Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Felírjuk egy papírra az...

Felírjuk egy papírra az 1,2,3,...1986 számokat. Ezek közül két tetszőleges számot letörölünk, és helyettük a különbségüket írjuk fel. Ezt a műveletet addig ismételjük, amíg csak egyetlen 0-tól különböző szám marad. Igaz-e, hogy ez a szám páratlan?

Figyelt kérdés
A megoldás azt írja, hogy igaz, megpróbáltam lekicsinyíteni a problémát, és 1től 10ig próbálkoztam, valóban páratlan szám marad. A kérdés az hogy hogy lehetne ezt levezetni logikusan. Kérlek ne írjátok le a teljes megoldást, szeretnék rájönni lehetőleg magamtól, csak adjatok valami mankót. Köszönöm!

2022. okt. 18. 13:07
1 2 3 4
 21/35 A kérdező kommentje:

Én már annak is örülni szoktam, hogyha a megoldást értem... Ne veszekedjetek! Nagyon hálás vagyok mindenkinek, nem is gondoltam volna, hogy érettségi után 7 évvel örömöm lelem majd a matekban, és újra elkezdem tanulni a 9es anyagot...

16-os, én is felírtam ezeket, hogy páros-páratlan, stb., és akkor hogyan változik, de nem láttam bele semmit. Hehe...

Szóval a páratlanok száma csak akkor csökken, mégpedig 2-vel, ha páratlanból vonom ki a páratlant.

Így a végére marad egy páratlan, mivel a 993 páratlan. Kíváncsi vagyok a tisztább megoldásra. Mi a mankó a tisztább megoldáshoz? Bár lehet hogy jobb, ha inkább leírod, Steven.

2022. okt. 19. 21:40
 22/35 A kérdező kommentje:
Érdekes, hogy lehet megoldani egy ilyen, először bonyolultnak tűnő feladatot egyszerűen. Én sokszor túl akarom bonyolítani. Már kavargott a fejem a sok páros, páratlantól.
2022. okt. 19. 21:44
 23/35 steven95 ***** válasza:

Nem csak annak örül az ember ha érti a megoldást, hanem ha megérteti valakivel :)

krwkco is gondolom ezért szeret segíteni ill. a másik hozzászóló aki kicsit magára vette a "kritikám"


Jó egyébként a közölt megoldása , inkább letisztultabb formára gondoltam. Mire gondolok:


1. mit kell elsőnek észrevenni: hogy az utolsó szám hogyan áll elő a kiindulási számokból:


a b c d e f g h ...

a (b-g) c d e f h ...

(a-e) (b-g) c d f h ...

((b-g)-(a-e)) c d f h ...

...

((...)-(...))


Tehát az utolsó szám az összes szám valamely előjelű összege:

n = +/-1 +/- 2 +/- 3 ... +/- 1986

Az nem mondható el hogy az összes előjelezési eset előállítható, de ez is valami.


2. Egy összeg "párossága" csak attól függ hány páratlan eleme van, attól nem hogy milyen előjellel van összegezve.


3. 1986/2=993 => páratlanok száma páratlan így az előjeles összeg biztosan páratlan. :) Ennyi igazából.


AZTÁN mitől működik a feladat? Nézzünk mögé:


I.Van egy metódus, amivel kvázi megőriztük a számokat a sorozatból egy kicsikét "kódolva",de úgy őriztük meg hogy a 2-vel való oszthatóságukat is cipelik tovább. Ennek köszönhető hogy az utolsó szám oszthatósága az eredeti számok osztási maradékainak előjeles összegétől függ.


II. Speciális a 2-vel való oszthatóság. Mert a maradék csak 0 és 1 lehet. Egy ilyen szám negatív előjellel az oszthatóságot a következőképpen változtatja, maradékok közötti művelettel kifejezve:

(0 -) 0 esetén 0

(0 -) 1 esetén 1

Konyhanyelven: a szám maradék-"hozzájárulása" ugyan az mint a szám ellentétének a maradékváltoztató tulajdonsága, ez nagyon fontos, mert ennek lesz a következménye, hogy nem számít az előjel ÉS egyértelmű lesz a maradék. Ez csak 2-es osztásnál van így.


3-masnál:

0 esetén 0

1 esetén 2

2 esetén 1

Itt már a maradékot hordozó szám maradék-hozzájárulása azért nem lenne egyértelmű, mert az függ az előjeltől, ami szintén nem egyértelmű.

Próbálkozhatunk olyan "szűkítő metódussal" ami egyértelművé teszi az előjelet VAGY olyannal ami azt eredményezi, hogy csak 0 és b maradék határozza meg az összeget, úgy hogy ekkor 2b (páros osztó - 3nál nem is működne) oszthatóságra kérdezhetnénk rá, akár úgy hogy 2b-vel osztva b lesz e a maradék?


PÉLDA:

Vegyük az első 2022 db négyzetszámot: 1 4 9 16 ...

És válasszunk 2-t véletlenszerűen, és helyettük írjuk vissza a különbségük 3-szorosát, amíg egyetlen szám marad. Igaz-e hogy a visszamaradt egyetlen számhoz hozzáadva 3-at osztható 6-tal? :)


Tudod akkor érted meg igazán a feladatot ha feltárod a szerkezetét is tudsz ilyet generálni. Egyébként a témakör egyértelműen az oszthatóság és a maradékokkal való művelet. Nem feltétlen 9.-es tananyag.

2022. okt. 19. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/35 A kérdező kommentje:
Én a sárga feladatgyűjteményből néztem ki. Csak kár hogy a megoldásnál csak a végeredményt írja le, nem írja le részletesen a megoldást. Igen, most gondolkodtam el rajta, hogy tényleg, biztosan értem én a megoldást? Ma megpróbálom megérteni a megoldást. Majd szólok ha sikerült, vagy ha nem, és akkor megpróbálok valami kérdést megfogalmazni.
2022. okt. 20. 08:02
 25/35 A kérdező kommentje:

Hmm....az utolsó szám hogyan áll elő a kiindulási számokból?


Az utolsó szám az összes szám vmilyen előjelű összege?

Pl:

6=1+2+3+4+5-6-3

A betűk kicsit megzavartak

2022. okt. 20. 10:03
 26/35 steven95 ***** válasza:

Igen. A betűk egy egy számot jelölnének. Bocsi. :)

Mert ha kiválasztod mondjuk az 1012-őt meg a 505-öt akkor (1012-505),de ezt a számot egyszer újra ki fogod választani és akkor, mondjuk 1985-(1012-505)=1985-1012+505, és így tovább...

2022. okt. 20. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/35 A kérdező kommentje:

Miért kell kiválasztani bármit is?

a (b-g) c d e f h

A betűk közt szorzás van?

1 2 3 4 5 6

1*(2-5) 3 4 6

-3*3*4*6?

Bocsi a hülye kérdéseimért

2022. okt. 20. 11:12
 28/35 anonim ***** válasza:
100%

Szorzás nem is szerepel az egész feladatban.

A betűk között nem szorzás van, szimpla felsorolás.


Bármit azért kell kiválasztani, mert ezt mondja a feladat. A lényeg az, hogy ha egy korábban kapott különbséget kiválasztasz, akkor azzal gyakorlatilag a korábban kiválasztott számok esetlegesen előjellel megváltoztatott alakját veszed bele a kivonásba.


Egyébként van sokkal átláthatóbb megoldás is; mivel csak a paritással foglalkozunk (ami azt jelenti, hogy egy szám páros vagy páratlan, ami azt jelenti, hogy 0-val vett maradéka 0 vagy 1), ezért minden számot osszunk el 2-vel, és a számok helyére írjuk azok maradékait:


1, 0, 1, 0, 1, 0, ..., 1, 0, ahol 993 darab 0 és 1 van.


Ezen sokkal jobban látszik, hogy mi lesz a különbség a végén (lehetséges válaszok: vagy 0, vagy 1, vagy lehet mindkettő), és ugyanez igaz lesz az eredeti paritására is, mivel a paritás ott is ugyanúgy működik.

2022. okt. 20. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/35 A kérdező kommentje:
Ja oké, megvannak a betűk. Most kell egy kis idő hogy értelmezzem a dolgokat
2022. okt. 20. 18:44
 30/35 A kérdező kommentje:
Értem hogy mivel páratlan db egyes van, vagyis a páratlanok száma páratlan, így a számok előjeles összege is páratlan lesz. A különbség a végén miért lehet 0, 1 vagy mindkettő? Ez mit jelent pontosan? Milyen különbség?
2022. okt. 21. 18:38
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!