Egy medencébe 3 csövön folyik be a víz és 1-en ki.

Az első cső önmagában 1 óra alatt tölti fel a medencét.

A második 2 óra alatt.

A harmadik 3 óra alatt.

Ha csak a leeresztő van nyitva, akkor a medence 6 óra alatt ürül ki.

Mennyi idő alatt telik meg az induláskor üres medence, ha minden cső nyitva van?

Csak az olyan megoldások jók, ami fejben végiggondolható és bizonyít.

A legegyszerűbb a legjobb.


tegnap 09:44
 1/5 anonim ***** válasza:
0%
halmazelmélet összefüggéseit használva
tegnap 11:47
 2/5 anonim ***** válasza:
68%

Kinek milyen a feje.


Sebessegek (fejben): 1, 1/2, 1/3, -1/6 (medence/ora)

Egyuttes sebesseg (fejben): (6 + 3 + 2 - 1 )/6 = 10/6 (medence/ora)

Reciproka: 6/10 ora/medence, vagyis 1 medencere az 36 perc.

tegnap 11:54
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Gondoljuk végig, mi történik pontosan 6 óra leforgása alatt, ha minden csövet nyitva hagyunk:

Az 1. cső 6 óra alatt 6 medencét töltene tele.

A 2. cső 6 óra alatt 3 medencét töltene tele.

A 3. cső 6 óra alatt 2 medencét töltene tele.

A leeresztő 6 óra alatt pontosan 1 medencényi vizet enged le.

Vagyis befolyik összesen 6+3+2=11 medencényi víz, de közben kifolyik 1 medencényi.

Vagyis 6 óra alatt 10 medence telne meg (11 be, 1 ki).

Már csak a végső következtetést kell levonni: ha 10 medence megtöltéséhez 6 óra kell (360 perc), akkor egyetlen medence megtöltéséhez osztani kell 10-el: 360perc/10 = 36 perc.

A medence tehát 36 perc alatt telik meg.


Ettől csak bonyolultabban lehetne levezetni.

tegnap 12:21
 4/5 A kérdező kommentje:

#3

Egyszerű és közérthető. Elegánsabb, mint a #2.

tegnap 13:39
 5/5 anonim ***** válasza:
4 Ezert irtam hogy kinek milyen a feje. Ha gondod okoz fejben tartani hogy /6-ban gondolkozunk vegig, akkor egyszerubb a felszorzas. Ha valakinek a fizikai mennyiseg (sebesseg) baratsagosabb, akkor nem szoroz fel.
tegnap 14:46