Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Matek, hogyan lehet egyszerűen...

Matek, hogyan lehet egyszerűen kiszámolni!?

Figyelt kérdés

Az (1),(2),(3),(4),(5) számkártyákból egy kétjegyű és egy háromjegyű számot rakunk ki úgy hogy minden kártyát pontosan egyszer használunk fel. Ezután felírjuk a háromjegyű és a kétjegyű szám különbségét.

Hányféle különbséget írhatunk fel?



2018. nov. 23. 17:57
 1/3 anonim ***** válasza:
68%

Úgy értelmeztem a feladatot, hogy az 5 számból csinálunk egy 3 és egy két jegyűt egyszerre.

Ebből nyilvánvalóan 120 van, amit ketté bontunk 3-2 részben, mivel az első harmashoz a két jegyű tag felcserélhető, ezért dupla ennyi ledz.

Tehát maximum 240 lehet a válasz.


Viszont meg kell nézni, hogy mely különbségek egyediek.

Az gyorsan belatható, hogy ha az első szám páros, akkor a maradékok mindig különbözőek, így itt van 2*24=48 egyedi szám.


Ha páratlan az első számjegy, akkor viszont vannak olyan különbségek, amik kétszer jönnek ki. Pl. 312-45 és a 321-54, tehát az olyan alakú számok duplák, amik abc-de és acd-ed ugyanazt a számot adják.

Azt kell mégnézni, hogy hány ilyen számpár van. Egy páratlan számmal kezdődő ilyen blokkban ez 8 alkalommal fordul elő, tehát a 24 lehetőségből 8 nem egyedi, így 16 különböző. 3 darab páratlan számunk van, tehát 3*16=48 különböző szám.


Tehát a válasz 48+48=96 ilyen különbség van.


(bónuszként megjegyzés, hogy a különböző számokkal kezdődő ötösök között nincsen átfedes a különbségekben, így emiatt nem lesz több duplikáció.)

2018. nov. 23. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

"Ebből nyilvánvalóan 120 van, amit ketté bontunk 3-2 részben, mivel az első harmashoz a két jegyű tag felcserélhető, ezért dupla ennyi ledz.


Tehát maximum 240 lehet a válasz."


Ezt a részét nem értem. Kifejted egy kicsit bővebben?

2018. nov. 23. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Javítom, az elejét, a lényeget nem befolyásolja

Ez törlendő:mivel az első harmashoz a két jegyű tag felcserélhető, ezért dupla ennyi ledz.— jav. Természetesen nem lesz dupla annyi csak papíron számoltam és a két számjegyűeket csak egyszer írtam fel, itt baltaztam el, mert csak a 12 db 3 jegyűt jelöltem magamnak.


Szóval 120 ilyen számpárunk van, ebből 98-nál egyedi a különbség.


(bocs, bf miatt korán keltem és melóból jöttem)

2018. nov. 23. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!