Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ezt miből lehet eldönteni...

Ezt miből lehet eldönteni (fizika)?

Figyelt kérdés
Egy vonaton ülsz, melynek nincsenek ablakai és semmilyen módon nem láthatsz ki belőle, a külvilággal nem kommunikálhatsz. Honnan tudod eldönteni, hogy éppen áll, vagy mozog e a vonat?

2017. jan. 3. 22:40
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Háát, leteszel egy tárgyat a földre? De lehet, hogy hülyeséget mondok.
2017. jan. 4. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Gondolom ultel mar vonaton eletdben. Semmi kulonbseget nem ereztel akkor amikor allt vagy ment a vonat?
2017. jan. 4. 03:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Ha nem látsz ki belőle, hangszigetelt, a rezgéseket is elnyeletik, stb, stb (tehát izolált, minden tekintetben...és egyenes vonalú egyenletes mozgást végez (röviden:nem gyorsul), akkor semmilyen kísérlettel nem tudod eldönteni, hogy megy vagy áll. (Galiei-féle relativitási elv)
2017. jan. 4. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Köszi mindenkinek a választ.

1-es: szerintem azzal csak azt lehetne eldönteni, h épp gyorsul e a vonat

2-es: nem fejtettem ki pontosan a kérdésbe, de olyan körülményekre gondoltam, amikről a 3-as válaszoló írt.

3-as: köszi, először én is erre gondoltam, de nem voltam benne biztos :)

2017. jan. 5. 00:21
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Ah I see. Ez esetben a 3. válasz a helyes.
2017. jan. 5. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
A kérdésed némileg nem jól definiált, mivel a mozgás relatív fogalom. Tehát mindig attól függ, hogy mihez viszonyítod. Ha nincs mihez viszonyítani (mint egy zárt vonatkocsi esetében is), akkor nincs értelme a kérdésnek sem. Eddigi ismereteink szerint csak a forgás az, ami abszolút (bár ez a Mach-elv alapján vitatható), tehát a vonat forgómozgását ki lehetne mutatni a vonaton belüli kísérletekkel, de a haladó mozgást nem, legyen akár egyenletes, akár gyorsuló. Az egyenletes mozgás ugyanis fizikailag teljesen egyenértékű a nyugalmi állapottal (Einstein-féle relativitási elv), a gyorsuló mozgás pedig egy gravitációs térben történő nyugvó állapottal (ekvivalencia elv az általános relativitáselméletben).
2017. jan. 5. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Kelet-nyugati mozgást ki lehet mutatni: Eötvös-effektus.

Észak-délire meg Foucault-inga, bár ez csak közvetett, a változását kellene figyelni és nehezen is valósítható meg egy átlagos vonaton.

Ha meg egyéb irányú, akkor iránytű, de ez is közvetett.


De egy adott pillanatban nyilván lehetetlen megmondani, hiszen ennyi idő alatt semmilyen kísérlet nem végezhető el. Pl.: ha látsz fotót egy ejtőernyősről zuhanó pozícióban, az agyunk mondatja azt velünk, hogy márpedig zuhan, pedig lehet egy légcsatornában lebeg egy helyben.

2017. jan. 5. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Másik megoldás: nyilván a vonaton ott van a kalauz, neki az a dolga, hogy ellenőrizze van-e érvényes jegyem, bérletem.

Az nem számít külvilággal való kommunikációnak, ha megkérdezem tőle, mert ő bent van.

Ő majd felhívja a mozdonyvezetőt és neki elárulja. A feladat nem tiltja, hogy ő kommunikáljon a külvilággal.

2017. jan. 5. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Hali! Köszi az újabb válaszokat.


8: ez sem rossz gondolat, de mivel fizika feladat, valszeg erre a válaszra nem kapnék pontot a dogán :D

2017. jan. 7. 14:31
 10/11 anonim ***** válasza:
Mindenben lehet találni fizikát, írd bele a hanghullámokat és a rádióhullámokat és akkor lesz benne :)
2017. jan. 7. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!