Hogyan tanuljak dolgozatra?

Figyelt kérdés
Verselemzésből írunk dolgozatot. Még nem írtam verselemzést, de nem hiszem,hogy nagy gond lenne vele. A kérdésem: Hogyan építsem majd fel a szöveget?Érdemes belevenni a költő életrajzát? Ti hogyan készültök fel ilyen dolgozatra?
2011. nov. 12. 14:27
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Én az ilyet kirázom a kisujjamból. :)

Könnyű. Kell egy bekezdés, tárgyalás, befejezés. A bekezdésbe írhatod, h xy költő a világirodalom/ a magyarországi irodalom nagy alakja. A tárgyalásba beszélsz a címéről, a szerkezetéről, a műfajáról, stílusáról. Én hozzá szoktam még tenni, h található-e benne szinesztézia, allegória és a többi, meg milyen ritmusú, rímképlet (meg egyéb mást is), de neked ez még nem ajánlott, mert még nem írtál ilyet. Életrajzot akkor vigyél bele, ha mondjuk kapcsolódik a műhöz. Pl. Petőfi. Tudjuk, h Petőfinek Júlia volt a szerelme és Júlia sokáig nem viszonozta ezt az érzést és megírta a Reszket a bokor mert... H Júliával egy megyebálon találkoztak, h a szülők ellenezték a kapcsolatot - szóval nem az elejétől. Ahonnét fontos!

2011. nov. 12. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
köszönöm a választ. Szerinted 45 perc alatt 2-2,5 oldal nem sok kicsit?(mert ennyi az elvárás)
2011. nov. 12. 15:55
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Nézd át a költői képeket, hogy felismerd őket, ha olvasod a verset, a költő művészetét, az életének csak a legfontosabb elemeit, amelyek nagy hatással voltak az alkotói munkájára. A fogalmazást úgy építsd fel, hogy logikai sorrendben haladj végig a versen, tehát ne az utolsó versszakot kezdd elemezni a tárgyalás elején..

Bevezetés: a költő jelentősége, helye az irodalomban. Művészetének olyan sajátosságai, amelyek szorosan az elemzett vershez kapcsolódik.

A tárgyalás elejére én még egy rövid kis bevezetőt írnék a műről, hogy miért különleges/fontos az író munkásságában (ha tudod persze), vagy melyik alkotói korszakához fűzhető..

Azután az elejétől kezdve szépen jellemzed a verset.

Befejezésben összegzed a leírtakat, saját véleményt mellőzd (szerintem, úgy gondolom, stb..), ha csak nem kéri kifejezetten a tanár, hogy írd bele, bár ez attól is függ, hanyadikos vagy.

2011. nov. 12. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
De, az mindenképpen nagyon sok 45 perc alatt! Egy ilyen terjedelmű fogalmazás megírásához kb. a duplája lenne az ideális, ha azt is elvárja, hogy összeszedett legyen!
2011. nov. 12. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
9.-es vagyok. És ha egy összehasonlító elemzést kell írjak, akkor hogyan kezdjem el a tárgyalást? Mármint elkezdem az egyik verset elemezni,azt befejezem, és utána a másikat kezdem el? Vagy elkezdem az első vers első versszakával, utána a második vers első versszaka, majd megint visszatérek az első vershez? Lehet kicsit zavarosan fogalmaztam meg a kérdésemet, de remélem értitek :D
2011. nov. 12. 17:00
 6/8 anonim ***** válasza:

9.-ben ez nem reális elvárás, de valószínűleg úgyis csak azért mondta a tanár, hogy ne lazuljatok el:)

Összehasonlításnál épp az a lényeg, hogy ne külön-külön elemezd a 2 művet, hanem összevesd őket. Tehát a tárgyalást úgy kezdheted, hogy leírod, hogy a két vers alapjaiban miért hasonlít vagy éppen különbözik, és a tárgyalás további részében ezt kell megpróbálnod bebizonyítani úgy, hogy párhuzamosan veted össze a verseket. Vagyis leírsz egy állítást az egyikről, és rögtön a másikról is írsz ugyanazzal kapcsolatban. Az a lényeg, hogy ne különüljön el élesen a dolgozatodban a két vers elemzése, hanem össze legyen fonva (hasonlóságok, különbségek).

2011. nov. 12. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
hát köszönöm a segítséget :) majd meglátom hétfőn mi lesz :D
2011. nov. 12. 19:47
 8/8 anonim ***** válasza:

off: úgy irigyellek titeket, hogy ez nektek ennyire megy :) olyan jó volt olvasni a soraitokat!

26/N


Kérdező, Te pedig ügyes legyél, sok sikert a dolgozathoz!

2011. nov. 13. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!