőrök és ellenőrök, hogy váltson ki viszonylatigazolást a tanuló bérlete mellé, mert az csak úgy érvényes. Fejér megye, volt KNYKK, még korábban Alba Volános terület.

Kérdéseim:

- Az egyesült, országos Volánbusznál is szükség van ilyen papírra, akkor is, ha a diákigazolványból egyértelműen kiderül a lakcím és az iskola címe is.

- Ha igen, miért nem lehet ilyen papírt a sofőrnél venni? Sem a lakhelyen, sem az iskola településén nincs jegypénztár.

- Az egyesülés óta másik megyei Volánbusz pénztárban is kiválthatom az igazolást?

- A kiváltáshoz kell a bérlet és a diákigazolvány? Mert amikor pénztár közelében járok, az nem lehet nálam, mert a gyereknél van, mivel azzal megy iskolába. Hétvégén a legtöbb helyen nincs pénztár.


Kerestem a Volánbusz üzletszabályzatában, de nem derül ki belőle, elég homályosan fogalmaz: "Érvénytelen a névre szóló, kedvezményes árú bérlet, ha

a) használatához a bérletkedvezmény jogos igénybevételének igazolására meghatározott igazolványt, igazolást, utalványt, utaslistát vagy más egyéb okmányt, dokumentumot stb. nem tudnak felmutatni"



2020. febr. 7. 14:19
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:

A következőt találtam még közben a Volánbusz oldalán:

"nyomtatott bérlet használható bérletigazolvány nélkül is az alábbi, személyazonosság igazolására alkalmas dokumentumok valamelyikével:

Diákbérlet esetén érvényes magyar diákigazolvány (...)

Változatlanul alkalmazni kell a bérletigazolványt, illetve a viszonylatigazolást

▪ A nyomdai úton előállított kedvezményes és teljes árú bérletekhez, ha a szelvényeken az utazás viszonylata nem feltüntethető."

A nálunk rendszeresített bérletekre ráírható az utazás viszonylata, rá is szoktuk írni, és ez, ahogy írtam, egyezik a diákigazolvány szerinti lakcímmel és az iskola címével.

2020. febr. 7. 14:32
 2/14 anonim ***** válasza:
83%

Nem kell mindig.


„Az utazási viszonylat megállapítására a diákigazolvány, illetve a szolgáltató által kiállított igazolvány szolgál. A̲ ̲s̲z̲e̲m̲é̲l̲y̲s̲z̲á̲l̲l̲í̲t̲á̲s̲i̲ ̲s̲z̲o̲l̲g̲á̲l̲t̲a̲t̲ó̲ ̲a̲z̲ ̲u̲t̲a̲z̲á̲s̲i̲ ̲v̲i̲s̲z̲o̲n̲y̲l̲a̲t̲ ̲b̲e̲j̲e̲g̲y̲z̲é̲s̲é̲r̲e̲ ̲-̲ ̲a̲ ̲d̲i̲á̲k̲ ̲k̲é̲r̲é̲s̲é̲r̲e̲,̲ ̲i̲l̲l̲e̲t̲v̲e̲ ̲h̲a̲ ̲e̲z̲ ̲a̲z̲ ̲u̲t̲a̲z̲á̲s̲i̲ ̲k̲e̲d̲v̲e̲z̲m̲é̲n̲y̲ ̲m̲e̲g̲á̲l̲l̲a̲p̲í̲t̲á̲s̲á̲h̲o̲z̲ ̲s̲z̲ü̲k̲s̲é̲g̲e̲s̲ ̲-̲ ̲k̲ü̲l̲ö̲n̲ ̲i̲g̲a̲z̲o̲l̲á̲s̲t̲ ̲a̲d̲ ̲k̲i̲, amelynek érvényességét a diákigazolvány érvényességének megfelelően tanévre/tanulmányi félévre hosszabbítja meg.”

↑ 85/2007. (IV. 25.) Korm. rendelet a közforgalmú személyszállítási utazási kedvezményekről 3. § (3)

A kormányrendelet hatályos teljes szövege: [link]


Ráadásul az állampolgári jogok országgyűlési biztosa az OBH 4480/2008. számú ügyben – amellett, hogy ezt részletesen is kifejtette –, a záradékban, „Intézkedés” címmel ezt írta: „Az Obtv. 21.§ (1) bekezdése alapján kezdeményezem valamennyi közlekedési közszolgáltatást nyújtó, de különösen a vasúti közlekedésben érintett társaság tekintetében – ideértve a panasszal érintett MÁV-START Zrt.-t –, hogy a jogszabálynak megfelelően csak akkor kérjen viszonylatigazolást a tanintézmények kedvezményes jegyvásárlásra jogosult hallgatóitól, amennyiben az utazás viszonylata a diákigazolványból nem állapítható meg. Javasolom továbbá, hogy az ilyen esetek miatt indult eljárásokat a közszolgáltatók haladéktalanul szüntessék meg.”

↑ Ez egy Word dokumentum, rtf fájlformátumú; nem tudom linkelni, letölthető.

Be kell írni a netes böngésző keresőjébe, hogy

OBH 4480 2008

és első találat lesz „vvv.ajbh.hu Az állampolgári jogok országgyűlési biztosának Jelentése az ...RTF az OBH 4480/2008. számú ügyben. Előadó: dr. Seres Péter. …” Rákattintással letöltődik; illetve az internetes böngészőtől és annak beállításától függően, választási lehetőség adódik a letöltésre, illetve az olvasásra megnyitásra.


Tudom, megalkuvó vagyok, de okos enged alapon, én, kiváltanám a viszonylatigazolást. Bármelyik bérletpénztárban kérhető, úgy tudom, 200 Ft-ba kerül. Legyenek boldogok vele, ne kellemetlenkedjenek a gyerekemnek a hatályos jogszabálytól 13 évvel elmaradt emberek.

2020. febr. 7. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ! Én is tervezem a kiváltását, ha egyszer eljutok egy pénztárba nyitvatartási időben. Remélem a diákigazolvány fénymásolatára is kiállítják, mert az eredeti a gyereknél van logikusan, hiszen az valóban kell az utazásához.

Kérném azt, aki #2 válaszát lepontozta, fejtse ki véleményét!

2020. febr. 8. 09:57
 4/14 A kérdező kommentje:
Úgy látom, lepontozó nem akarja kifejteni az álláspontját, kár. Lehet, hogy ő is egy (ex-Alba) Volános ellenőr, akinek az a kedvenc szórakozása, hogy ezzel vegzálja a diákokat.
2020. febr. 9. 11:15
 5/14 A kérdező kommentje:
#2: "Bármelyik bérletpénztárban kérhető" - Kérhető, csak nem adnak. A hétvégén a gyerek Szolnokon járt, és nyitva volt a pénztár, így próbált kérni egyet, de a pénztáros közölte, hogy ő ilyen viszonylatra nem adhat ki. Nesze neked országos Volánbusz.
2020. febr. 16. 21:39
 6/14 anonim ***** válasza:
0%
A helyzet az, hogy a viszonylatigazolás számát kell ráírni a bérletszelvényre. Ha nincsen viszonylatigazolás,akkor ennek hiányában nem lehet a bérletet kitölteni. Oktatási azonosító,meg diákigazolványszám nem szabályos. A viszonylatigazolást úgy állítja ki a bérletpénztáros,hogy megvizsgálja az iskola által kiállított igazolást a diákigazolványt,eseteleg lakcímkártyát és ez alapján az igazolást kiállítja,hogy a tanuló valóban a lakhelye és az iskola között használja a bérletszelvényét.Amikor felszállnak a buszra,azért elég érdekes lenne,ha mindenki íratát tételesen át kellene néznünk, hogy jogosult-e utazásra.Gondolom azért az ellenőrök sem egyből büntetéssel kezdtek,de sajnos a büntetéshez is meg van a joga. Ha esetleg ismernek egy busz vezetőt és ha megkérik, hogy csináltasson már egyet, szerintem megoldja. Csak fel kell neki írni a pontos adatokat. Ha felhívják a bérletpénztárt,megmondják milyen adatokra van szűkség.Remélem tudtam segíteni. Esetleg privátban megírhatbá,melyik település, hátha közel hozzám és akkor segítek én is,mint Fejér megyei Volánbusz buszvezető
2020. febr. 21. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

#6: Köszösnöm a felajánlott segítséget, azonban felhívom szíves figyelmét, hogy amiket ír, lehet, hogy a KNYKK-nál igazak voltak, azonban a Volánbusznál semmi ilyen szabálynak nincs nyoma.

A [link] oldalon található DIÁKOK FIGYELMÉBE AJÁNLOTT KÉRDÉSEK címszó alattiak szerint:

- Igazolás csak vonat-busz kombinációs utazás esetére írják, de ott sem kötelező, csak lehetséges kiváltani, lehet a vonatbérlettel/jeggyel is igazolni a kombinált utazást: "ha az út első szakaszában vasúttal utaztál, majd autóbusszal utazol tovább, akkor a vasútnál megváltott jegyedet/bérletedet kell bemutatnod... A kombinált utazáshoz pénztárosaink "igazolás diákok kedvezményes utazásának viszonylatairól" viszonylatigazolást TUDNAK kiállítani, melyre rá tudják vezetni. (pl A-ból B-be autóbusz, B-ből C-be vasút) a kombinált viszonylatot.".

- A bérletre (az Ön által írtakkal ellentétben) az oktatási azonosítót kell ráírni: "Az utazás megkezdése előtt a tanuló bérleten az Igazolás száma rovatba - új típusú diákigazolvány... esetén - az OKTATÁSI AZONOSÍTÓSZÁMOT és a tanuló/hallgató nevét fel kell tüntetni."


Nem, az ellenőrök nem büntettek eddig egyszer sem, csak kellemetlen a gyerek számára, hogy minden esetben szóvá teszik neki.


Amúgy Cece-Sárbogárd viszonylatról van szó. "Amikor felszállnak a buszra,azért elég érdekes lenne,ha mindenki íratát tételesen át kellene néznünk" - Nem szükséges, elég a diákigazolványát, cecei lakcím és sárbogárdi iskola szerepel benne.


Ha a Volánbusz most már országos cég, miért nem tudta más megyei pénztáros kiállítani az igazolást, miközben minden szükséges papír a gyereknél volt hozzá?


Tervezem, hogy állásfoglalást fogok kérni az ügyben a Volánbusztól, és amennyiben az általam (és a Volánbusz oldalán) írtak az igazak, kérni fogom őket, hogy valamilyen módon részesítsék a volt **KK-s buszvezetőket és ellenőröket tájékoztatásban/oktatásban a témában.

2020. febr. 24. 08:50
 8/14 anonim ***** válasza:
Értem. Én most nem helyközi járaton dolgozom, és lehet hogy változik/változott csak még én is le vagyok maradva,de higyje el nekem,hogy egy gyerek,amikor felmutatja a bérletét,és mindíg elkérnénk a diákigazolványát ,meg egyéb iratokat, hogy valóban minden oké,akkor az a járat iskolai időszakban 15-20 percet késne. Azért nem ritkán 50-60-70-80 iskolás is utazik egyszerre és ha mendegyikre csak 10 másodpercet szánna az ember,akkor ki lehet számolni. A viszonylat igazolás,az meg csak egy papír és ha el is hagyja a gyerek a bérlettel együtt,azt könyebb pótolni,mint egy diákigazolványt, vagy más iratot. Sok gyerek,a felmutatás után nem a táskájába teszi vissza, hanem a kabátzsebébe,ami kiesik ha leül. Ha szerencséje van előkerül, visszaadjuk,ha nincs,akkor lehet az okmányirodába pótolni.De ha a viszonlat igazolással mutatja fel a bérletet, akkor ritka, hogy bár milyen más iratot elkérnénk, vagy akár az ellenőrök. Azért írom,mert nem biztos,hogy a volánbusz rendszere jobb lesz. Meg egyenlőre az még egy nagy katymasz. Már fél éve egyesülünk, de még nagyobb a bizonytalanság,mint Októberben.
2020. febr. 24. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Oké, én is értem az érveket mellette. Egyébként a bérleten is rajta van a viszonylat, emiatt a buszvezető nem is szokott semmit elkérni mellé, látja egyből, hogy oda szól a bérlet, ahol utazik. Az ellenőr szokta szóvá tenni, hogy miért nincs viszonylatigazolás, illetve, hogy kellene hozzá (ami a Volánbusz szabályzata szerint nem kötelező), neki pedig van ideje átforgatni a diákigazolvány mindkét oldalát, és azon minden adatot megtalál, ami szükséges.

Nem is lenne bajunk vele, kiváltanánk, ha hozzá tudnánk jutni. De a vezetőnél nincs ilyen, a közelünkben nincs bérletpénztár, ha néha olyan helyen járunk, ahol van, az általában hétvége, amikor többnyire zárva van, illetve, ha véletlenül találunk egy nyitva tartót, nem állítja ki a pénztáros, mert más megye, és ő nem illetékes. Pedig ő is ugyanúgy le tudja az adatokat olvasni, a Volánbusz pedig (állítólag már) országos cég.

2020. febr. 25. 06:23
 10/14 anonim ***** válasza:

Ott van a maga által belinkelt oldalon a válasz. Rá kell kattintani a DIÁKOK FIGYELMÉBE AJÁNLOTT KÉRDÉSEK menüre és alatta fel van sorolva:


Diákként mire kell odafigyelnem, hogy az utazási kedvezményre jogosult legyek?

A kedvezményes menetjeggyel, illetve bérlettel történő utazáshoz érvényes diákigazolvány, vagy diákigazolványt helyettesítő igazolás is szükséges.


Régi formátumú magyarországi diákigazolvány



Új formátumú magyarországi diákigazolvány



VOLÁN viszonylatigazolás



És ennyi. Nincsen kívétel írva, hogy mikor kell,mikor nem a viszonylat igazolás. Így sajnos jogosan höbörögnek az ellenőrök, mi buszvezetők azért elnézőbbek vagyunk, főleg olyan helyen,ahol naponta ugyanazok az utasaink.

2020. febr. 25. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!