Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » SOS. Valaki el tudná magyarázn...

SOS. Valaki el tudná magyarázni nekem az ilyen ionkötések lényegét? Ki ad le elektront mikor es ki vesz fel? Nem értem.

Figyelt kérdés

2016. aug. 22. 14:03
 1/4 anonim ***** válasza:
Először is, vannak egyszerű ionok és összetett ionok. Az egyszerű azt jelenti hogy egyféle atomot tartalmaznak. Az ilyen esetben a periódusos rendszer van a segítségünkre. Az I-II-III főcsoport atomjai sorrendben +1, +2 és +3 töltésű ionokat képeznek, mert minden ion célja, hogy elérjék a nemesgáz-szerkezetet. A főcsoport száma elárulja a vegyérték-elektronok számát, tehát mondjuk egy Na atom, ami az első főcsoportban van és ezért 1 vegyérték-elektronja van, úgy éri el legkönnyebben a nemesgázszerkezetet, ha leadja azt az egy elektront. És mivel az elektron negatív töltésű, ezért ha abból lead egyet, akkor egyszeresen pozitív töltésűvé válik. Ezért a nátrium-ion jele a Na(+). Ugyanilyen logikával a Ca a II. főcsoportban van, ezért ő Ca(2+) ionokat képez. Az V-VI-VII. főcsoportnak akkor van könnyebb dolga, ha nem lead, hanem felvesz elektront. Például az oxigén a 6. főcsoportban van, ő akkor válik nemesgáz-szerkezetűvé, ha felvesz 2 elektront, ezért az oxid-ion 2- töltésű. A klór ugyanezek miatt egyszeresen negatív lesz. Persze lehet olyan, hogy egy atom a nehezebb utat választja, például a kén nem felvesz kettőt hanem lead hatot, ilyen például a SO3 molekulában lévő kén, de ez nem annyira az ionokhoz tartozik, hanem inkább a kovalens kötésekhez van köze, ezért ezt inkább hagyjuk, maradjunk abban hogy a kén, ha egyszerű iont képez, akkor S(2-) lesz belőle. Aztán vannak az összetett ionok, amik többféle atomból állnak, ott célszerű azt megtanulni/megérteni, hogy milyen molekulából és hogyan alakulnak ki. Általában H+ ionok leadásával/felvételével alakulnak ki különböző molekulákból Ebből nem annyira sok van, a legfontosabbak: NO3(-), SO4(2-), NH4(+), OH(-), PO4(3-).
2016. aug. 22. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2016. aug. 26. 09:36
 3/4 A kérdező kommentje:
De ezeket az összetett ionokat méga akkorsem értem.. :(
2016. aug. 26. 09:47
 4/4 anonim ***** válasza:
Annyi a lényeg, hogy azok molekulákból alakulnak ki, és nem elektronok, hanem H(+) ionok felvételével vagy leadásával keletkeznek. Például ott van a salétromsav ami HNO3, ha az lead egy H+ iont akkor NO3(-) lesz belőle, ezt hívjuk nitrátionnak. A kénsavból is levezethető ugyanez, ami H2SO4, ha egy H(+)-t ad le akkor hidrogénszulfát (HSO4(-)), ha kettőt akkor szulfát (SO4(2-)) keletkezik. A víz leadni és felvenni is tud hidrogéniont, tehát OH(-) és H3O(+) is létezik. Az ammónia mindig felvesz egy hidrogént, belőle NH4(+) lesz és így tovább. Ezzel a logikával vezethető le az összes összetett ion, csak tudni kell, hogy melyik molekula hajlamos H(+) leadásra és melyik felvételre. A H-iont leadó molekulákat savnak, a felvevőket bázisnak nevezzük, és az ezekből keletkező ionok savak esetében anionok, bázisok esetén kationok. Ezen nincs más, amit meg kell még érteni, inkább az a fontos hogy felismerd hogy melyik molekula sav és melyik bázis, mert akkor tudsz rájönni hogy hogyan képez iont és milyet. Ehhez nem annyira a logikára, hanem inkább a lexikális tárgyi tudásra van szükség.
2016. aug. 26. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!