Össze zavarodtam, valaki segítene?


A matektanàrom jò matekos , de magyaràzni azt nem tud. :/ Lègyszives , valaki elmagyaràzza, hogy mit , hogy kell kiszàmolni?


Pèlda:

Amikor a gepàrd üldözőbe vette az antilopot , a köztük lèvő tàvolsàg 120m volt. Annak ellenère , hogy az antilop 72km/h sebessèggel menekült , a gepàrd 12 màsodperc múlva utòlèrte. Mekkora sebessèggel futott a gepàrd? Fejezd ki km/h-ban.


2018. jan. 9. 15:57
 1/3 anonim ***** válasza:

Mindkettő egyenletes sebességgel halad, azonban a kettőjük sebessége nem azonos.


Egyenes vonalú egyenletes sebességű mozgásra: v=s/t alapján mindkét szereplőre mozgására felírunk egy-egy egyenletet.



Az találkozásug eltelt idő mindkettőnél azonos, legyen: t.


Távolság az antilop esetén x.

Gepárd esetén x + "a kezdeti lemaradás", ami legyen: d


gepárd sebessége: vg = (d+x)/t

antilop sebessége: va = x/t


Két egymástól független egyenlet, két ismeretlen.


Másodikból: x = va*t


Ezt elsbe helyettesítve megkapjuk vg sebességét.


Fontos, hogy a mértékegységek egyezzenek, célszerű m, s, m/s használni, végén a sebességet át lehet váltani km/h-ba.

2018. jan. 9. 16:17
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi , egyenletbe esetleg fel lehet írni valahogy ? 😕🤔
2018. jan. 9. 16:44
 3/3 anonim ***** válasza:

12 másodperc alatt a gepárd pont 120 méterrel fut többet, mint az antilop.

A gepárd sebessége ismeretlen v.


Az antilop sebességét át kell váltani m/s-ra, mert a távolság méterben az idő secondumban van.

72km/h=20m/s


v*12 = 20*12 + 120


Ebből v kiszámolható.



Persze az is jó, ha az antilop sebessége marad km/h, de akkor a 12sec-et kell órába váltani, és a 120m-t kilóméterbe, látszik, hogy ez bonyolultabb, de elvileg az is helyes. A lényeg, hogy minden mértékegység összehangban legyen.

2018. jan. 9. 17:03