Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Felírjuk egy papírra az...

Felírjuk egy papírra az 1,2,3,...1986 számokat. Ezek közül két tetszőleges számot letörölünk, és helyettük a különbségüket írjuk fel. Ezt a műveletet addig ismételjük, amíg csak egyetlen 0-tól különböző szám marad. Igaz-e, hogy ez a szám páratlan?

Figyelt kérdés
A megoldás azt írja, hogy igaz, megpróbáltam lekicsinyíteni a problémát, és 1től 10ig próbálkoztam, valóban páratlan szám marad. A kérdés az hogy hogy lehetne ezt levezetni logikusan. Kérlek ne írjátok le a teljes megoldást, szeretnék rájönni lehetőleg magamtól, csak adjatok valami mankót. Köszönöm!

2022. okt. 18. 13:07
1 2 3 4
 11/35 krwkco ***** válasza:

#9

Szóval megvan a bizonyítás. Akkor rosszul időzítettem, pont nem olvastam a hozzászólásodat.

2022. okt. 18. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/35 A kérdező kommentje:
Még mindig gondolkoznom kell, lassú vagyok. Majd szólok, ha feladtam.
2022. okt. 18. 20:12
 13/35 anonim ***** válasza:
Nyugodtan vehetsz kisebb számhalmazt, például az 1;2;3;4;5;6-ot, de ne úgy gondolkozz, hogy összepárosítod őket, és hogy mi jön ki a végén konkrétan, hanem hogy a páros/páratlan számok hogyan fogynak.
2022. okt. 18. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/35 A kérdező kommentje:

Oké, először van 993 páros, és 993 páratlan szám. Az összes párosból kivonom az összes páratlant. Ekkor marad 993 db páratlan szám.

Ezután az összes páratlanból kivonom az összes páratlant.

Marad 496 db páros szám, és 1 páratlan.

Ezután marad 248 db páros szám, 1 páratlan

124 páros, 1 páratlan

62 páros, 1 páratlan

31 páros, 1 páratlan

15 páros, 1 páros és 1 páratlan, vagyis páratlan

7 páros, 1 páros és 1 páratlan , vagyis 1 páratlan

3 páros, 1 páros és 1 páratlan, vagyis 1 páratlan

2 páros, 1 páros és 1 páratlan-1 páratlan

1 páros, és 1 páratlan , vagyis a végére marad 1 páratlan.


Viszont ez jó az összes esetre? Mert itt most nem összevissza vonogattam ki a számokat egymásból, volt valami rendszer. De ha összevissza vonogatnám ki?

2022. okt. 19. 08:46
 15/35 steven95 ***** válasza:

Mankó 3:

páros +/- páratlan +/- páros ...

2022. okt. 19. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/35 anonim ***** válasza:
50%

Jól látod, ezzel a megoldási móddal egy konkrét esetben láttad be, hogy mi történik, nem oedig általánosan.


Ahogy írtam korábban, azt kellene megnézned, hogy hogyan változik a páros/páratlan számok száma;


páros-páros=páros, tehát 1-gyel csökkennek a párosak.

páratlan-páratlan=páros, tehát a páratlanok 2-vel csökkennek, a párosak 1-gyel nőnek.

páros-páratlan=páratlan, tehát 1-gyel csökkennek a párosak, a páratlanok nem változnak.

páratlan-páros, ugyanez.


Tehát azt látjuk, hogy bármelyik fajta lépést is választjuk, a párosak páratlan módon (+-1), a páratlanok páros módon (-2, 0) változnak.


Ha kezdésként 993 páratlan számunk volt, akkor az idő előrehaladtával lesz 991, 989, 987, ... darab belőlük, tehát a páratlanok végig páratlanul lesznek, a 0 pedig páros szám, vagyis a páratlan számok képtelenek elfogyni.


Viszont ha eredetileg párosan lennének a páratlanok (erre adtam példának az 1;2;3-at), akkor már előfordulhat, hogy a vége páros lesz, hogyha például megetetjük egymást a páratlan számokkal, akkor a végén csak párosak maradnak.

2022. okt. 19. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/35 steven95 ***** válasza:
Szupi kb megoldottad helyette.. amit direkt kért, hogy ne. Egyébként ennél tisztább megoldás is van.
2022. okt. 19. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/35 anonim ***** válasza:

Még mindin jobb, mintha semmitmondó „mankókat” írkáltam volna, amiket már előtted leírtak egy páran...


De kíváncsi vagyok, hogy szerinted mi a tisztább megoldás.

2022. okt. 19. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/35 krwkco ***** válasza:

"De kíváncsi vagyok, hogy szerinted mi a tisztább megoldás."

Majd ha a kérdező azt mondja, hogy "szabad a gazda". Ez lenne és ez lett volna korrekt.

2022. okt. 19. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/35 anonim ***** válasza:

Gyakorlatilag már megoldotta feladatot, én csak az utolsó lépést tettem meg.

De nincs semmi baj, tud még gondolkodni, elvégre az én megoldásom „nem elég szép”...

2022. okt. 19. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!