Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » A BKV-nál használt, régi...

A BKV-nál használt, régi "Muki" tehervillamosoknak nincs valami más, "hivatalosabb" neve?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy múlt század elejiek, és annak idején külön cég/manufaktúra/műhely gyártotta a kocsiszekrényeket és az elektromos rendszereket, de biztos, hogy nem Mukiként ismerték a szerelvényeket a kezdetektől fogva. Valamilyen névvel vagy kóddal hivatkozniuk kellett rájuk, amikor összeszerelve kigördültek a műhelyből. De akárhogy is keresgéltem az interneten, semmilyen típusszámot, típusnevet, műhelyi azonosítót, gyári elnevezést nem találtam, mindenhol csak a "Muki" becenéven, vagy "fedett tehervillamos" és hasonló körülírt módokon ismerik.


Fel tudna világosítani valaki, aki járatos BKV-s körökben, vagy kutatott már Budapest korai tömegközlekedése után? Lehet mondani, hogy úgyis mindenki Mukiként ismeri őket, akiknek számítanak, de nekem több okból is jó lenne, ha tudnám a "hivatalos" nevét, akkor is, ha évtizedek óta senki se használja.



#BKV #név #villamos #tehervillamos #típusszám #hivatalos név #hóseprő #síncsiszoló #fedett tehervillamos
2013. dec. 19. 22:05
 1/7 anonim ***** válasza:
77%

Motoros fedett teherkocsi


[link]

2013. dec. 19. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Természetesen a Wikipédiát is olvastam, az egyik oka a kérdésemnek, hogy ott sincs írva. A "motoros fedett teherkocsi" egy, a Mukinál hivatalosabban hangzó dolog, de még mindig inkább körülírás, mint név.


A Wikipédiás vitalapon is erről ment a vita, hogy csak van valami normális típusszáma is, és jobb híján ez a kifejezés került elő a "Muki" helyett, ami akármilyen ismert is, csak becenév.


Persze lehet, hogy csak levéltárazás után kapom meg a választ.

2013. dec. 19. 23:16
 3/7 anonim ***** válasza:
Szerintem is volt ennél pontosabb típusjelzése, talán az NKH-nál érdemes szétnézned, hátha meg tudják osztani veled, milyen típusjelzéssel lett fővizsgáztatva valamelyik Muki.
2013. dec. 19. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
A forum.index.hu oldalon keresd meg a "csuklo" nevű illetőt. Ő tuti tud segíteni.
2013. dec. 20. 06:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Jézusom ezek a járművek már vannak vagy 100 évesek... Elég szégyen, hogy még normális tehervillamosunk sincs. Miért nem cserélik le őket? Múzeumba valók már régóta!
2013. dec. 20. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Ne haragudj, de minek kéne nekünk a MUKInál jobb tehervillamos? Az az 1-1 pőrekocsi tologatására, meg a forgóvázak VJSZ-be huzogatására tökéletesek.

Amúgy meg már különlegességnek számítanak a hóseprőkkel együtt, amik szintén hasonló korúak, működnek, nincsenek szörnyű állapotban, mi kéne még? Nekem tetszenek.

2013. dec. 21. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Egyébként azthiszem ennél pontosabb választ nem fogok kapni, mint amit az elműlt időszakban találtam.

(Mielőtt valaki említené a Wikipédiát, én írtam bele az itt szereplő dolgokat, nem onnan másoltam ide.)


Gyártók: Roessemann és Kühnemann Rt. (kocsiszekrény tekintetében, alapvetően bányaipari gépeket és vagonokat gyártó cég volt), BSzK Rt. (összeszerelés tekintetében, a rendszereket más akkori villamosokból, a BVVV stb. örökségből szerelték át)

Típusmegjelölés: "70-es típusjelzésű" motoros fedett teherkocsi (de pl. az akkori BHÉV-nek átadott tehervillamosok ottani típusjele "LHs B" lett)

Gyártás éve: 1927

Egyéb nevek: Muki, Hómuki, Hóseprő, Síncsiszoló

BKV tulajdonában: 5 darab (+2 db a szentendrei múzeumban)


Enjoy!

2014. ápr. 5. 03:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!