Segíts egy kicsit. (koordinátageometria)?


Üdv!


Először is, köszönöm hogy megnyitottad/időt szánsz rám!


A "probléma":


Adott egy derékszögű, kétdimenziós koordináta rendszer. Ebben fel van véve 2 szakasz, amik egymásra merőlegesek, a tengelyekhez képest 45 fokban vannak. Mindkettő egyenlő hosszúságú és mindkettőnek 0,0-nál van a felezője. Meg szeretném határoznia szakaszok végpontjainak koordinátáit.

Tudom, tudom... ez kisiskolás példa, de félrészegen, behugyozva ez nem nagyon megy.

Egy másik érdekesség:

Annyira géppel számolok, hogy kb nem tudom hogy kell papíron osztani. :-/

Erre a minap jöttem rá.


Szóval lényegében van egy egyenlő szárú, derékszögű háromszögem, egy koordináta rendszerben és nem tudok mit kezdeni vele. Azért ez már gáz...

Butulok, mint a 𝜋csa.


2020. ápr. 23. 20:36
 1/10 A kérdező kommentje:

Na ne már!!!!

Senki????


Pedig a végpontokban ugyanezt végig kell majd játszani!

Azaz 16 pontot kell meghatároznom. Ha kapok egy formulát, már tudom alkalmazni a végpontokra...

Ja igen, nem házi feladat (ha van egyáltalán ilyen ma)...

2020. ápr. 23. 21:56
 2/10 anonim ***** válasza:
Ez így még kevés. Szükséges a szakaszok hossza.
2020. ápr. 23. 22:14
 3/10 anonim ***** válasza:

Paraméteresen egyébként:


egyik szakasz végpontjai: (a;a) és (-a;-a)

másik szakasz végpontjai: (a;-a) és (-a;a), ahol a nem 0.

szakaszok hossza: gyök(8)*a

2020. ápr. 23. 22:24
 4/10 A kérdező kommentje:

#2

Szakaszok hossza??????

Mi van?

Nem azt kértem, hogy kiszámold helyettem, hanem egy formulát, amivel mehetek előre.

A hossz mindegy, lehet az méteres léptékben vagy milliméterben, de akár kismacskában is megadva, a formula változatlan marad, a léptéktől független.

#3

A tiédet most nézem, nem olvastam, de láttam, hogy írtál...

2020. ápr. 23. 23:00
 5/10 A kérdező kommentje:

#2

ez a gyöknyolc az alap "keresztre" vonatkozik, vagy a szakaszok végén lévő "keresztek" végpontjaira? Azaz az alapszakaszok végpontjait határozhatom meg így, vagy ez már az alapszakaszok középpontjában találkozó szakaszok végpontjai, vagy most mi van?


Pontosítok:

A 0,0-s 'iksz' alakzatban lévő szakaszok végein van még egy ilyen 'iksz'. Az alap 'iksz' legyen 1, a szakaszok végén lévő 'iksz' 3:1.2 arányban vannak. Azaz az alap 'iksz' végein van ugyanilyen 'iksz', amik a fent említett arányban állnak a nagy 'iksz-hez'. A kicsi 'iksz'-ek koordinátáit szeretném megkapni.

Tessék egy kép:

[link]

A piros a koordináta rendszer, a fekete az alap 'iksz', legyen egységnyi hosszú a szára, a zöld 'iksz'-ek végpontjait szeretném meghatározni, ami a fenti arányban van a feketével rajzolt 'iksz'-el. Szerintem mára hagyom, már rajzolni se tudok, egy centi egyenes sem megy, a monitort is alig látom már... :-/

Azért köszi...

2020. ápr. 23. 23:23
 6/10 A kérdező kommentje:

Közoktatás cat, házi feladat? mivan? hogy került ez ide?

rohadtul nem az!

Ez egy projektem tervezése. Blender munkához kell, 'háromdényomtatás' lesz a vége, de oké, legyen házi feladat :-/

2020. ápr. 23. 23:37
 7/10 anonim ***** válasza:

Először a fekete szakaszok végpontjait kell meghatározni. Ugye ezt úgy tudod elképzelni, hogy veszel egy kört, aminek a középpontjai az origó és átmegy a feketék végpontjain.

Ezért a végpontok koordinátái x=R*cos(szög) és y=R*sin(szög). Most szög=45°. Tehát a szorzófaktor gyök2/2=0,707.

Ezért a fekete szakaszok végpontjai:


1.síknegyed(jobb fölső): x=0,707*R, y=0,707*R.

2.síknegyed(bal fölső): x=-0,707*R, y=0,707*R.

3.síknegyed(bal alsó): x=-0,707*R, y=-0,707*R.

4.síknegyed(jobb alsó): x=0,707*R, y=-0,707*R.

2020. ápr. 24. 03:24
 8/10 anonim ***** válasza:

folytatás: A zöld szakaszok végéhez ugyanez a metodika. Veszel egy r sugarú kört, aminek a középpontjai azok amiket föntebb leírtam neked és átmegy a zöld végpontokon. Olyan szerencséd lesz, hogy 0fok,90fok180ffok,270fok a szögek. Azaz a fekete szakaszok koordinátáihoz r értéke hozzáadódik vagy levonódik pozíciótól függően.


Megjegyzem, miért nem rajzoltad meg ezt CAD-ben?! Csináltál volna belőle STL-t aztán mehet a 3d nyomtatóra... Mi?

2020. ápr. 24. 03:29
 9/10 A kérdező kommentje:

#8


Kószönöm a segítséged!


Eddig egy FreeCad nevű programot használtam, de ez eléggé furán van kitalálva, nehézkes a használata (számomra) és ésszerűtlen a "transform" (számomra) és bugos a boolean transform. Mivel nyílt forráskódú programokat használok, ezért eléggé szűkös a felhozatal, pláne linux alatt. Ezért a Blender. Meglepően könnyen boldogulok vele. Igen, STL lesz a vége, csak elég összetett alkatrészek és nem erősen illuminált állapotban kellene nekiugrani.


THX!!!!!

2020. ápr. 24. 20:43
 10/10 anonim ***** válasza:
Azt ugye tudod, hogy linux alatt is tudsz windows-t futtatni virtuálisan?!
2020. ápr. 25. 04:22