Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Honnan tudom hogy két atom...

Honnan tudom hogy két atom között hány kötőelektronpárral kialakított kötés van egy molekulában?

Figyelt kérdés
2013. nov. 28. 18:30
 1/1 anonim ***** válasza:
Onnan tudod, hogy megnézed, hogy a molekulát alkotó atomok hány VEGYÉRTÉKűek. Ami egy vegyértékű (pl. a hidrogén), abból mindig csak 1 kötőelektronpár indul ki. De ami kettő, mint az oxigén, az már kapcsolódhat kettős kötéssel is egy másik atomhoz. Például a szén-dioxidban a szén az ugye -mint mindig (kivéve a szén-monoxidot)- 4 vegyértékű, és így kettős kötéssel kapcsolódik mindkét oxigén atomhoz, vagyis így: O=C=O. De az oxigénatom az a vízmolekulában is 2 vegyértékű, de mivel a hidrogén atomok csak 1 vegyértékűek, ott nincs kettős kötés, hanem egyik vegyértékével az egyik, a másikkal a másik hidrogénhez kapcsolódik. Ami meg már 3 vegyértékű, mint a nitrogén, az akár 3-szoros kötéssel is kapcsolódhat, például egy másik nitrogénatomhoz, mint a nitrogéngáz elemmolekulájában: összegképlet: N2, szerkezeti képlet: N≡N, persze van még a nitrogénatomoknak 1-1 nemkötő elektronpárjuk is, ezeket is belerajzolva a szerkezeti képletbe: |N≡N| lesz az eredmény. Az oxigénatomoknak 2 nemkötő elektronpárjuk is van, csak azokat nem tudtam odarajzolni, mert kellene egy ilyen: / és egy ilyen: \ ferde vonalat rajzolni mindkét oxigén mellé, de ez egy sorban nem fér oda. Háromszoros kötés van még az etinben is (triviális nevén acetilénben): H-C≡C-H. Az eténben már csak kettős kötés van: H2=CH2, és az etánban meg már nincs kettős kötés: H3C-CH3. Ugye minden szénatom körül annyi hidrogénatom van, hogy a szén vegyértéke összesen 4 legyen. Így érted? Jelezz vissza! Üdv!
2013. nov. 29. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!