Gondoltam egy számot. A szám 9-szerese 40-nel kisebb, mint a nála 10-zel kisebb szám 10-szerese. Melyik ez a szám?

Nem tudom megoldani ezt a feladatot, és segítséget szeretnék kérni. Ha tudtok segíteni, akkor az lenne a segítség, ha az egész feladatot írnátok le és nem csak a megoldás. Előre is köszönöm.

2016. aug. 14. 12:16
 1/5 anonim ***** válasza:
77%

9x+40=(x-10)*10

Ebből x=140

2016. aug. 14. 12:22
 2/5 anonim ***** válasza:
58%

x*9 = ((x-10)*10)-40

x*9 = (x*10-100)-40

x*9 = x*10-140

140 = x


Ellenőrzés: 140*9 = 1260. Ez a 130 tízszeresénél valóban 40-nel kisebb.

2016. aug. 14. 12:23
 3/5 anonim válasza:
69%

Legyen x a szám.


Felírjuk az egyenletet.


9x+40=(x-10)*10 - tehát adott, hogy ha a szám kilencszerese kisebb negyvennel, mint a nála 10-zel kisebb szám tízszerese, ezért a bal oldalhoz 40-et kell adjunk, hogy egyenlőséget kapjunk. A jobb oldalon a számnál 10-zel kisebb számot zárójelben felírjuk, és megszorozzuk 10-zel.


9x+40=10x-100 - jobb oldalon mindkét zárójelben lévő tényezőt megszoroztuk 10-zel.


40+100=10x-9x => (megfordítjuk) 10x-9x=40+100 - az azonos tényezőket azonos oldalra átvisszük, fordított előjellel (pluszból minusz, minuszból plusz).


x=140 - elvégezzük a műveleteket, megkapjuk a számot. :)

2016. aug. 14. 12:32
 4/5 anonim ***** válasza:

Egyenletmegoldás nélkül úgy lehet megoldani, hogy észrevesszük, hogy a keresett szám biztosan 0-ra végződik, mivel a 10-zel kisebb szám tízszerese biztosan 0-ra végződik, ha ebből levonunk 40-et, akkor a szám 9-szeresét kapjuk, ami biztosan 0-ra végződik, és csak egy 0-ra végződő szám 9-szerese lehet 0-ra végződő. Ezek alapján végig kell nézni a 0-ra végződő számokat, kezdjük a 10-zel:


10*9=90, 0*10=0, ez 90-nel kevesebb

20*9=180, 10*10=100, ez 80-nal kevesebb

30*9=270, 20*10=200, ez 70-nel kevesebb


Észrevehetjük a sémát; a számok közötti különbség mindig 10-zel csökken. Felttelezzök, hogy a későbbiekben is így fog történni. Kis meggondolás után hamar kiderül, hogyha a szám 100 lenne, akkor ezek egyenlőek lennének:


100*9=900, 90*10=900


Ha feltesszük, hogy a fenti séma a későbbiekben is fennál, viszont a nagyobból a kisebbet kivonva a különbség 10-zel fog nőni, akkor arra jutunk, hogy a 140 lesz a megoldás:


140*9=1260, 130*10=1300, és valóban, az előbbi 40-nel kevesebb, mint az utóbbi.


Tehát a gondolt szám a 140.


Ha nem vesszük észre, hogy a keresett szám 0-ra végződik, akkor sincs nagy gond, viszont kicsit többet kell számolni:


10*9=90, 0*10=0, a különbség 90

11*9=99, 1*11=11, a különbség 88

12*9=108, 2*12=24, a különbség 86


Itt is látható a séma, a különbség mindig 2-vel csökken, amikor pedig eléri a 0-t (ez 100-nál lesz így), akkor pedig 2-vel nőni fog.


Természetesen az egyenletmegoldással jóval kevesebb idő alatt kijön a megoldás, ezzel csak azt akartam megmutatni, hogy egy szöveges feladatnál nem kell pánikba esni, hogyha az egyenlet felírása nem megy, és a próbálgatás milyen hasznos tud lenni (persze ha azt ésszel csináljuk), és ha találunk egy szabályszerűséget, azzal már lehet mit kezdeni.

2016. aug. 14. 13:47
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséget én is hasonlóan kezdtem bele csak elakadtam, de most már értem az egészet:)

Még egyszer köszönöm mindenkinek a válaszokat!

2016. aug. 16. 10:20