Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mi az y(y(y(x))) = x és y(x)...

U. Xorter kérdése:

Mi az y(y(y(x))) = x és y(x) × y(y(x)) = 1/x függvényegyenletek gyöke?

Figyelt kérdés
Olyan valós vagy komplex y(x) függvényt keresek, amire a fenti két összefüggés kielégül.

2021. jan. 7. 16:45
 1/6 anonim ***** válasza:

Az elsőre jó pl. az y(x)=x függvény.

A másodikra meg valami x^alfa alakú függvényt keresnék, ahol alfa egyszerűen megkapható. Feltéve, hogy nem az összes megoldás kell. Mert abban nem tudok segíteni sajnos :)

2021. jan. 7. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Ugyanaz az y(x) elégítse ki mindkét egyenletet!

Amúgy már én is végigjátszottam az x^alfa alakú megoldásokat, alfa az 1+x+x^2 polinom komplex zérushelyei, de az meg az elsőt nem elégíti ki.

2021. jan. 7. 18:06
 3/6 anonim ***** válasza:

Nem tudtam még megoldani, de azt vettem észre, hogy az y(y(x)) az y(x) inverze lesz az első miatt.


A második így pedig egy függvény és inverzének szorzatát jelenti, talán lehet ezzel kezdeni valamit.

2021. jan. 7. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Előző vagyok, azt hiszem találtam megoldást, de hogy van-e több annak megválaszolását rádhagyom.


[link] résznél az "Inverses in calculus" részből próbáld kiválasztani a függvényt amit megoldásként sejtesz. Szerencsére egy csomót kizárhatsz.


Én az X a p-edikent próbáltam (x^p * x(1/p) = x^(-1))

Err kijött, hogy p= ((-1 +- i * gyök(3)) / 2).

2021. jan. 7. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Most nézem csak, hogy végül is ugyanarra jutottunk. Elvileg az elsőt is ki kell, hogy elégítse a megoldás az inverz definíciója miatt, így nincs szükség rá, hogy kézzel visszaellenőrizd, amit ugye sok helyen el lehet rontani.
2021. jan. 7. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Az általános probléma a következő: az x identitás-függvény azon n. funkcionális gyökét keressük, melyre az x × y(x) × y(y(x)) × ... × (y o ... y)(x) szorzat 1, és az utolsó funkcionális szorzatban n-1 darab y van.

Ez n=2 esetén egyszerű: y(x)=1/x, hiszen x × 1/x = 1, és az x funkcionális négyzetgyöke, mert y(y(x)) = 1/(1/x) = x. De n=3 esetén mi a helyzet?

2021. jan. 7. 19:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!