Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Felírjuk egy papírra az...

Felírjuk egy papírra az 1,2,3,...1986 számokat. Ezek közül két tetszőleges számot letörölünk, és helyettük a különbségüket írjuk fel. Ezt a műveletet addig ismételjük, amíg csak egyetlen 0-tól különböző szám marad. Igaz-e, hogy ez a szám páratlan?

Figyelt kérdés
A megoldás azt írja, hogy igaz, megpróbáltam lekicsinyíteni a problémát, és 1től 10ig próbálkoztam, valóban páratlan szám marad. A kérdés az hogy hogy lehetne ezt levezetni logikusan. Kérlek ne írjátok le a teljes megoldást, szeretnék rájönni lehetőleg magamtól, csak adjatok valami mankót. Köszönöm!

2022. okt. 18. 13:07
1 2 3 4
 31/35 Baluba ***** válasza:
100%

A következő megoldás ugyan az, mint az eredeti, páratlan számok számát vizsgáló, de van benne egy érdekes csavar, ami általánosan is jól használható ilyen feladatokban.


Mivel kizárólag a számok paritása érdekel minket, nem a konkrét érték, nyugodtan kicserélhetjük az eredeti számok bármelyikét egy azonos paritásúra. (Ezt érdemes átgondolni, hogy valóban így van.)

Tegyük meg ezt úgy, hogy minden páros számot 0-ra cserélünk, minden páratlant 1-re.

A 0 számokat nyugodtan törölhetjük. (Átgondolni, hogy miért.)

Most csak két 1-est választhatunk. Ha kivonjuk őket, akkor 0-t kapunk, amit láttuk, hogy törölhetünk. Ha összeadjuk, 2-t kapunk, amit cserélhetünk 0-ra, amit törölhetünk. Vagyis végeredményben semmi mást nem tudunk csinálni, mint törölni 2 db 1-est.

Ha eredetileg páros sok 1-es volt, akkor párosával töröljük őket, es a végén 0-t kapunk, vagyis páros az utolsó szám. Ha páratlan sok 1-es volt, akkor a végén kimarad 1db 1-es, vagyis az utolsó szám páratlan.

2022. okt. 21. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/35 anonim ***** válasza:

„A különbség a végén miért lehet 0, 1 vagy mindkettő? Ez mit jelent pontosan? Milyen különbség?”


Azt jelenti pontosan, hogy ez a három válasz van a konkrét feladatnál, ebből kellene kiválasztani, hogy melyik a helyes.

Az eredeti feladatnál az lesz, hogy a végén 1 marad.

Ha az 1-esek párosan lennének, akkor meg az lenne a válasz, hogy függ, hogy miket választunk ki menet közben, így a végén az eredmény lehet 0 vagy 1 is (illetve páros vagy páratlan).

2022. okt. 21. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/35 A kérdező kommentje:

Ha az 1esek, vagyis a páratlan számok párosan lennének, a végén az eredmény csak páros lehet. Kicsit összezavart az utolsó mondat? Miért függ hogy mit választunk ki menet közben?


Az első 2022 db négyzetszámra a válaszom:

Az utolsó szám összegét úgy vettem észre szintén fel lehet írni a számok előjeles összegeként.


3(3(3(3(4-1)-9)-16)-25)-36)

Tudjuk hogy van 1011 páros, és 1011 páratlan szám. Tudjuk hogy az utolsó szám= 3* vmilyen páratlan szám. Páratlan*páratlan=páratlan. 3(2k+1)

3(2k+1)+3=6k+3+3=6k+6 tehát osztható lesz 6tal

2022. okt. 21. 22:55
 34/35 steven95 ***** válasza:

#33 Helyes. :) érted te ezt.


Igen a #32-es utolsó mondata nem jó megállapítás. Biztos gyorsan írt és nem gondolta át.

Szerintem csak a 3 eshetőségre utalt: Hogy vagy az jön ki, hogy páros bárhogy jutunk el az utolsó számhoz, vagy páratlan, vagy a "párosság" függ attól, hogy milyen konkrét lépésekben jutunk el az utolsó számhoz. Végül kijött, hogy nem függ.

2022. okt. 22. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/35 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek a segítséget, tanultam valamit a válaszokból! Most már akkor ez a kérdés le van zárva.
2022. okt. 22. 18:50
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!